Matthew MacFadyen
Matthew MacFadyen to brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Pierwszym przełomem w jego karierze była postać Pana Darcy w melodramacie “Duma i uprzedzenie”. W 2010 roku otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w serialu “System sprawiedliwości”.
Matthew MacFadyen - biografia
Matthew MacFadyen, a właściwie David Matthew Macfadyen, urodził się 17 października 1974 roku w Great Yarmouth. Aktor jest starszym synem aktorki Meinir MacFadyen, z domu Owen, i Martina MacFadyena. Jego matka pracowała jako nauczycielka i była aspirującą aktorką, natomiast ojciec przez wiele lat pracował w przemyśle naftowym, dlatego w dzieciństwie jego rodzina często się przeprowadzała, między innymi na Bliski Wschód i do Brazylii.
Jego dziadkowie ze strony ojca pochodzili ze Szkocji, natomiast ze strony matki z Walii. Aktor ma młodszego brata, który nazywa się Jamie. W latach 1990-1992 Matthew MacFadyen uczył się w Oakham School w Rutland, gdzie kształcił się pod kątem aktorstwa. Występy na scenie od zawsze były jego pasją, dlatego wkrótce kontynuował edukację w ramach studiów. W 1995 roku z kolei został absolwentem prestiżowej uczelni Royal Academy of Dramatic Art zlokalizowanej w Londynie.
Matthew MacFadyen - kariera
Na początku swojej kariery Matthew MacFadyen był związany z grupą teatralną Cheek by Jowl Theater Company, w której zadebiutował rolą Antonia w spektaklu “Księżna Malfi”. Niedługo potem wystąpił też w szekspirowskim przedstawieniu “Wiele hałasu o nic”, za ktore otrzymał nominację do nagrody Iana Charlesona. W kolejnych latach działał między innymi w ramach Royal Shakespeare Company, a także występował na deskach Royal National Theater w takich sztukach jak “Bitwa królewska” czy “Henryk IV”.
Role Matthew MacFadyena nie ograniczały się jednak tylko do teatru. Wkrótce zadebiutował on rolą Haretona Earnshawa w telewizyjnej adaptacji powieści “Wichrowe wzgórza”, jednak wkrótce pojawiał się w telewizji coraz częściej. Widzowie mogli go zobaczyć między innymi w serialach “Tajniacy”, “Czasy, w których przyszło nam żyć”, “Mała Dorit” czy “System sprawiedliwości”. Za rolę w ostatnim z wymienionych Matthew MacFadyen otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego. Pojawił się też w produkcjach “Secret Life”, “Filary Ziemi” i “Upadek królewstwa”.
Przez lata Matthew FacFadyen wystąpił też w wielu produkcjach filmowych, które wymiernie wpłynęły na jego popularność. Widzowie mogli obserwować jego talent w takich obrazach jak “W kryjówce mojego ojca”, “Duma i uprzedzenie”, “Grindhouse”, “Frost/Nixon”, “Robin Hood” czy “Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Jego role spotykały się z pozytywnym odzewem krytyków i pozwoliły mu wystąpić u boku takich sław świata kina jak Keira Knightley, Frank Langella, Russell Crowe, Cate Blanchett czy Orlando Bloom. Aktywnie działał też jako narrator filmów dokumentalnych i aktor dubbingowy w reklamach i produkcjach animowanych.
Matthew MacFadyen - nagrody i wyróżnienia
Przez lata Matthew MacFadyen zdobył wiele wyróżnień za swoją pracę artystyczną i został laureatem licznych nagród. Za rolę Paula Priora w produkcji “W kryjówce mojego ojca” otrzymał miano najlepszego aktora podczas New Zealand Film and TV Awards, natomiast za film “Duma i uprzedzenie” wyróżniono go CAMIE Award w tej samej kategorii. Jego osiągnięcia nie ograniczały się jednak tylko do filmów - w 2010 roku Matthew MacFadyen zdobył też nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w serialu “System sprawiedliwości”.
Matthew MacFadyen - życie prywatne
W 2002 roku Matthew MacFadyen zaczął się spotykać z gwiazdą serialu Tajniacy, Keeley Hawes. Para zdecydowała się pobrać w listopadzie 2004 roku. Matthew MacFadyen z żoną doczekali się wspólnie dwójki dzieci: córki Maggie i syna Ralpha. Ralph MacFadyen w młodości pojawiał się z ojcem na planie róznych produkcji. Aktor wychowuje też Mylesa, syna Keeley z jej poprzedniego małżeństwa.
Matthew MacFadyen
Data urodzenia | 1974-10-17 |
Miejsce urodzenia | Great Yarmouth, Anglia |
Zawód | aktor filmowy, teatralny i telewizyjny |
Filmografia |