Trwa ładowanie...
d5tvs6w

Filmy dokumentalne

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Oceń jako pierwszy:

Filmy dokumentalne - rodzaj twórczości filmowej, która ma na celu zaprezentować widzowi zastaną rzeczywistość bez (lub z minimalnym udziałem) wszelkich autorskich ozdobników artystycznych i elementów fabularnych.

Początków filmów dokumentalnych należy doszukiwać się w czasach narodzin kina. Pierwsze obrazy zarejestrowane okiem kamery miały właśnie znamiona dokumentu. Prezentowały one bowiem typowe scenki z życia codziennego zwykłych ludzi (np. "Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie", "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat" oraz "Polewacz polany").

Pierwszą osobą, która wyodrębniła dokument spośród innych gatunków filmowych, był polski fotograf i teoretyk filmu - Bolesław Matuszewski. To właśnie on zwrócił uwagę na bardzo istotną rolę dokumentacyjną kina. Dwa opublikowane przez niego pod koniec XIX wieku teksty - "Ożywiona fotografia, czym jest, czym być powinna" oraz "Nowe źródło historii" uznaje się zresztą za pierwsze na świecie manifesty programowe dotyczące X muzy.

Z biegiem czasu filmy dokumentalne zaczynały zyskiwać na znaczeniu. W okresie kina niemego wiodącymi twórcami tego gatunku byli m.in. Robert J. Flaherty i Dziga Wiertow. Początkowo podstawowym rozróżnieniem dokumentów od produkcji fabularnych było skupienie się tylko na przedstawieniu faktów. Filmy dokumentalne były bardzo często kręcone w celach informacyjnych, dydaktycznych, a nawet propagandowych.

Z czasem dokumenty stały się przedmiotem różnych eksperymentów. Obecnie elementy twórczości dokumentalnej spotkać można nawet w fabularyzowanym kinie rozrywkowym. Mówi się wtedy o tzw. kinie dokumentalizowanym (np. "Dystrykt 9"). Formą tradycyjnego filmu dokumentalnego lubi posługiwać się w swoich komediach Petr Zelenka. Same dokumenty również czerpią z innych gatunków. Przykładem może być np. "Królik po berlińsku", który opowiada o prawdziwych historycznych wydarzeniach przez opowiedzenie fabularyzowanej historii widzianej oczami zwierząt.

Filmy dokumentalne prezentują historię o różnej tematyce. Wśród nich można wyróżnić produkcje przyrodnicze, historyczne, społeczne, sportowe itp. Gatunek często wykorzystywany jest w telewizji. Za jego pochodne można uznać bowiem reportaż lub format reality-show.

Do najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów zalicza się takie nazwiska jak Werner Herzog, Michael Moore, Steve Jame oraz Wim Wenders. W Polsce filmy dokumentalne zaczęły powstawać na szerszą skalę po roku 1950. Swoją przygodę z kinem od kręcenia tego typu obrazów zaczął sam Krzysztof Kieślowski. Za mistrza polskiego dokumentu uznaje się natomiast Andrzeja Fidyka.

d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj