Trwa ładowanie...
d49nrh6

Luke Evans

Najnowsze informacje
4.4
(14 głosów)
Oceń:
d49nrh6

Luke Evans to walijski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Na początku kariery występował na deskach teatru West End w Londynie, jednak rozpoznawalność zdobył dopiero w roli Owena Shawa w hitowym filmie "Szybcy i wściekli 6". Później zasłynął też rolą w trylogii "Hobbit", gdzie wystąpił jako Bard I Łucznik. Dodatkowo wystąpił w produkcjach "Trzej muszkieterowie", "Napad stulecia" i "Piękna i Bestia".

Luke Evans - życiorys

Luke Evans, a właściwie Luke George Evans, urodził się 15 kwietnia 1979 roku w Pontypool w Walii. W młodości aktor wychowywał się w Aberbargoed, małym miasteczku w Rhymney Valley w Walii, jako jedyny syn Yvonne i Davida Evansów. Był wychowywany przez rodziców jako Świadek Jehowy, jednak gdy skończył 16 lat, porzucił religię i jednocześnie zrezygnował z dalszej edukacji. Jego rodzice nie byli zadowoleni z wybranej przez niego drogi, jednak ostatecznie zaakceptowali jego decyzję.

Mimo tak poważnej rewolucji w życiu Luke Evans nieustannie dążył do tego, aby występować na scenie. W wieku 17 lat aktor przeprowadził się do Cardiff, gdzie studiował śpiew pod okiem uznanej nauczycielki Louise Ryan. Pobierane od niej lekcje wkrótce zaczęły przynosić efekty. W 1997 roku Luke Evans zdobył stypendium w The London Studio Centre w Kings Cross w Londynie, a 3 lata później oficjalnie ukończył studia.

Luke Evans - filmy i kariera

W 2000 roku Luke Evans rozpoczął występy w produkcjach scenicznych realizowanych przez teatr West End w Londynie. Wystąpił między innymi w takich sztukach jak "La Cava", "Tabu", czy "Miss Saigon". Pierwszym przełomem w jego karierze była rola Vincenta w sztuce "Mała zmiana", którą wyreżyserował Peter Gill. W wieku 30 lat Luke Evans postanowił spróbować swoich sił jako aktor filmowy i zaczął startować w castingach. W 2009 roku pojawił się w produkcji "Nie należy naciskać na Benjamina Buttona", a rok później zagrał greckiego boga Apollo w filmie fantasy "Starcie tytanów".

W tym samym roku filmografia Luke'a Evansa powiększyła się także o rolę Clive'a w produkcji "Seks, narkotyki i rock'n'roll", gdzie zagrał obok takich gwiazd jak Andy Serkis, Naomie Harris i Ray Winstone. Pojawił się też w filmach "Robin Hood", "Tamara i mężczyźni oraz Tchórze i potwory". W pierwszym z nich współpracował z Matthew Macfadyenem, z którym spotkał się ponownie na planie filmu "Trzej muszkieterowie". W 2012 roku Luke Evans zagrał w pierwszej części trylogii "Hobbit: Niezwykła podróż", co przyniosło mu jeszcze większą rozpoznawalność.

Kilka lat później pojawił się też w serii pozostałe filmy z Lukiem Evansem: "Hobbit: pustkowie Smauga" i "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii". W 2013 roku Luke Evans kolejny raz zapewnił sobie rozgłos dzięki udziałowi w hitowym filmie "Szybcy i wściekli 6". Od tej pory został on odtwórcą roli Owena Shawa i wystąpił w kolejnych odsłonach serii: "Szybcy i wściekli 7" oraz "Szybcy i wściekli 8". W 2014 roku aktor zagrał Vlada w filmie "Dracula: Historia nieznana", a w kolejnych latach mogliśmy oglądać go w roli Scotta Hipwella w filmie "Dziewczyna z pociągu" oraz w roli Gastona w filmie Disneya "Piękna i Bestia".

Luke Evans - nagrody i nominacje

Przez lata role Luke'a Evansa przyniosły mu wiele nagród i nominacji. Jego pierwszym wyróżnieniem była nominacja do nagrody podczas Monte-Carlo Television Festival, gdzie miał szansę zostać najlepszym aktorem w mini-serii. W tym samym roku nominowano go za udział w filmie "Szybcy i wściekli 6".

W 2017 roku Luke Evans zdobył swoją pierwszą nagrodę podczas Teen Choice Awards, którą zdobył za udział w produkcji "Piękna i Bestia". Za ten sam film był też nominowany w innej kategorii podczas tej samej gali, a także do nagrody MTV Movie & TV Awards jako najlepszy duet, wraz z Joshem Gadem.

Luke Evans - życie prywatne

Luke Evans urodził się w Pontypool w Walii, jednak dorastał w Aberbargoed, małym miasteczku w Rhymney Valley. Aktor jest jedynakiem. W 2002 roku Evans dokonał coming outu w jednym z wywiadów, mówiąc: "Wszyscy znali mnie jako geja, a żyjąc w Londynie nie starałem się nigdy tego ukryć". Informacja, że Luke Evans jest gejem była wielokrotnie komentowana w mediach, jednak sam aktor stara się nie wypowiadać na temat swojego życia prywatnego. W przeszłości Evans spotykał się z Jonem Kortajareną, hiszpańskim modelem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49nrh6
d49nrh6
d49nrh6