WP
WP

Geoffrey Rush - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Australijski aktor. Zdobywca Oscara, BAFTY i Złotego Globu, jeden z najbardziej cenionych aktorów australijskich, który ma w dorobku ponad 70 kreacji teatralnych oraz 20 ról kinowych. Szeroka publiczność poznała aktora dzięki roli Barbossy w serii filmowej „Piraci z Karaibów”.

Geoffrey Rush urodził się 6 lipca 1951 roku w Toowoombie w Australii. Studiował na Uniwersity of Queensland oraz w paryskiej Jacques Lecoq School of Mime, Movement and Theatre.* W akademiku dzielił pokój z Melem Gibsonem.*Studiował tam pantomimę, ruch i aktorstwo, po czym powrócił do rodzinnej Australii, gdzie zagrał w "Królu Learze" (rola błazna) i "Czekając na Godota" u boku młodego Mela Gibsona. W latach 80-tych występował w zespole Lighthouse Jima Sharmana.

Jego rola w „Pamiętniku szaleńca”, którą miał okazję odgrywać także w Moskwie i Petersburgu, przyniosła mu wyróżnienie koła krytyków teatralnych z Sydney oraz nagrodę Victorian Green Room. Za osiągnięcia teatralne (m.in. występ u boku Cate Blanchett w „Oleannie”, a także za kreację w „Wujaszku Wani”) uhonorowano go nagrodą Sidney Myer Performing Arts.

Na dużym ekranie debiutował niewielką rolą w komedii muzycznej Gillian Armstrong "Starstruck" (1982).W 1994 roku za rolę Horatio w "Hamlecie" produkcji Belvoir nominowany był jako najlepszy aktor drugoplanowy. Za rolę tę otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród australijskich - Sidney Myer Performing Arts Award.

Za rolę pianisty Davida Helfgotta w filmie Scotta Hicksa "Blask" (1996) Rush otrzymał statuetkę Oscara oraz nagrodę Złotego Globu, nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych i Krytyków Filmowych Los Angeles, a także Broadcast Film Critics Award, USA Screen Actors Guild Award, nagrodę BAFTA, Australian Film Institute Award oraz Film Critics Circle of Australia Award.

WP

* Do jego najważniejszych filmów kinowych należy zaliczyć: „Zakochanego Szekspira”, „Zatrute pióro”* (kolejne nominacje do Oscara i Złotego Globu), „Elizabeth” (nominacja do BAFTY), „Kwestie zaufania”, „Krawca z Panamy”, „Okrucieństwo nie do przyjęcia”, „Peter Sellers – Życie & Śmierć” (nagrody Gildii Aktorów Amerykańskich, Emmy i Złoty Glob) i „Elizabeth: Złoty wiek”.

Jego powrót do teatru – rolą Berengera w komedii absurdu „Rush” – zaowocował najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami teatralnym – Tony dla najlepszego aktora oraz wyróżnieniami Outer Critics Circle, Drama Desk i Drama League.

Szeroka publiczność poznała aktora w 2003 roku dzięki roli Barbossy w filmie „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”. Następnie w roku 2006 i 2007 wystąpił odpowiednio w dwóch kontynuacjach: „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” oraz „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”. W 2011 roku wcielił się w Barbossę po raz czwarty w filmie „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”.

Od 1988 roku żoną Geoffrey’a Rusha jest Jane Menelaus. Para poznała się podczas pracy przy przedstawieniu "Benefactors". Mają dwoje dzieci, córkę Angelicę (ur. 1992 r.) i syna Jamesa (ur. 1995 r.).

Data urodzenia

06.07.1951

Miejsce urodzenia

Toowoomba, Queensland, Australia

WP
WP
WP