Trwa ładowanie...
d2dnsu3

Faraon

Najnowsze informacje
3.9
(170 głosów)
Oceń:
d2dnsu3
East News
Źródło: East News

Pochód udającej się na manewry armii młodego następcy tronu Ramzesa zostaje zatrzymany przez kapłana Herhora, który dostrzegł walczące na piasku skarabeusze - święte wizerunki boga słońca Amona. By ominąć żuki, oddziały muszą przejść okrężną drogą przez kanał. Ramzes na próżno stara się przeciwstawić poleceniom kapłana. Rozwścieczony swoją bezsilnością oddala się. W czasie samotnej wędrówki spotyka piękną Żydowkę, Sarę. Zauroczony jej urodą obiecuje zabrać ją do pałacu. Herhor zdając raport panującemu faraonowi sugeruje, że Ramzes nie dojrzał jeszcze do objęcia dowództwa armii. Młody książę po raz kolejny doświadcza, jak silna jest władza kapłanów. Odsunięty od spraw państwowych spędza czas na jałowych zabawach, ciągle popada w finansowe tarapaty, przez co musi zapożyczać się u Fenicjan. Gdy Sara rodzi mu syna, królowa Nikotris i Herhor postanawiają, że dziecko wychowane zostanie w wierze mojżeszowej, tak by nigdy nie mogło rościć pretensji do tronu. Tymczasem kapłani przygotowują niekorzystyny dla Egiptu
traktat pokojowy z Asyrią. Zaniepokojeni tym kupcy fenniccy zaczynają popierać młodego Ramzesa, który otwarcie głosi konieczność wojny z Asyrią.

Film historyczny (choć nie w pełnym zanczeniu tego słowa) i ekranizacja powieści Bolesława Prusa pod tym samym tytułem, będący aktualną i wnikliwą analizą systemu i mechanizmów władzy i polityki. Współautor scenariusza Tadeusz Konwicki mówił: Historia Ramzesa XII jest typowym przykładem poczynań młodego człowieka, który wchodzi w życie z wiarą i potrzebą odnowy. Nie zna jeszcze wyższych racji stanu, nie interesują go prawa rządzące skomplikowanym aparatem władzy. Wydaje mu się, że to właśnie on potrafi zmienić dotychczasowy porządek rzeczy.
Niewątpliwym walorem "Faraona" jest także jego kolorystyka. Film utrzymany jest w tonacji złotożółtej, wyeliminowane zostały niemal zupełnie barwy jaskrawe. Jasną zieleń widać tylko raz - w scenie przejażdżki Nilem.

Nominacja do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego 1967.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dnsu3
d2dnsu3
d2dnsu3