WP
Aktualności

Reżyser Oleg Sencow skazany na 20 lat

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reżyser Oleg Sencow skazany na 20 lat
(AFP)
WP

- Polska Akademia Filmowa z szokiem i bólem przyjmuje skazanie naszego ukraińskiego kolegi reżysera Olega Sencowa przez rosyjski sąd w Rostowie nad Donem na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - czytamy w oświadczeniu polskich filmowców.

- Oleg Sencow staje się dzisiaj dla nas symbolem tego, co ważne dla każdego filmowca - wiary w lepszy świat, oparty na prawdzie, wolności ekspresji artystów i prawach człowieka. Sencow był zaangażowany w demonstracje na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu, gdzie mieszkał wraz z żoną i dwójką dzieci.

WP

W dalszej części oświadczenia Polska Akademia Filmowa opisuje proces ukraińskiego reżysera, który został aresztowany ponad rok temu przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji (FSB) w swoim domu w Symferopolu na Krymie. Filmowca oskarżono o terroryzm i wywieziono do Rosji, gdzie więziono go bez wyroku przez kilkanaście miesięcy w moskiewskim więzieniu Lefortowo. Był bity i torturowany.

Oleg nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Oskarżenie zostało oparte na zeznaniach dwóch świadków, którzy zostali skazani wcześniej na więzienie w tym samym procesie.

Podziel się

fot. AFP

WP

Proces Sencowa ostatecznie rozpoczął się w lipcu br., po ponad roku od uwięzienia i zakończył się wyrokiem skazującym, mimo, że na jego wstępie główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa jako złożone pod presją i przymusem.

Polska Akademia Filmowa wraz z Europejską Akademią Filmową zainicjowały apel znanych filmowców o uwolnienie Sencowa, pod którym podpisało się ponad 1000 twórców filmowych i ludzi kultury z Europy, z czego ponad 250 podpisów złożyli Polacy.

Polska Akademia Filmowa zwraca się z ponownym apelem do prezydenta Putina o uwolnienie Olega Sencowa,i do wszystkich osób oraz instytucji, takich jak Rada Europejska, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy - o podjęcie wszelkich starań w tej sprawie.

Oleg w swoim wystąpieniu przed sądem powiedział:
- Kiedy zakładają ci torbę na głowę, trochę biją, to po pół godzinie jesteś gotowy wyrzec się swoich przekonań, oskarżyć się o dowolne przestępstwo, oskarżyć innych, żeby tylko przestali bić. Ale co warte są przekonania, za które nie jesteś gotowy cierpieć albo umrzeć?

WP
Podziel się

"Gamer"/mat. wydawcy

Dziś, w środę 26 sierpnia o godzinie 20.30 zapraszamy wszystkich, dla których wolność jest ważna, do warszawskiego klubu BarStudio na placu Defilad (Pałac Kultury i Nauki) na pokaz debiutanckiego filmu Olega Sencowa, "Gamer", który był prezentowany na licznych europejskich festiwalach (m.in. Rotterdam, Wiesbaden, Odessa). Pokaz jest współorganizowany przez Polską Akademię Filmową i jest wyrazem solidarności z Olegiem.

* Bądźmy razem z Olegiem, dajmy mu znak poparcia i solidarności.*

WP

Apel Polskiej Akademii Filmowej i lista sygnatariuszy
Apel Europejskiej Akademii Filmowej i lista sygnatariuszy

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP