Trwa ładowanie...

Antoni Królikowski dla WP: Dorastanie jest trudne

Antoni Królikowski dla WP: Dorastanie jest trudneŹródło: AFP
d3bha60
d3bha60

Antoniemu Królikowskiemu nie wystarczało bycie synem znanych aktorów - *Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej i Pawła Królikowskiego - dlatego postanowił pójść w ślady rodziców. Ma już na swoim koncie debiut reżyserski i kilka ciekawych ról. Obecnie możemy go oglądać na dużym ekranie w filmie Janusza Majewskiego "Mała matura 1947".*

- Kim jest Romek Szrama, którego grasz w "Małej maturze 1947"?

Romek to najlepszy przyjaciel głównego bohatera filmu, Ludwika, którego gra Adam Wróblewski. Są kompanami ze szkolnej ławki. Razem dorastają i razem przeżywają pełną pościgów, aresztowań i strzelaniny na ulicy niebezpieczną przygodę, w której biorą udział ich starsi koledzy. I wreszcie razem uganiają się za dziewczynami.

- Romka bardziej interesują działania polityczne czy pierwsze miłości?

Interesuje go zarówno biologia jak i polityka. Wiele spraw ukazanych w filmie jest w życiu naszych bohaterów pierwsze. Oprócz pierwszych zauroczeń i doświadczeń seksualnych, chłopcy czują również bunt skierowany przeciw władzy. Chcą naśladować swojego niepokornego idola, nieco starszego od nich Marka, który brał udział w Powstaniu Warszawskim. Wszystkie te wydarzenia wyznaczają okres dojrzewania mojego bohatera.

d3bha60

- Jakie relacje łączą Romka z wychowawcą klasy Syfonem i innymi nauczycielami?

W tamtych czasach w szkole nie było na tym poziomie relacji partnerskich. Są to więc przede wszystkim relacje nauczyciel-uczeń, gdzie najważniejszy jest szacunek wobec profesorów. Jednak Romek niejednokrotnie pozwala sobie na żarty skierowane pod adresem swoich belfrów, za co, rzecz jasna, czasem mu się obrywa...

- Czego nauczyła Cię współpraca ze starszymi aktorami, *Wiktorem Zborowskim i Markiem Kondratem?*

Branie udziału w scenach razem z nimi zawsze było dla mnie ogromnym zaszczytem i świetną szkołą. To wspaniali aktorzy i prawdziwi zawodowcy. Mieli sporo cierpliwości dla nas jako młodszych aktorów. Mam nadzieję, że oni wspominają naszą współpracę równie miło.

- To nie pierwsza Twoja rola w produkcji historycznej, grałeś również w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" i "Czasie honoru". Interesujesz się historią?

Trzeba się tym interesować, szczególnie gdy za pomocą swojej roli przekazuję pamięć o tym, co kiedyś było. Jako aktorzy dajemy tym świadectwo przyszłym pokoleniom. Osobiście uwielbiam filmy historyczne i cieszę się, że zagrałem kilka tego typu ról.

d3bha60

- W dzieciństwie na podwórku to Ty byłeś idolem, którego naśladowali inni, czy sam wzorowałeś się na starszych kolegach?

Wychowywałem się głównie na boisku do piłki nożnej. Im lepiej ktoś grał, tym większy miał szacunek. Staraliśmy się raczej naśladować ulubionych piłkarzy niż siebie nawzajem. Jednak to właśnie grając w piłkę poznawałem kolegów, a niekiedy nawet przyjaciół.

- Co jest najtrudniejsze w dorastaniu?

Dorastanie w ogóle jest trudne. Wtedy, w powojennej Polsce, problemem było swego rodzaju zniewolenie przez system socjalistyczny. Dziś, paradoksalnie, to nadmiar wolności i możliwości współczesnego świata stwarza młodym ludziom problemy. A problemów tych jest mnóstwo.

- Jakie masz plany zawodowe?

Właśnie przygotowuję swój film dyplomowy w Warszawskiej Szkole Filmowej. Poza tym wybieram się na Mazury z kolejną serią "Domu nad rozlewiskiem".

d3bha60

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Tomczak/AKPA

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

d3bha60

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d3bha60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bha60