WP
WP

Ryszard Kotys - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Polski aktor i reżyser, kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Jego najbardziej charakterystyczną rolą jest Marian Paździoch z serialu „Świat według Kiepskich”.

Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 roku w Mniowie. Ukończył Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.Przez następne lata występował kolejno na deskach teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym to zdecydował podjąć wyzwanie reżyserii spektakli.

Jego aktorstwo nie ogranicza się jedynie do ról teatralnych. Od wielu lat występuje w telewizyjnych i kinowych produkcjach. W ciągu blisko 60 lat kariery na swoim koncie ma ponad 40 ról serialowych i niemal 150 w filmach fabularnych (głównie kreatur i "typków spod ciemnej gwiazdy"). Od 1999 roku występuje jako Marian Paździoch w serialu „Świat według Kiepskich”.

Ryszard Kotys zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 1963 roku dostał wyróżnienie na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę Macieja w „Kondukcie”. W 1982 otrzymał nagrodę za najlepszą rolę epizodyczną w sztuce "Po Hamlecie" Jerzego Żurka. Rok 1998 to Nagroda Artystyczna Wojewody Łódzkiego. Z kolei rok później otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski na 110-leciu Teatru Jaracza w Łodzi.

Żoną Ryszarda Kotysa jest Kamila Sammler-Kotys. Aktor jest członkiem Partii Dobrego Humoru.

Data urodzenia

20.03.1932

Miejsce urodzenia

Mniów, Polska

WP
WP
WP