Trwa ładowanie...
d1hgfyw

Isla Fisher

Najnowsze informacje
3.6
(113 głosów)
Oceń:
d1hgfyw
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Isla Fisher to australijska aktorka i scenarzystka. Rozpoznawalność przyniosła jej najpierw rola Shannon Reed w operze mydlanej "Zatoka serc", a później także udział w takich produkcjach jak "Polowanie na druhny", "Wyznania zakupoholiczki", "Wielki Gatsby" czy "Iluzja". Prywatnie jej mężem jest Sacha Baron Cohen, również aktor, który przez lata wcielał się w takie postacie jak Ali G, Borat czy Brüno.

Isla Fisher - życiorys

Isla Fisher, a właściwie Isla Lang Fisher, urodziła się 3 lutego 1976 roku w Maskat w azjatyckim Omanie. Jej rodzice są Szkotami. Matka to znana autorka powieściowych romansów. Od 1980 roku Fisherowie mieszkali w Perth w Australii. Aktorka studiowała w szkole żeńskiej Methodist Ladies' College.

Isla od dzieciństwa podejmowała próby pisarskie, interesowała się też grą aktorską. Debiut Isli Fisher miał miejsce w wieku dziewięciu lat wystąpiła po raz pierwszy w telewizyjnej reklamówce. Zaczęła pojawiać się w serialach telewizyjnych, na czym początkowo budowała swoją karierę. W wieku lat osiemnastu, przy pomocy matki, napisała i opublikowała dwie bestsellerowe powieści dla nastolatków: "Seduced By Fame" oraz "Bewitched".

Isla Fisher - kariera

W wieku dziewięciu lat Isla Fisher zaczęła pojawiać się w reklamach w australijskiej telewizji. Zadebiutowała w serialu "Bay City" w 1993 roku, znanym również pod tytułem "Bay Cove". Pierwszą większą rolę zagrała w tym samym roku w serialu "Rajska plaża", który był początkiem jej drogi do rozpoznawalności. W latach 1994-1997 Isla Fisher wcielała się w postać Shannon Reed w australijskiej operze mydlanej "Zatoka serc", która okazała się dla niej pierwszym przełomem w karierze.

W roku 2001 filmografia Isli Fisher powiększyła się o rolę drugoplanową w niemieckim horrorze "Basen". Rok później wcieliła się w postać Mary Jane w hollywoodzkiej komedii "Scooby-Doo", która była ekranizacją słynnej kreskówki. Był to jednocześnie początek jej kariery w Hollywood, a od tej pory role Isli Fisher były coraz bardziej wymagające.

W 2005 roku Isla Fisher odegrała rolę Glorii, córki bogatego biznesmena, w popularnym filmie "Polowanie na druhny". Trzy lata później aktorka wystąpiła w filmie "Na pewno, być może", gdzie wcieliła się w rolę April. Kolejne role zapewniły jej nie tylko popularność, lecz także ugruntowały jej pozycję w Hollywood. W lutym 2009 roku światową premierę miały "Wyznania zakupoholiczki" − komedia romantyczna, w której Fisher wystąpiła w roli tytułowej, jako Rebecca Bloomwood.

W 2013 roku Isla Fisher otrzymała rolę iluzjonistki Henley Reeves w filmie "Iluzja" autorstwa Louisa Leterriera, a niedługo potem pojawiłą się w takich produkcjach jak "Wielki Gatsby", "Grimsby", "Keeping Up with the Joneses", "Berek" czy "The Beach Bum". W produkcji "Grimsby" wystąpiła u boku swojego męża, Sachy Barona Cohena.

Isla Fisher - nagrody, nominacje, wyróżnienia

Isla Fisher za swoje role była wielokrotnie nominowana do licznych nagród. W 1997 roku aktorka była nominowana do Logie Award jako najpopularniejsza aktorka, a kilka miesięcy później w rankingu pisma "FHM" zajęła 35. miejsce na liście "100 najseksowniejszych kobiet na świecie". W 2006 roku Isla Fisher otrzymała nagrodę dla najlepiej roli przełomowej podczas MTV Movie Awards, a w kolejnych latach była wielokrotnie wyróżniana nominacjami do nagród Teen Choice Award, AACTA Awards, Film Critics Circle of Australia Awards i Jupiter Award. Wiele pochlebnych uwag otrzymała od krytyków między innymi za rolę w filmie "Wielki Gatsby".

Isla Fisher - życie prywatne

Isla Fisher urodziła się w Muscat w Omanie jako córka Elspeth Reid i Briana Fishera. Na co dzień mieszka w Los Angeles. W 2002 roku aktorka zaczęła się spotykać z brytyjskim komikiem i aktorem Sachą Baronem Cohenem, którego poznała na jednej z imprez w Australii. Isla Fisher i Sacha Baron Cohen zaręczyli się w 2004 roku, a pobrali sześć lat później we Francji. Para doczekała się trójki pociech, dwóch córek i syna. Dzieci Isli Fisher nazywają się Olive, Elula oraz Montgomery. Isla Fisher ma 160 centymetrów wzrostu i 3 lutego 2019 roku skończyła 43 lata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hgfyw
d1hgfyw
d1hgfyw