Trwa ładowanie...
d2rk821

Kaya Scodelario

Najnowsze informacje
4.4
(5 głosów)
Oceń:
d2rk821
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Kaya Scodelario to brytyjska aktorka i modelka. Zadebiutowała w 2007 roku rolą Effy Stonem w popularnym serialu młodzieżowym "Kumple". Przez lata wystąpiła między innymi jako Teresa w filmach z serii "Więzień labiryntu", jako Carina Smyth w produkcji "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara" i jako Catherine Earnshaw w obrazie Andrei Arnold "Wichrowe Wzgórza". Ponadto zagrała w kilku teledyskach, działała jako modelka i angażowała się w różne akcje społeczne.

Kaya Scodelario - życiorys

Kaya Scodelario urodziła się 13 marca 1992 roku w Haywards Heath w angielskim hrabstwie West Sussex. Przyszła na świat jako Kaya Rose Humphrey. Jej matka, Katia Scodelario, pochodzi z Brazylii, natomiast ojciec, Roger Humphrey, miał brytyjskie korzenie. Nazwisko zawdzięcza babci pochodzącej z Włoch. Rodzice Kayi Scodelario rozwiedli się, gdy ta była jeszcze dzieckiem i wychowywała się wraz z matką w Londynie. Jednocześnie przyjęła jej nazwisko i płynnie mówiła po portugalsku. Jej ojciec ostatecznie zmarł w listopadzie 2010 roku. Aktorka już od najmłodszych lat chciała zostać aktorką, dlatego na pierwsze castingi chodziła jeszcze jako nastolatka.

Kaya Scodelario - filmy i seriale

W 2007 roku 14-letnia Kaya Scodelario stawiła się na castingu do nadchodzącego serialu młodzieżowego "Kumple". Mimo, że nie miała wtedy doświadczenia aktorskiego, ostatecznie otrzymała rolę Effy Stonem w produkcji. Na początku odgrywana przez nią postać miała zaledwie kilkanaście linijek, jednak rok później rozbudowano jej wątek i stała się tym samym jedyną aktorką, która pracowała na planie produkcji przez pierwsze cztery serie "Kumpli". W 2009 roku Kaya Scodelario zakończyła ostatnie zdjęcia do serialu i tym samym ustąpiła miejsca kolejnej generacji bohaterów. Jej występ w serii spotkał się z uznaniem krytyków.

W kolejnych latach Kaya Scodelario pojawiła się jeszcze w trzech serialach: "True Love", "Southcliffe" i "Spinning Out", w którym otrzymała główę rolę jako Kat Baker. W 2009 roku miał natomiast miejsce jej debiut filmowy, gdy aktorka wystąpiła w dramacie science fiction "Moon". Rok później zagrała w produkcjach "Starcie tytanów" oraz "Shank", jednak w 2011 roku miała miejsce jej przełomowa rola Catherine Earnshaw Andrei Arnold w filmie "Wichrowe Wzgórza". W kolejnych latach została zaangażowana do produkcji "Now is Good", "Dwadzieścia8k", "Spike Island" oraz "The Truth About Emanuel", jednak nie odnosiły one już tak dużych sukcesów, jak serial "Kumple".

W 2017 roku miejsce miała kolejna przełomowa rola Kayi Scodelario, która zagrała wtedy w superprodukcji "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara". Film stał się hitem i pozwolił aktorce przypomnieć o sobie światu, dzięki czemu wkrótce mogliśmy zobaczyć ją w kolejnych obrazach. Rok później Kaya Scodelario zagrała Teresą w produkcji "Więzień labiryntu: Lek na śmierć", która była jej drugim kontaktem z serią w ciągu ostatnich lat. Trzy lata wcześniej pojawiła się również w poprzedniej części, "Więzień labiryntu: Próby ognia". W kolejnych latach aktorka zagrała w filmie "Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile" ("Podły, okrutny, zły") z udziałem Zaca Efrona i Lily Collins, a także odegrała główną rolę w horrorze "Crawl".

Kaya Scodelario - nagrody i nominacje

Role Kayi Scodelario przyniosły jej przez lata wiele nagród i wyróżnień. W 2008 roku aktorka została po raz pierwszy nominowana jako najlepsza aktorka za rolę w serialu "Kumple". W kolejnych latach otrzymywała też nominacje za role w filmach "Wichrowe Wzgórza", "Więzień labiryntu" i "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara". Swoją pierwszą nagrodę otrzymała wraz z obsadą filmu "The Truth About Emanuel" w 2013 roku podczas Ashland Independent Film Awards. W późniejszych latach była kilkukrotnie nominowana do nagród aktorskich podczas Teen Choice Awards.

Kaya Scodelario - życie prywatne

Kaya Scodelario urodziła się 13 marca 1992 roku w Haywards Heath. W przeszłości aktorka spotykała się z Jackiem O'Connellem, który grał wraz z nią w serialu "Kumple". Po rozstaniu pozostali w dobrych relacjach. W 2009 roku związała się z Elliottem Tittensorem, którego później wspierała podczas jego problemów z prawem kilkanaście miesięcy później. Kaya Scodelario i Elliott Tittensor ostatecznie rozstali się na początku 2014 roku. W 2014 roku aktorka związała się z kolejnym aktorem, Benjaminem Walkerem. Kaya Scodelario i Benjamin Walker zaręczyli się 28 grudnia 2014 roku i pobrali rok później. W 2016 roku na świat przyszedł ich syn.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rk821
d2rk821
d2rk821