Trwa ładowanie...
d31yy3r

Podział

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d31yy3r
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki, fot: warnerarchive

"Podział" ("The Split") z 1968 roku jest filmem kryminalnym nakręconym na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Donalda E. Westlake'a.

Podział – informacje o filmie

"Podział" (1968), w oryginale "The Split", to film kryminalny inspirowany powieścią "The Seventh" autorstwa Donalda Edwina Westlake’a. Pisarz był znany z publikowania pod pseudonimami i tę książek wydał jako Richard Stark.

Reżyserem "The Split" jest Gordon Flemyng znany również jako twórca filmów takich jak "Doktor Who i Dalekowie" (1965), "Święty" (1962), "Rewolwer i melonik" (1961) oraz "Philby, Burgess and Maclean" (1977).

Podział – zarys fabuły

Na stadionie sportowym Los Angeles Coliseum dochodzi do rabunku. Starannie zaplanowane przestępstwo odbywa się podczas meczu futbolowego. Złodzieje kradną ponad pół miliona dolarów i planują tę kwotę podzielić między sobą, jednak w międzyczasie pieniądze znikają. Między przestępcami wybucha konflikt i rodzi się nieufność.

Podział – produkcja

Producenci "Podziału" to Robert Chartoff i Irwin Winkler, którzy wyprodukowali również inny film inspirowany powieścią Westlake'a – "Zbieg z Alcatraz" z 1967 roku. Początkowo film "The Split" miał nosić tytuł "Run the Man Down".

Podział – ciekawostki

  • Jim Brown gra w "The Split" postać McClaina – to pierwsza w karierze tego aktora rola pierwszoplanowa.
  • W "Podziale" zagrało dwóch laureatów Oscara, czyli Gene Hackman i Ernest Borgnine, a także trójka aktorów z nominacjami oscarowymi – Julie Harris, Diahann Carroll oraz James Whitmore.
  • W roku 1968, czyli gdy premierę miał "Podział", występujący w nim aktorzy Jim Brown i Ernest Borgnine zagrali wspólnie również w innym filmie. Była to nominowana do dwóch Oscarów produkcja kryminalna "Stacja arktyczna Zebra".
  • W początkowej fazie przygotowań do produkcji filmu na stołku reżysera miał szansę zasiąść Robert Altman.
Podział
Tytuł oryginalny

The Split

Gatunek

sensacyjny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1968

Czas trwania

91 min.

Muzyka
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31yy3r
d31yy3r
d31yy3r