Trwa ładowanie...
dofqldi
dofqldi

Ewa Ziętek - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Katowice

Filmografia:

Wesele (1972) (1972) (Panna Młoda)

Obcy musi fruwać (1993) (Mańka)

Baśń o Pączkowej (1996) (Personelowa)

Dzień Świra (2002)

Człowiek z marmuru (1976) (sekretarka)

Trzeba zabić tę miłość (1972) (Alicja)

Bez grzechu (1987) (Anna Zastawna)

Honor dziecka (1976) (Zuzia)

Koniec sezonu na lody (1987) (Kasia Rogowska)

Janosik (serial) () (Wiejska dziewczyna porwana na zamek)

Tulipan () (Agata)

Tylko miłość () (sąsiadka Rafała)

Nauka latania (1978) (Świstakówna)

Remis (1984)

Nadzór (1983) (Tonia)

Kołysanka (2010) (Pani Kasia)

Kup teraz (2008)

Projekt dziecko, czyli ojciec potrzebny od zaraz (2010) (Matka)

Powroty (1989) (pielęgniarka Eliza)

Kochaj mnie, kochaj! () (Krystyna Jaskółka, matka Anny i Grażyny)

Hela w opałach () (Danuta)

Białe małżeństwo (1992) (nadkucharcia)

Blisko, coraz bliżej (1986) (Paulina Pasternik)

Zdjęcie
Podziel się

Znana i ceniona aktorka telewizyjna teatralna i filmowa, starsi widzowie pamiętają ją jako Panną Młodą u boku Daniela Olbrychskiego w „Weselu” Andrzeja Wajdy, ostatnio kojarzona głównie dzięki telewizyjnej roli Marty Gabriel, właścicielki restauracji w serialu „Złotopolscy”.
Urodziła się 8 marca 1953 roku w Katowicach. Jest absolwentką warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1975 roku. Zaraz po studiach związała się ze stołecznym Teatrem Narodowym (1975-83), jednak zanim to nastąpiło, miała już za sobą kilka ról filmowych, poza kilkoma wyjątkami.

Zadebiutowała już w 1971 roku jako „dziewczyna w stroju krakowskim” w filmie „Milion za Laurę”. Rok później pojawiła się u Janusza Morgensterna w „Trzeba zabić tę miłość” oraz jako wspomniana Panna Młoda w adaptacji „Wesela” (1972) Wajdy. Cztery lata później ponownie spotkała się z reżyserem, tym razem w mniejszej roli w filmie „Człowiek z marmuru” (1976).

* W 1977 roku pojawiła się jako żona Józefa (Janusz Gajos) w filmie Sylwestra Szyszki* „Milioner”, w tym samym roku zagrała też służącą w serialu „Lalka” Ryszarda Bera, a rok później wystąpiła w „Nauce latania” Sławomira Idziaka. Grała u Henryka Bielskiego („Koty to dranie”, „Gwiazdy poranne”), Krzysztofa Zanussiego („Spirala”), Stanisława Barei („Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, „Alternatywy 4”), Wiesława Saniewskiego („Nadzór”, „Obcy musi fruwać”), Barbary Sass („Dziewczęta z Nowolipek”), Adama Hanuszkiewicza („Trzy po trzy” 1977) i Jacka Bromskiego („Sztuka kochania”, „Dzieci i ryby”). Grała jedną z ról w historycznym serialu Zbigniewa Chmielewskiego „Blisko, coraz bliżej” (1982-86).

W 1986 roku po raz pierwszy pojawiła się u Marka Koterskiego w „Życiu wewnętrznym”, a rok później ponownie zagrała u Szyszki w filmie kryminalnym „Koniec sezonu na lody”. Z Koterskim spotka się jeszcze później na planie „Dnia świra” (2002) i filmu „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2004).

dofqldi

Od 1997 roku gra jedną z głównych ról w serialu „Złotopolscy”, w międzyczasie pojawiając się w mniejszych lub większych rolach także w innych serialach („Hela w opałach”, „Kochaj mnie, kochaj!”, „Prawo miasta”, „Pani Basia, pani Róża”). Poza wspomnianymi występami u Koterskiego, właściwie nie grywa już w filmach kinowych. W 2009 roku zagrała w obrazie "Wódeczka i panienki" oraz "Enen". Z kolei rok 2010 to role w filmach "Projekt dziecko, czyli ojciec potrzebny od zaraz" oraz "Kołysanka".

Poza Teatrem Narodowym, aktorka związana była z takimi stołecznymi teatrami, jak: Rozmaitości, Dramatyczny, Komedia, Powszechny, Na Woli, Scena Prezentacje. Zagrała też wiele ról dla Teatru TV. W 1988 roku czasowo wyemigrowała. Doskonała znajomość języka niemieckiego pozwoliła jej grać w teatrze i filmach niemieckich.

Od 2000 roku mężem Ewy Ziętek jest Rainer Jacob. Wspólnie mają córkę Agatę.

dofqldi
dofqldi