Trwa ładowanie...
dr6e86f

Opowieść Podręcznej

Najnowsze informacje
4.0
(3 głosy)
Oceń:
"Opowieść podręcznej" to film fabularny zrealizowany na podstawie powieści Margaret Atwood o tym samym tytule. Antyutopijna produkcja opowiada o Stanach Zjednoczonych w niedalekiej przyszłości. Jego reżyserią zajmował się Volker Schlöndorff, a jedne z głównych ról grali w nim między innymi Natasha Richardson, Faye Dunaway, Robert Duvall, Aidan Quinn oraz Elizabeth McGovern.
dr6e86f
3
2
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Opowieść podręcznej - opis fabuły

Fabuła filmu "Opowieść podręcznej" rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w totalitarnej Republice Gilead, która powstała na terenie Stanów Zjednoczonych. W centrum wydarzeń znajduje się Kate (w tej roli Natasha Richardson), mężatka i matka kilkuletniej Jill, która zostaje schwytana podczas próby ucieczki do Kanady. Po zatrzymaniu przez policję graniczną mąż kobiety, Luke (Reiner Schöne), zostaje zastrzelony, a jej córkę zabierają policjanci. Jednocześnie Kate trafia do specjalnego obozu, w którym znajdują się wszystkie internowane młode kobiety.

W obozie kobiety szkoli się na "służebnice Boga", których głównym celem jest rodzenie dzieci mężczyznom z najwyższych kręgów władzy. Nie mając wyboru Kate uczy się obowiązujących tam reguł pod okiem Lydii (Victoria Tennant), a następnie trafia do rezydencji szefa bezpieczeństwa narodowego (Robert Duvall). Celem jej obecności w domu mężczyzny jest urodzenie mu dziecka w zastępstwie jego żony, Sereny Joy (Faye Dunaway). Podczas przebywania w posiadłości Kate jest pilnie strzeżona i ma stanowczy zakaz opuszczania domu. Wysoki urzędnik okazuje się jednak być zainteresowanym Kate i wkrótce zaprasza ją do siebie na prywatne spotkania.

Mimo tego, że głównym celem jej przybycia do posiadłości było urodzenie dziecka szefa bezpieczeństwa narodowego i jego żonie, Kate w ciągu kilku najbliższych miesięcy wciąż nie zachodzi w ciążę. Serena Joy coraz bardziej się niecierpliwi i zaczyna podejrzewać, że jej męża i Kate może łączyć coś więcej. Kobieta ostatecznie zmusza ją do sypiania z szoferem męża, Nickiem (Aidan Quinn). Początkowo Kate jest zmuszana do kontaktów z Nickiem, jednak wkrótce się w nim zakochuje. Z tego powodu sytuacja w posiadłości staje się coraz trudniejsza, a prawda może okazać się niezwykle zaskakująca.

Opowieść podręcznej - bohaterowie, obsada

Głównymi bohaterami filmu "Opowieść podręcznej" są Kate, Dowódca oraz Serena Joy, których odgrywają odpowiednio Natasha Richardson, Robert Duvall i Faye Dunaway. Istotną rolę pełni także Nick, w którego postać wcielił się Aidan Quinn. W filmie pojawiają się też między innymi tacy aktorzy jak Elizabeth McGovern, Victoria Tennant, Blanche Baker czy Traci Lind. W obsadzie "Opowieści podręcznej" widzowie mają okazję zobaczyć także szereg postaci drugo- i trzecioplanowych, takich jak Gary Bullock, Reiner Schöne, Jim Grimshaw, Sara Seidman, Muse Watson czy Tom McGovern.

Opowieść podręcznej - scenariusz, reżyseria

Za scenariusz filmu "Opowieść podręcznej" odpowiedzialny był Harold Pinter, natomiast wydarzenia inspirowane były powieścią Margaret Atwood o tym samym tytule (w oryginale: "The Handmaid's Tale"). Za produkcję obrazu odpowiedzialny był Daniel Wilson, kinematografią zajmował się Igor Luther, natomiast za muzykę w filmie "Opowieść podręcznej" odpowiadał Ryuichi Sakamoto, kompozytor i niegdyś członek zespołu Yellow Magic Orchestra. Reżyserią "Opowieści podręcznej" zajął się Volker Schlöndorff, twórca takich produkcji jak "Strajk", "Ulzhan – zapomniane światło", "Dyplomacja" czy "Powrót do Montauk".

Opowieść podręcznej - ciekawostki

  • Rola Kate była początkowo proponowana Jodie Foster oraz Sigourney Weaver, jednak angaż ostatecznie otrzymała właśnie Natasha Richardson.
  • Mary Elizabeth Mastrantonio była brana pod uwagę przy wyborze aktorki do roli Moiry, jednak ona sama odrzuciła tę propozycję. Rolę przyjęła ostatecznie Elizabeth McGovern.
  • W Polsce film był niekiedy tytułowany również jako "Niechciane macierzyństwo" czy "Opowieść służącej".

Opowieść podręcznej - premiera

Premiera filmu "Opowieść podręcznej" miała miejsce 15 lutego 1990 roku. Swego czasu produkcja otrzymała nagrodę GLAAD dla najlepszego filmu, jednak nie spotkała się z równie ciepłym przyjęciem wśród krytyków. Film nie okazał się również być hitem i zarobił na siebie niecałe 5 milionów dolarów, co prawdopodobnie było powodem rezygnacji z jego kontynuacji.

Większość scen w produkcji była realizowana w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku premierę miał natomiast serial "Opowieść podręcznej" autorstwa Bruce'a Millera, który spotkał się z ciepłym przyjęciem i zapewnił sobie wiele nagród i nominacji.

Opowieść Podręcznej
Tytuł oryginalny

Handmaid`s Tale, The

Gatunek

melodramat

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1990

Data światowej premiery

15.02.1990

Czas trwania

109 min.

Muzyka
Scenarzysta
Obsada
dr6e86f

Podziel się opinią

3
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr6e86f
dr6e86f
dr6e86f