Trwa ładowanie...
d14kwrt

Margines życia (1991)

Najnowsze informacje
3.5
(1 głos)
Oceń:
W filmie Margines życia Schrader przeprowadza genialne studium kolejnego zdegradowanego środowiska miejskiego, w którym dochodzi do procederu handlu narkotykami na wysoką skalę. Czy szaleństwo ma jakiekolwiek granice?
d14kwrt
1
WP Film
Źródło: WP Film

Margines życia - kunszt reżyserski

Paul Schrader, genialny reżyser i scenarzysta znany ze scenariuszy napisanych do arcydzieł Martina Scorsese: Taksówkarz, Wściekły Byk, Ostatnie kuszenie Chrystusa. Bardziej klimatycznych filmów nie jest w stanie stworzyć nikt inny, poza duetem Schrader i Scorsese. Margines życia jest jednym z nich.

Margines życia - fabuła

*Akcja filmu Margines życia *toczy się w Nowym Jorku w latach 80. John Le Tour (świetny Willem Dafoe, znany z: Pluton, Święci z Bostonu, American Psycho, Angielski pacjent) jest bogatym, ekskluzywnym dealerem, zaopatrującym zamożnych mieszkańców Manhattanu.

Jego rozpoznawalna dewiza to „white drugs for white people” (białe narkotyki dla białych ludzi). John sam jest uzależniony, dlatego uważa, że jest to idealna praca dla niego. Dzięki temu, że sam bierze narkotyki, doskonale dogaduje się z zapatrzonymi w siebie ekscentrykami, których obsługuje.

Pewnego dnia jego szefowa Ann (Susan Sarandon, grała w: Zatańcz ze mną, Czarownice z Eastwick, Thelma i Louise) oznajmia Johnowi, że planuje porzucić biznes narkotykowy na rzecz legalnego interesu, dotyczącego ziołowych kosmetyków. Ta decyzja szefowej, sprawia, że dealer jest w szoku i czuje się jakby go zostawiono na lodzie.

Do tej pory żył tylko chwilą, z dnia na dzień okryty narkotykowym hajem, bez żadnych planów na przyszłość, teraz widzi przed sobą przepaść, czarne chmury, które zgromadziły mu się nad głową. W dodatku od pewnego czasu nękają go wyrzuty sumienia, dotyczące jego przestępczej działalności.

Margines życia - zawiązanie akcji

Niespodziewanie, John spotyka Marianne (Dana Delany, znana z: Tombstone, Prawdziwe kobiety, Anatomia prawdy), swoją byłą dziewczynę, niegdyś też uzależnioną od narkotyków, powróciła do Nowego Jorku, aby towarzyszyć ostatnim chwilom umierającej matki.

Chłopakowi Marianne jawi się jako szansa na swoje odkupienie, zaczęcie życia od nowa, ale dziewczyna nie chce w żaden sposób wracać do przeszłości. Gdy dochodzi do morderstwa kobiety wmieszanej w transakcję narkotykową, policja przeczesuje miasto w poszukiwaniu podejrzanych. John spodziewa się, że również przyjadą po niego, myśli że już jest śledzony. To wszystko powoduje, że jego życie nie rokuje na osiągnięcie upragnionego pokoju, a nadzieje na lepsze jutro, wydają mu się teraz mrzonkami. Jak zakończy się Margines życia?

Margines życia (1991)
Tytuł oryginalny

Light Sleeper

Gatunek

dramat, sensacyjny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1991

Data światowej premiery

21.08.1992

Czas trwania

105 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14kwrt
d14kwrt
d14kwrt