Trwa ładowanie...
23-04-2007 11:54

OFFskary 2007 przyznane

Share
OFFskary 2007 przyznane
d4cnggk

Wojciech Kasperski, twórca fabularnego filmu "Miasto ucieczki", został najlepszym polskim reżyserem niezależnym, a opowieść pt. "Pieśń dla Rebeki", którą wyreżyserowała Irlandka Norah Mcgettingan, najlepszym polskim niezależnym filmem. W Warszawie wręczono Polskie Nagrody Kina Niezależnego "OFFskary 2007".

"OFFskary" zostały przyznane po raz trzeci. Nagrody te podsumowują dorobek polskiego kina niezależnego w ostatnim roku. Przyczyniają się do promocji dokonań młodych filmowców i pomagają im zaistnieć w zawodzie.

"OFFskary 2007" wręczono w 8 kategoriach: film fabularny, film dokumentalny, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktorka i aktor.

d4cnggk

"Pieśń dla Rebeki" to produkcja łódzkiej "Filmówki" (PWSFTviT) - Irlandka Norah Mcgettingan jest absolwentką tej uczelni. Zdjęcia do filmu kręcono w Irlandii. To opowieść o młodej kobiecie, która wraca do rodzinnych stron z powodu pogrzebu najbliższej przyjaciółki. Musi też powrócić do pewnych przykrych tajemnic z przeszłości.

Akcja "Miasta ucieczki" - za które Wojciech Kasperski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera - rozgrywa się na stadionie sportowym. Trwają przygotowania do meczu, na trybunach zbierają się ludzie. Jeden z kibiców, Tomek, postanawia, że jeśli jego drużyna przegra, on "wymierzy sprawiedliwość" - zabije człowieka. "Miasto ucieczki" to także produkcja łódzkiej "Filmówki".

O 26-letnim Kasperskim jest w polskim środowisku filmowym coraz głośniej. Reżyser ten zdobył niedawno kilka nagród za film dokumentalny pt. "Nasiona", w tym zagraniczną - Laur, najważniejszą rosyjską nagrodę dla filmów dokumentalnych.

"OFFskar 2007" dla najlepszego aktora przypadł Marcinowi Kabajowi - za rolę w filmie "Manna" Huberta Gotkowskiego. Kabaj pokonał m.in. Borysa Szyca... (nominowanego do nagrody za rolę w filmie "Kochajmy się" Karola Wasilki). Najlepszą aktorką ogłoszono Martę Chodorowską - doceniono jej grę w filmie "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego.

d4cnggk

Nominacje do "OFFskarów" przyznają filmowcom ludzie związani z kilkoma polskimi festiwalami filmowymi. Następnie spośród nominowanych, wyłaniani są zdobywcy "OFFskarów". Wyboru dokonuje jury o nazwie Offowa Akademia Filmowa, w której skład wchodzą polscy filmowcy, dziennikarze i producenci filmowi. W tym roku wśród członków Akademii byli m.in. reżyserzy Ryszard Bugajski i Maciej Ślesicki.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie "Filmforum" oraz Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej "Laterna Magica" Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy.

Zdobywcami "OFFskarów" w poprzednich edycjach byli m.in.: reżyser Dominik Matwiejczyk, który odebrał już dwa "OFFskary" - w 2005 roku za najlepszą reżyserię (film "Krew z nosa") i w 2006 roku, jako twórca najlepszego filmu (obraz "Ugór"); a także Bodo Kox, laureat "OFFskara 2005" dla najlepszego aktora - za rolę w filmie "Krew z nosa" Matwiejczyka.

"OFFskary 2007" wręczono podczas gali zamykającej festiwal 6. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada" w Warszawie, który odbywał się od 18 kwietnia. Główny organizator tego festiwalu to Stowarzyszenie "Filmforum", promujące polskie kino niezależne. Wręczono tam także festiwalowe nagrody "Oskariady".

Dwie równorzędne pierwsze nagrody "Oskariady" przyznano filmom: "Miasto ucieczki" Kasperskiego" i "Latarnik" Mateusza Rakowicza. Grand Prix w kategorii najlepszy film studencki zdobyła Anna Kazejak z łódzkiej "Filmówki" - za film pt. "Kilka prostych słów". Grand Prix w kategorii najlepszy film amatorski otrzymał Hubert Gotkowski za "Mannę".

d4cnggk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cnggk
d4cnggk