ycipk-273z5v
ycipk-273z5v

Jamie Dornan - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Jamie Dornan, fot. ABC Megafon.pl Materiały Prasowe
Podziel się
ycipk-273z5v

Jamie Dornan to irlandzki aktor, model i muzyk. Jego debiutem aktorskim była rola hrabi Axela von Fersena w filmie "Maria Antonina", którą otrzymał dzięki swojej byłej dziewczynie, Keirze Knightley. Rozpoznawalność przyniósł mu udział w produkcjach "Beyond the Rave", "X Returns", "Nice to Meet You" oraz "Cienie w słońcu". Ponadto Dorman ma na swoim koncie udział w licznych kampaniach reklamowych, między innymi takich produktów jak Calvin Klein, Zara, Dolce & Gabbana czy Dior (został twarzą kampanii perfum Dior Homme).

Jamie Dornan – życiorys

Jamie Dornan, urodzony jako James Dornan, przyszedł na świat 1 maja 1982 roku w Hollywood w Irlandii Północnej. Jest synem Lorny i profesora Jima Dornan, lekarza położnika i wykładowcy na uniwersytecie w Belfaście. Aktor jest najmłodszy z rodzeństwa i ma dwie siostry: Jessicę i Leise. Jamie Dornan wychowywał się na przedmieściach Belfastu w Irlandii Północnej. Uczęszczał do prywatnej szkoły Methodist College Belfast, gdzie grał w drużynie rugby i występował w przedstawieniach. W późniejszych latach studiował na University of Teesside, ale porzucił naukę i przeprowadził się do Londynu na rzecz aktorstwa.

Podczas nauki w Belfaście założył wraz z kolegą Davidem Alexandrem zespół muzyczny Sons of Jim. Po przeprowadzce do Londynu stawiał swoje pierwsze kroki w show biznesie jako model i podpisał kontrakt z agencją Select. Wziął udział w wielu kampaniach reklamowych bielizny takich jak dla Calvina Kleina wraz z Kate Moss, a rok później z Evą Mendes. Pracował też dla innych znanych marek, a w międzyczasie zadebiutował w aktorstwie za sprawą filmu Sofii Coppoli, "Maria Antonina". Udział w tej produkcji przyniósł mu tytuł "Złotego torsu" nadany przez dziennik "The New York Times".

Jamie Dornan – filmy i seriale

ycipk-273z5v

Jamie Dornan zadebiutował w 2006 roku w filmie "Maria Antonina". Niedługo potem otrzymał rolę w serialu stacji ABC, "Dawno, dawno temu" oraz w brytyjskim serialu kryminalnym "Upadek", gdzie zagrał seryjnego mordercę u boku Gillian Anderson. Pojawił się też w horrorze "Beyond the Rave" oraz w filmie niezależnym "Cienie w słońcu" wyreżyserowanym przez Davida Rocksavage'a. W 2014 roku wcielił się w rolę Colina Montgomery'ego w dramacie romantycznym "Porywy Serc". W kolejnych latach role Jamiego Dornana stawały się coraz bardziej rozpoznawalne, a aktor otrzymywał role do wielkich produkcji.

W 2015 roku zagrał rolę Christiana Greya w filmowej adaptacji powieści erotycznej "Pięćdziesiąt twarzy Greya" o tym samym tytule. Aktor wystąpił w głównej roli, jednocześnie zastępując przy tym Charliego Hunnama. Za tę rolę otrzymał Złotą Malinę w kategorii "najgorszy aktor pierwszoplanowy". Dwa lata później zagrał w kolejnej części serii, "Ciemniejszej stronie Greya", za którą ponownie został nominowany do tej anty-nagrody w tej samej kategorii. W kolejnych latach kontynuował swoją przygodę jako Christian Grey w kolejnej odsłonie serii, "Nowe oblicze Greya". Ponadto zagrał też w takich produkcjach jak "Untogether", "Prywatna wojna" czy "Robin Hood: Początek".

Jamie Dornan – życie prywatne

Jamie Dornan urodził się 1 maja 1982 roku jako James Dornan. Jego matka zmarła na raka trzustki, kiedy ten miał 16 lat. Od 2003 do 2005 roku Dornana związany był z aktorka Keirą Knightley. W 2010 roku poznał angielską piosenkarkę i aktorkę Amelię Warner, a dwa lata później zaręczył się z nią. W kwietniu 2013 roku para wzięła ślub, a tego samego roku w listopadzie urodziła im się pierwsza córka Dulcie. Niespełna trzy lata później Dornan został ojcem po raz drugi – córki Elvy. W lutym, 2018 roku Amelia Warner za pośrednictwem mediów społecznościowych pochwaliła się narodzinami trzeciej córki.

Data urodzenia

01.05.1982

Miejsce urodzenia

Hollywood, Irlandia Północna

Filmografia

Ciemniejsza strona Greya (2017) (Christian Grey)

Anthropoid (2016) (Jan Kubis)

Nowe oblicze Greya (Fifty Shades Freed) (2018) (Christian Grey)

Pięćdziesiąt Twarzy Greya (2015) (Christian Grey)

Once Upon a Time () (Szeryf Graham)

Maria Antonina (2006) (Hrabia Axel von Fersen)

9 życie Louisa Draxa (2016)

Robin Hood: Początek (2018) ( Szkarłatny Will )

A private war (2018) ( Paul Conroy )

ycipk-273z5v
ycipk-273z5v
ycipk-273z5v