Trwa ładowanie...
d2xo5gj

Whitney Houston

Najnowsze informacje
4.6
(292 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Newark, New Jersey, USA

Filmografia:
d2xo5gj
East News
Źródło: East News, fot: Everett Collection

Whitney Houston to amerykańska wokalistka i autorka tekstów. W ciągu swojej kariery wydała siedem albumów studyjnych i kilka komplilacji, a także wylansowała takie przeboje jak "I'm Every Woman", "I Will Always Love You" czy "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)". Działała także jako aktorka i wystąpiła w takich filmach jak "Bodyguard", "Czekając na miłość", "Żona pastora", "Kopciuszek" czy "Sparkle".

Whitney Houston - biografia

Whitney Elizabeth Houston urodziła się 9 sierpnia 1963 roku w Newark w amerykańskim stanie New Jersey. Piosenkarka była trzecim dzieckiem Emily Houston z domu Drinkard i Johna Russella Houstona. Młodość spędziła w otoczeniu muzyki, bowiem wiele osób w jej rodzinie działało na tym polu sztuki. Jej kuzynkami były Dionne Warwick i Dee Dee Warwick, również znane piosenkarki, natomiast matką chrzestną Whitney Houston została sama Aretha Franklin. W 1967 roku w Newark doszło do zamieszek rasowych, dlatego jej rodzina przeniosła się do East Orange.

Matka Whitney Houston przez wiele lat działała jako piosenkarka, dlatego dziećmi opiekował się głównie ojciec. Pierwsze kroki w świecie muzyki artystka stawiała mając 11 lat, gdy zaczęła iść w ślady matki i została solistką chóru gospel w rodzinnym mieście. W czasach szkolnych Whitney Houston pobierała lekcje śpiewu od swojej matki. W wieku nastoletnim rodzice piosenkarki rozstali się, a Whitney często pomagała matce jako członkini chórku podczas jej występów scenicznych. Wkrótce wokalistka zapragnęła zacząć pracę na własny rachunek, jednak jej matka naciskała, aby ta najpierw skończyła szkołę.

Whitney Houston - piosenki, kariera

Na początku swojej drogi do sławy Whitney Houston uczestniczyła w nagraniach piosenek innych artystów, a także wystąpiła w kilku reklamach i została modelką. Jedna z sesji z jej udziałem ukazała się na łamach magazynu "Vogue".

W 1985 roku premierę miał debiutancki album wokalistki, zatytułowany po prostu "Whitney Houston". Wydawnictwo od razu zostało docenione przez krytyków, którzy wróżyli piosenkarce wielką karierę. Piosenki Whitney Houston oraz jej charakterystyczny głos okazały się mieć tak dużą siłę przebicia, że emitowała je wówczas nawet stacja MTV. Było to niebagatelne osiągnięcie, bowiem w tych czasach nie prezentowano na antenie żadnego czarnoskórego artysty.

W 1987 roku premierę miała druga płyta Whitney Houston, "Whitney". W kolejnych latach ukazało się jeszcze pięć wydawnictw studyjnych piosenkarki, nie licząc oczywiście zrealizowanych przez nią ścieżek dźwiękowych i kompilacji największych hitów. Dzięki wybitnym osiągnięciom w dziedzinie muzyki Whitney Houston szybko osiągnęła status jednej z największych diw współczesnych czasów.

Takie przeboje jak "How Will I Know", "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)", "I'm Every Woman" czy "I Will Always Love You" stały się tym samym piosenkami o ponadczasowym charakterze i są emitowane i doceniane aż do dziś. Po 2000 roku artystka odnotowała co prawda spadek popularności, jednak do samego końca koncertowała i wydawała nowe piosenki.

Whitney Houston - filmy

Mając na uwadze jej liczne sukcesy w dziedzinie muzyki, nic dziwnego, że spróbowała też swoich sił jako aktorka. Role Whitney Houston nie zawsze były jednak doceniane przez krytyków, o czym sama wspominała w wywiadach. Jej debiutem była rola w filmie "Bodyguard", w którym partnerował jej Kevin Costner. Obraz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, jednak spotkał się z dość chłodnym przyjęciem krytyków, którzy odradzali piosenkarce dalsze próby zaistnienia w przemyśle filmowym.

To jej jednak nie zniechęciło i wkrótce wystąpiła w amerykańskim melodramacie "Czekając na miłość". Ta produkcja również nie otrzymała wysokich ocen od krytyków, jednak okazała się sukcesem komercyjnym i zarobiła 82 miliony dolarów wobec budżetu 16 milionów.

W 2001 roku Whitney Houston zadebiutowała z kolei jako producent filmowa, gdy na duży ekran trafiła produkcja "Pamiętnik księżniczki". Okazała się ona sukcesem, a główne role zagrały w niej między innymi Anne Hathaway, Julie Andrews oraz Mandy Moore. Piosenkarka wyprodukowała także jej kontynuację.

W 2012 roku Whitney Houston ponownie spróbowała swoich sił jako aktorka, tym razem w filmie "Sparkle". Jej wysiłek ponownie został oceniony dość krytycznie, przez co prawdopodobnie zrezygnowała z dalszych planów. W 2018 roku, już po śmierci Whitney Houston, na rynek trafił doceniony przez krytyków film dokumentalny "Whitney". Film otrzymał kilka nominacji do nagród filmowych, a także walczył o nagrodę Grammy w kategorii "najlepsza muzyka filmowa".

Whitney Houston - śmierć

O problemach Whitney Houston kolejny raz zaczęło się robić głośno w 2010 roku. Spadek formy dało się zaobserwować jeszcze podczas jej ostatniej trasy koncertowej, gdzie miała problemy z utrzymaniem głosu i trafieniem w wysokie tony. Mimo tego ona sama bagatelizowała doniesienia mediów i zapewniała, że przygotowuje kolejną płytę.

Ostatecznie śmierć Whitney Houston miała miejsce 11 lutego 2012 roku w Beverly Hills w Kalifornii. Artystka miała 48 lat. Mimo prób reanimacji nie udało się jej uratować, a przyczyną jej śmierci okazało się przypadkowe utonięcie w wannie.

Mimo, że śmierć Whitney Houston nastąpiła przypadkowo, to wiele mówiło się o jej uzależnieniu od narkotyków i środków przeciwbólowych. Koroner badający sprawę piosenkarki przyznał, że ciągłe zażywanie kokainy i problemy z sercem znacząco przyczyniły się do jej śmierci.

W jej krwi w wyniku badań toksykologicznych znaleziono też ślady marihuany, leku przeciwlękowego, środka zwiotczającego mięśnie i antyhistaminy. Informacja, że Whitney Houston nie żyje okazała się szokiem dla całego świata, a fani składali kwiaty przed hotelem, w którym znaleziono ją martwą.

Whitney Houston - życie prywatne

W 1992 roku Whitney Houston wyszła za mąż za Bobby'ego Browna, tancerza i wokalistkę muzyki R&B. Ich związek był bardzo burzliwy, o czym wielokrotnie informowały media. W 2006 roku Whitney Houston i Bobby Brown rozwiedli się. W 1993 roku na świat przyszła córka Whitney Houston, Bobbi Kristina Brown, która zmarła w 2015 roku.

Dziewczyna podtopiła się w wannie w wyniku zatrucia alkoholem i narkotykami, podobnie jak jej matka, co dla wielu jednoznacznie wskazuje na samobójstwo. Mąż Whitney Houston wielokrotnie wspominał w mediach zarówno byłą żonę, jak i ich zmarłą córkę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xo5gj
d2xo5gj
d2xo5gj