Trwa ładowanie...
d1qzeom

Mads Mikkelsen

Najnowsze informacje
4.6
(78 głosów)
Oceń:
d1qzeom
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Mads Mikkelsen to duński aktor znany głównie z jednego z filmów o Jamesie Bondzie oraz z serialu Hannibal.

Mads Mikkelsen – życiorys

Mads Mikkelsen urodził się w Kopenhadze 22 listopada 1965 roku. Jest synem pielęgniarki Bente Christiansen i bankiera Henninga Mikkelsena. Ma starszego brata, Larsa Mikkelsena, który również jest aktorem. Mads Mikkelsen dorastał w Nørrebro. W młodości trenował gimnastykę, chciał kontynuować poczynania sportowe, ale potem zaczął studiować taniec w Balettakademien (akademii baletowej) w Göteborgu, gdzie również nauczył się mówić biegle w języku szwedzkim.

Podczas swojej tanecznej kariery Mads Mikkelsen poznał choreografa Hanne Jacobsen, którą poślubił w 2000 roku. Mają córkę, Violę, urodzoną w 1992 roku, oraz syna Carla, urodzonego w 1997 roku. Przez prawie dziesięć lat był profesjonalnym tancerzem, aż do 1996 roku, kiedy porzucił taniec, by studiować dramat w Szkole Teatralnej w Århus, w ten sposób zaczynając karierę w aktorstwie. Mads Mikkelsen mieszkał w Kopenhadze do 2012 roku, kiedy to przeniósł się do Toronto, aby brać udział w zdjęciach do Hannibala. Aktor jest laikiem.

Mads Mikkelsen – kariera zawodowa

Debiut filmowy Madsa Mikkelsena to występ w filmie Nicolasa Windinga Refna Pusher (1996), który później składał się z dwóch sequelów, wcielał się w nich w postać dealera narkotyków. Często grał komiczne role w duńskich filmach. Pojawił się w takich produkcjach, jak Bleeder, Błyskające światła czy Raz na wozie, raz pod wozem. W 2002 roku Mads Mikkelsen odgrywał główną rolę młodego lekarza zakochanego w dziewczynie, jednej ze swoich pacjentek, w Otwartych sercach.

Ponadto, wystąpił w takich filmach, jak Nu, Zieloni rzeźnicy, Torremolinos 73 czy Jabłka Adama. Przełomem w karierze Madsa Mikkelsena i jego najdłuższą rolą okazała się postać wrażliwego policjanta w duńskim serialu Rejseholdet. Składał się on z 32 odcinków i trwał cztery lata. Stał się znany na całym świecie dzięki roli Tristiana w filmie Król Artur Jerry'ego Bruckheimera (2004), który okazał się sukcesem komercyjnym mimo negatywnych opinii.

W latach 2006-2010 Mads Mikkelsen wystąpił w następujących filmach: Praga, Casino Royale, Tuż po weselu, Podziemny front, Chanel i Strawiński (gdzie zagrał u boku Anny Mouglalis). W 2011 roku zagrał złośliwego Rocheforta w produkcji Trzej muszkieterowie, która zdobył słabe recenzje krytyków. Rok później zagrał w filmach Polowanie i Kochanek królowej. Mads Mikkelsen zagrał w telewizyjnym serialu NBC Hannibal (2013-2015) tytułową postać dr Hannibala Lectera, w serialu zagrał także Hugh Dancy jako agent specjalny Will Graham.

Produkcja zyskała pozytywne recenzje a Mads Mikkelsen zebrał liczne pochwały. W październiku 2016 pojawił się jako Kaecilius w filmie Doktor Strange, obok Benedicta Cumberbatcha i Tildy Swinton. Z kolei w grudniu 2016 roku Mads Mikkelsen zagrał Galena Erso w filmie Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie.

Mads Mikkelsen – nagrody i wyróżnienia

Za rolę w filmie Polowanie Mads Mikkelsen zdobył nagrodę Roberta w 2014 roku oraz Złotą Palmę w 2012 roku w kategorii Najlepszy aktor. W 2014 roku otrzymał Saturna za wcielenie się w tytułowego bohatera w serialu Hannibal. Ponadto, aktor był kilka razy nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej (od 1997) za filmy Polowanie, Podziemny front, Tuż po weselu. Za rolę w filmie Pusher II - Krew na rękach otrzymał nagrodę Bodil, Roberta i Zulu dla najlepszego aktora.

26 kwietnia 2010 roku Mads Mikkelsen został odznaczony Orderem Dannebroga w stopniu Rycerza.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzeom
d1qzeom
d1qzeom