Trwa ładowanie...
d27zio9

W ciemności

Najnowsze informacje
4.2
(106 głosów)
Oceń:
3
1
d27zio9

„W ciemności” (ang. In Darkness) to polsko-francusko-niemiecko-kanadyjski dramat wojenny z 2011 roku, w reżyserii Agnieszki Holland. Film jest adaptacją powieści pt. „In The Sewers of Lvov" (W kanałach Lwowa) autorstwa Roberta Marshalla. Autorem scenariusza jest David F. Shampoon, natomiast muzykę skomponował Antoni Łazarkiewicz. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film "W ciemności" Agnieszki Holland opowiada prawdziwą historię Leopolda Sochy i uratowanych przez niego Żydów. Polak ze Lwowa przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ich życie. Inspiracją dla scenariusza były wspomnienia jednej z ocalonych – Krystyny Chiger, opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku".

W 2012 roku film zdobył nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Podczas 14. ceremonii wręczenia Orłów obraz zyskał trzy nagrody za: najlepszą główną rolę męską dla Roberta Więckiewicza, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dla Kingi Preis oraz za najlepsze zdjęcia dla Jolanty Dylewskiej.

W filmie „W ciemności” w rolach głównych zagrali: Robert Więckiewicz jako Leopold Socha, Kinga Preis − Wanda Socha, Agnieszka Grochowska − Klara Keller, Maria Schrader − Paulina Chiger, Herbert Knaup − Ignacy Chiger, Marcin Bosak − Yanek Grossmann, Benno Fürmann − Mundek Margulies, Krzysztof Skonieczny – Szczepek Wróblewski.

Podziel się opinią

3
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zio9
d27zio9
d27zio9