Trwa ładowanie...
d2ybgae

Joel Coen

Najnowsze informacje
4.7
(19 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Minneapolis, Minnesota, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d2ybgae

Joel Coen to amerykański filmowiec, reżyser i scenarzysta urodzony w St. Louis Park. Wraz z bratem Ethanem Coenem tworzy duet artystyczny Coen Brothers, który stworzył takie głośne produkcje jak "Fargo", "To nie jest kraj dla starych ludzi" czy "Prawdziwe męstwo". Bracia Coen są laureatami kilku Oscarów za swoją działalność artystyczną.

Joel Coen - życiorys

Joel Coen urodził się 29 listopada 1954 roku w Saint Louis Park w amerykańskim stanie Minnesota. Jego brat, Ethan Coen, urodził się niecałe trzy lata później. Matka braci Coen była z wykształcenia historykiem sztuki, natomiast ojciec pracował jako ekonomista. Wywodzą się z rodziny żydowskiej. Od najmłodszych lat przejawiali zainteresowanie sztuką, głównie reżyserią i sztuką, które w przyszłości stały się ich znakiem rozpoznawczym.

Joel i Ethan Coenowie ukończyli St. Louis Park High School odpowiednio w 1973 i 1976 roku, a później uczęszczali również do Bard College at Simon's Rock. Joel Coen dodatkowo spędził cztery lata na kursie filmowym prowadzonym przez New York University, a jego brat kształcił się pod kątem wiedzi z zakresu filozofii. Po zdobyciu solidnego wykształcenia bracia postanowili połączyć siły i zająć się wspólnie produkcją i reżyserią filmów, co wkrótce przynosiło juz pierwsze efekty.

Joel Coen - kariera

Bracia Coen zadebiutowali w 1984 roku, gdy na rynku ukazał się ich pierwszy film, "Śmiertelnie proste". Następnie zrealizowali między innymi komedię "Arizona Junior" oraz kryminał "Ścieżka strachu", dzięki czemu wkrótce zaczęli zdobywać rozgłos i uznanie krytyków. W 1991 roku Joel i Ethan Coenowie otrzymali Złotą Palmę podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za czarną komedię "Barton Fink". Produkcja była satyrą przemysłu filmowego tych czasów i składała się z groteskowych i niekiedy makabrycznych scen.

W 1996 roku bracia Coen kolejny raz zdobyli uznanie krytyków, tym razem za sprawą produkcji "Fargo". Aktorka wcielająca się w główną rolę otrzymała Oscara dla aktorki w roli głównej, natomiast bracia odebrali statuetkę za scenariusz. W kolejnych latach panowie stworzyli między innymi takie produkcje jak "Bracie, gdzie jesteś?", "Człowiek, którego nie było", "Ladykillers, czyli zabójczy kwintet" czy "To nie jest kraj dla starych ludzi". Filmy braci Coen nie tylko cieszyły się wielką popularnością, ale przyniosły im również status światowych gwiazd współczesnej kinematografii.

Joel Coen - nagrody i nominacje

Filmy autorstwa braci Coen przyniosły im wiele prestiżowych wyróżnień i nagród, między innymi kilkanaście statuetek Academy Awards, BAFTA Awards, Złotych Globów, a także Oscarów. Za film "Prawdziwe męstwo" bracia otrzymali aż 10 nominacji do Academy Awards i 8 nominacji do BAFTA Awards, natomiast za produkcję "To nie jest kraj dla starych ludzi" otrzymali łącznie aż kilkanaście nagród, w tym cztery Oscary: za scenariusz, reżyserię, produkcję, oraz dla Javiera Bardema jako najlepszego aktora drugoplanowego. Liczne nagrody otrzymał też film "Most szpiegów" z 2015 roku.

Joel Coen - życie prywatne

Joel Coen na co dzień mieszka w Nowym Jorku. W 1984 roku reżyser poślubił Frances McDormand, amerykańską aktorkę, która często pojawia się w filmach duetu. Zagrała między innymi w takich produkcjach jak "Śmiertelnie proste", "Człowiek, którego nie było", "Fargo" czy "Tajne przez poufne". Joel Coen i Frances McDormand adoptowali wspólnie syna pochodzącego z Paragwaju, któremu nadali imię Pedro.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ybgae
d2ybgae
d2ybgae