Trwa ładowanie...
d1rftxy

Rami Malek

Najnowsze informacje
4.1
(8 głosów)
Oceń:
d1rftxy
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Rami Malek to amerykański aktor pochodzenia egipskiego. Rozpoznawalność przyniosły mu rola hakera komputerowego w serialu "Mr. Robot" oraz postać Freddiego Mercury'ego w filmie "Bohemian Rhapsody". Oprócz tego wystąpił w takich produkcjach jak "Noc w muzeum", "Battleship: Bitwa o Ziemię", "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa" oraz "Need for Speed". Za swoje role otrzymał między innymi Oscara oraz nagrodę Emmy.

Rami Malek - życiorys

Rami Said Malek urodził się 12 maja 1981 roku w Los Angeles w amerykańskim stanie Kalifornia. Aktor jest synem egipskich imigrantów, Nelly Abdel Malek i Saida Maleka. Jego matka pracowała jako księgowa, natomiast ojciec sprzedawał ubezpieczenia. Rami Malek ma identycznego, młodszego o cztery minuty brata bliżniaka o imieniu Sami, a także starszą siostrę Yasmine, która pracuje jako lekarka. Rodzice Ramiego Maleka od zawsze dbali o to, żeby ich syn miał kontakt z ich rodzimą kulturą.

W 1999 roku Rami Malek został absolwentem Notre Dame High School w Sherman Oaks w Kaliforni, gdzie uczęszczał na zajęcia kółka teatralnego. Co ciekawe, do klasy o rok młodszej chodziła inna znana aktorka, Kirsten Dunst, która także pojawiała się na aktorskich zajęciach pozalekcyjnych. W 2003 roku Rami Malek ukończył wydział teatralny na University of Evansville w stanie Indiana. W międzyczasie rozwijał swoje umiejętności aktorskie, co szybko okazało się dla niego przydatne w dorosłym życiu.

Rami Malek - filmy i kariera

Kariera aktorka Ramiego Maleka rozpoczęła się w 2004 roku, gdy pojawił się gościnnie w popularnym serialu telewizyjnym "Kochane kłopoty". Niedługo potem pojawił się w sitcomie "Domowy front", gdzie wcielił się w rolę Kenny'ego. W 2006 roku miał miejsce z kolei filmowy debiut Ramiego Maleka, gdy zagrał faraona Ahkmenraha w filmie fabularnym "Noc w muzeum". Trzy lata później pojawił się w tej samej roli w jego kontynuacji, "Noc w muzeum 2". W międzyczasie przyjmował też propozycje pracy w przedstawieniach teatralnych.

W kolejnych latach na rynek trafiły kolejne filmy z udziałem Ramiego Maleka, takie jak "Larry Crowne. Uśmiech losu", "Mistrz" oraz "Battleship: Bitwa o Ziemię". Kolejnym krokiem na jego drodze do rozpoznawalności była jednak rola Benjamina w filmie "Zmierzch: Przed świtem - część 2". Występ w filmie z popularnej sagi spowodował, że zainteresowanie aktorem znacznie wzrosło, co przełożyło się na dalsze propozycje zawodowe. W 2013 roku Rami Malek wystąpił w filmie "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa", a rok później zagrał Finna w wysokobudżetowym filmie "Need for Speed". W tym samym czasie do kin trafił też film "Noc w muzeum: Tahemnica grobowca".

W międzyczasie filmografia Ramiego Maleka poszerzyła się o kilka telewizyjnych, takich jak chociażby "24 godziny", "Pacyfik" czy "Alcatraz". W 2015 roku aktor otrzymał także rolę w hitowej serii "Mr. Robot", gdzie zagrał Elliota Aldersona. Udział w produkcji został dobrze przyjęty przez krytyków i zapewnił mu wiele nagród i wyróżnień. W 2018 roku premierę miał natomiast film "Bohemian Rhapsody" w reżyserii Ryana Singera, który opowiadał historię brytyjskiego zespołu rockowego Queen i jego wokalisty – Freddiego Mercury'ego. Rami Malek zagrał w nim główną rolę i został mocno doceniony przez krytyków i środowisko artystyczne. W 2019 roku potwierdzono, że aktor zagra czarny charakter w filmie "Bond 25", czyli nowej odsłonie w serii o przygodach Jamesa Bonda.

Rami Malek - nagrody i nominacje

Za swoje osiągnięcia artystyczne Rami Malek otrzymał kilkanaście nagród i nominacji. Za swoją rolę w serialu "Mr. Robot" aktor otrzymał dwa Złote Globy, nagrodę Emmy, dwie Satellite Awards i dwie statuetki podczas Screen Actors Guild Awards. Podobnie było z postacią Freddy'ego Mercury'ego w filmie "Bohemian Rhapsody", za którą otrzymał między innymi Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Jego zwycięstwo za tę rolę okazało się jednak powodem krytyki ze strony jednego z parlamentarzystów w Egipcie, w jego rodzinnym kraju, z racji "promowania homoseksualizmu". Mohamed Ismail powiedział wtedy: "Rami Malek daje zły przykład. Gdyby był w Egipcie, zostałby powieszony."

Rami Malek - życie prywatne

Życie prywatne Ramiego Maleka jest w dużej mierze tajemnicą, a aktor stara się nie rozmawiać z mediami na temat swoich spraw osobistych. Podczas festiwalu Palm Springs aktor potwierdził, że spotyka się z Lucy Boynton, z którą grał w filmie "Bohemian Rhapsody". Jednocześnie podziękował jej podczas odbierania nagrody.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rftxy
d1rftxy
d1rftxy