Trwa ładowanie...
Aktualności
+1

Rok Chopinowski w TVP

Share
Rok Chopinowski w TVP
Źródło: AFP
d11ojpg

Transmisje koncertów wybitnych pianistów z Chin i Polski: Lang Langa oraz Piotra Palecznego, projekcja filmu "Chopin. Pragnienie miłości" w reż. Jerzego Antczaka oraz portal poświęcony temu najsłynniejszemu polskiemu artyście - to najważniejsze wydarzenia inaugurujące Rok Chopinowski w telewizji publicznej.

W marcu 2010 r. przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina.

"W telewizji publicznej w przyszłym roku Fryderyk Chopin będzie bohaterem wszystkich form dziennikarskich: newsów, reportaży, dokumentów, ale także koncertów, widowisk oraz filmów" - powiedział pełnomocnik zarządu ds. obchodów Lech Nowicki na poniedziałkowej konferencji dotyczącej planów TVP związanych z Rokiem Chopinowskim. Według niego, "Chopin w TVP będzie przedstawiony na miarę swojego talentu".

d11ojpg

Jak zapewniał, najważniejszym celem TVP związanym z Rokiem Chopinowskim będzie przyciągnięcie polskiej widowni do wydarzeń z nim związanych i pogłębienie zainteresowań polskim kompozytorem. "Chcemy, by po 2010 r. ludzie chętniej słuchali Chopina, a nawet sięgali do książek o nim" - mówił Nowicki.

Rok Chopinowski zainauguruje 7 stycznia koncert wybitnego chińskiego pianisty Lang Langa (transmisja koncertu w TVP2 będzie poprzedzona wywiadem z pianistą), który odbędzie się w Filharmonii Narodowej. W programie artysta wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita zagra m.in. "Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur", który był ostatnim utworem Chopina skomponowanym w stylu brillant.

Kolejny koncert transmitowany przez TVP to występ polskiego pianisty, laureata międzynarodowych konkursów pianistycznych i jurora Konkursu Chopinowskiego Piotra Palecznego. Koncert odbędzie się 20 stycznia w Sejmie, na którym widzowie TVP2 usłyszą Koncert fortepianowy e-moll.

Zobacz także:

d11ojpg

**[

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) ** Jak mówił Nowicki, telewizja już w Nowy Rok wyemituje felieton pt. "To będzie rok Fryderyka Chopina", który będzie relacją z dworku w Żelazowej Woli, gdzie w wieczór sylwestrowy spotkają się chopinolodzy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, przedstawiciele świata muzyki i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wydarzenie to ma podkreślić wyjątkowe znaczenie Roku
Chopinowskiego dla polskiej kultury. "W materiale usłyszymy także Walc Des-dur w wykonaniu młodej gwiazdy pianistyki, czternastoletniego Jana Lisieckiego" - dodał Nowicki.

Ponadto TVP planuje emisję filmów o Chopinie. Poza noworocznym pokazem filmu "Chopin. Pragnienie miłości" w reż. Jerzego Antczaka, w kanale tematycznym TVP Historia, 1 stycznia widzowie zobaczą poetycko-muzyczny film "Fryderyk Chopin - romantyzm wygnańców" w reż. Marii Sartowej, a także program "Chopin jakiego nie znamy - pianista i pedagog", w którym odbędzie się dyskusja o tym jakim pianistą i pedagogiem był Fryderyk Chopin, jak charakteryzowano, opisywano i cenzurowano jego grę, ile lat poświęcił na nauczanie. Z kolei TVP Kultura 1 stycznia zaprezentuje fragment baletu "Chopiniana" z muzyką Chopina w reż. Thomasa Grimma.

d11ojpg

7 stycznia TVP uruchomi serwis internetowy poświęcony życiu i twórczości Chopina. Jak zapewnia jego koordynatorka Katarzyna Twardowska, strona www.chopin.tvp.pl będzie miała charakter multimedialny. "Na tej stronie znajdą się materiały, których nie będzie można obejrzeć nigdzie indziej, pochodzące z bardzo bogatych archiwów TVP" - mówiła Twardowska. Na stronie znajdą się też bieżące programy rocznicowe nagrywane w 2010 r., recitale i koncerty, wywiady oraz informacje o konkursach.

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach TVP dotyczących Roku Chopinowskiego 2010, m.in. transmisji Konkursu Chopinowskiego i innych wydarzeń, zostanie przedstawionych (na konferencji w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym) ok. 20 stycznia.

Zobacz także:

**[

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) **

d11ojpg

Podziel się opinią

Share
d11ojpg
d11ojpg