Trwa ładowanie...
d2modd7

Henry Cavill

Najnowsze informacje
4.5
(101 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Jersey, Wyspy Normandzkie, Wielka Brytania

Filmografia:
Seriale:

Dynastia Tudorów (Charles Brandon)

Morderstwa w Midsomer (Simon Mayfield)

d2modd7
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Henry Cavill to brytyjski aktor, model i producent filmowy. Karierę rozpoczął od występów w produkcjach "Inspektor Lynley", "Hrabia Monte Christo" i "Morderstwa w Midsomer", jednak popularność przyniosły mu głównie role w filmach "Gwiezdny pył", "Nienasycony" oraz "Immortals. Bogowie i herosi". Później otrzymał też role w produkcjach "Zimne światło dnia", "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" i "Mission: Impossible – Fallout".

Henry Cavill - życiorys

Henry Cavill, a właściwie Henry William Dalgliesh Cavill, urodził się 5 maja 1983 roku w Jersey w Wielkiej Brytanii. Aktor jest jednym z pięciu synów Marianne Cavill, z domu Dalgliesh, oraz Colina Cavilla, który pracował jako makler giełdowy. Młodość spędził z rodzicami i rodzeństwem w rodzinnym mieście, gdzie został również absolwentem St. Michael's Preparatory School. Później podjął naukę w szkole okrętowej Stowe School w Buckingham, gdzie jednocześnie występował w wystawianych tam przedstawieniach.

Henry Cavill - filmy i kariera

Debiut Henry'ego Cavilla miał miejsce w filmie "Laguna" w 2001 roku. Miał wtedy okazję pracować na planie u boku takich gwiazd jak Joe Mantegna, Emmanuelle Seigner czy Charles Aznavour. Rok później Cavill zagrał Alberta Mondego w ekranizacji znanej pości Aleksandra Dumasa zatytułowanej "Hrabia Monte Christo". To właśnie ta rola okazała się dla niego pierwszym przełomem w karierze, dzięki czemu wkrótce otrzymywał kolejne propozycje zawodowe. W kolejnych latach ukazały się następne filmy z Henrym Cavillem: "Morderstwa w Midsomer", "Hellraiser: Sekta" oraz "Czerwony Kapturek".

W 2007 roku filmografia Henry'ego Cavilla rozszerzyła się o rolę w filmie "Gwiezdny pył" oraz rolę Charlesa Brandona w popularnym serialu historycznym "Dynastia Tudorów". Dzięki rozpoznawalności aktor wkrótce starał się o role w kilku głośnych produkcjach, jednak ostatecznie nie otrzymał żadnej z nich, przez co magazyn "Empire" utytułował go "najbardziej pechowym człowiekiem w Hollywood". Szczęście jednak uśmiechnęło się do niego podczas castingu do produkcji "Immortals. Bogowie i herosi", gdzie dzięki swoim umiejętnościom zagrał Tezeusza. Niedługo potem widzowie mogli obserwować jego poczynania w filmie Zacka Snydera "Człowiek ze stali".

W kolejnych latach Henry Cavill pojawił się jeszcze w takich produkcjach jak "Zimne światło dnia", "Kryptonim U.N.C.L.E.", "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" oraz "Liga Sprawiedliwości". W 2018 roku ukazał się kolejny film z jego udziałem, "Mission: Impossible – Fallout", który otrzymał dobre recenzje od krytyków. Rok później głośno było o tym, że Henry Cavill pojawi się w serialu Netflixa "Wiedźmin", gdzie zagra Geralta z Rivii. Informacja, że w produkcji pojawi się Henry Cavill jako Geralt wzbudziła powszechne zainteresowanie fanów serii.

Henry Cavill - nagrody i nominacje

Role Henry'ego Cavilla przyniosły mu przez lata wiele nagród i wyróżnień. Po raz pierwszy nominowano go do nagrody NewNowNext Award za rolę w serialu "Dynastia Tudorów", jednak ostatecznie aktor nie otrzymał statuetki. W kolejnych latach to role w filmach "Człowiek ze stali", "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" oraz "Liga Sprawiedliwości" okazały się dla niego szczęśliwe, a za udział w pierwszej z wymienionych produkcji otrzymał nagrodę podczas gali MTV Movie Awards. Co ciekawe, w 2017 roku Henry Cavill zdobył też złotą malinę dla najgorszego duetu na ekranie, którą dzieli z Benem Affleckiem.

Henry Cavill - życie prywatne

Henry Cavill urodził się w Jersey. W przeszłości aktor był zaręczony z brytyjską sportsmenką Ellen Whitaker, jednak para ostatecznie rozstała się w 2012 roku. Od tego czasu Cavill raczej nie wypowiada się na temat swojego życia prywatnego, jednak media plotkarskie informowały o kilku z jego licznych romansów. Dziewczynami Henry'ego Cavilla były podobno między innymi Susie Redmond, Katie Hurst, Gina Carano, Kaley Cuoco-Sweeting oraz Paris Hilton. Na co dzień aktor mieszka w Londynie. Henry Cavill ma 185 centymetrów wzrostu i w 2019 roku skończył 36 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2modd7
d2modd7
d2modd7