Trwa ładowanie...
d3a8r56

Ewa Ziętek

Najnowsze informacje
4.4
(75 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Katowice

Filmografia:
d3a8r56

Znana i ceniona aktorka telewizyjna teatralna i filmowa, starsi widzowie pamiętają ją jako Panną Młodą u boku Daniela Olbrychskiego w „Weselu” Andrzeja Wajdy, ostatnio kojarzona głównie dzięki telewizyjnej roli Marty Gabriel, właścicielki restauracji w serialu „Złotopolscy”.
Urodziła się 8 marca 1953 roku w Katowicach. Jest absolwentką warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1975 roku. Zaraz po studiach związała się ze stołecznym Teatrem Narodowym (1975-83), jednak zanim to nastąpiło, miała już za sobą kilka ról filmowych, poza kilkoma wyjątkami.

Zadebiutowała już w 1971 roku jako „dziewczyna w stroju krakowskim” w filmie „Milion za Laurę”. Rok później pojawiła się u Janusza Morgensterna w „Trzeba zabić tę miłość” oraz jako wspomniana Panna Młoda w adaptacji „Wesela” (1972) Wajdy. Cztery lata później ponownie spotkała się z reżyserem, tym razem w mniejszej roli w filmie „Człowiek z marmuru” (1976).

* W 1977 roku pojawiła się jako żona Józefa (Janusz Gajos) w filmie Sylwestra Szyszki* „Milioner”, w tym samym roku zagrała też służącą w serialu „Lalka” Ryszarda Bera, a rok później wystąpiła w „Nauce latania” Sławomira Idziaka. Grała u Henryka Bielskiego („Koty to dranie”, „Gwiazdy poranne”), Krzysztofa Zanussiego („Spirala”), Stanisława Barei („Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, „Alternatywy 4”), Wiesława Saniewskiego („Nadzór”, „Obcy musi fruwać”), Barbary Sass („Dziewczęta z Nowolipek”), Adama Hanuszkiewicza („Trzy po trzy” 1977) i Jacka Bromskiego („Sztuka kochania”, „Dzieci i ryby”). Grała jedną z ról w historycznym serialu Zbigniewa Chmielewskiego „Blisko, coraz bliżej” (1982-86).

W 1986 roku po raz pierwszy pojawiła się u Marka Koterskiego w „Życiu wewnętrznym”, a rok później ponownie zagrała u Szyszki w filmie kryminalnym „Koniec sezonu na lody”. Z Koterskim spotka się jeszcze później na planie „Dnia świra” (2002) i filmu „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2004).

Od 1997 roku gra jedną z głównych ról w serialu „Złotopolscy”, w międzyczasie pojawiając się w mniejszych lub większych rolach także w innych serialach („Hela w opałach”, „Kochaj mnie, kochaj!”, „Prawo miasta”, „Pani Basia, pani Róża”). Poza wspomnianymi występami u Koterskiego, właściwie nie grywa już w filmach kinowych. W 2009 roku zagrała w obrazie "Wódeczka i panienki" oraz "Enen". Z kolei rok 2010 to role w filmach "Projekt dziecko, czyli ojciec potrzebny od zaraz" oraz "Kołysanka".

Poza Teatrem Narodowym, aktorka związana była z takimi stołecznymi teatrami, jak: Rozmaitości, Dramatyczny, Komedia, Powszechny, Na Woli, Scena Prezentacje. Zagrała też wiele ról dla Teatru TV. W 1988 roku czasowo wyemigrowała. Doskonała znajomość języka niemieckiego pozwoliła jej grać w teatrze i filmach niemieckich.

Od 2000 roku mężem Ewy Ziętek jest Rainer Jacob. Wspólnie mają córkę Agatę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a8r56
d3a8r56
d3a8r56