- Polska Akademia Filmowa z szokiem i bólem przyjmuje skazanie naszego ukraińskiego kolegi reżysera Olega Sencowa przez rosyjski sąd w Rostowie nad Donem na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - czytamy w oświadczeniu polskich filmowców.
- Oleg Sencow staje się dzisiaj dla nas symbolem tego, co ważne dla każdego filmowca - wiary w lepszy świat, oparty na prawdzie, wolności ekspresji artystów i prawach człowieka. Sencow był zaangażowany w demonstracje na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu, gdzie mieszkał wraz z żoną i dwójką dzieci.
W dalszej części oświadczenia Polska Akademia Filmowa opisuje proces ukraińskiego reżysera, który został aresztowany ponad rok temu przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji (FSB) w swoim domu w Symferopolu na Krymie. Filmowca oskarżono o terroryzm i wywieziono do Rosji, gdzie więziono go bez wyroku przez kilkanaście miesięcy w moskiewskim więzieniu Lefortowo. Był bity i torturowany.
Oleg nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Oskarżenie zostało oparte na zeznaniach dwóch świadków, którzy zostali skazani wcześniej na więzienie w tym samym procesie.
fot. AFP
Proces Sencowa ostatecznie rozpoczął się w lipcu br., po ponad roku od uwięzienia i zakończył się wyrokiem skazującym, mimo, że na jego wstępie główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa jako złożone pod presją i przymusem.
Polska Akademia Filmowa wraz z Europejską Akademią Filmową zainicjowały apel znanych filmowców o uwolnienie Sencowa, pod którym podpisało się ponad 1000 twórców filmowych i ludzi kultury z Europy, z czego ponad 250 podpisów złożyli Polacy.
Polska Akademia Filmowa zwraca się z ponownym apelem do prezydenta Putina o uwolnienie Olega Sencowa,i do wszystkich osób oraz instytucji, takich jak Rada Europejska, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy - o podjęcie wszelkich starań w tej sprawie.
Oleg w swoim wystąpieniu przed sądem powiedział:
- Kiedy zakładają ci torbę na głowę, trochę biją, to po pół godzinie jesteś gotowy wyrzec się swoich przekonań, oskarżyć się o dowolne przestępstwo, oskarżyć innych, żeby tylko przestali bić. Ale co warte są przekonania, za które nie jesteś gotowy cierpieć albo umrzeć?
"Gamer"/mat. wydawcy
Dziś, w środę 26 sierpnia o godzinie 20.30 zapraszamy wszystkich, dla których wolność jest ważna, do warszawskiego klubu BarStudio na placu Defilad (Pałac Kultury i Nauki) na pokaz debiutanckiego filmu Olega Sencowa, "Gamer", który był prezentowany na licznych europejskich festiwalach (m.in. Rotterdam, Wiesbaden, Odessa). Pokaz jest współorganizowany przez Polską Akademię Filmową i jest wyrazem solidarności z Olegiem.