Trwa ładowanie...

''Młodzi i Film'': O Wielkiego Jantara powalczą cztery filmy Kino Świat

10 września - uroczystym, pozakonkursowym pokazem filmu Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" - rozpocznie się 31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W konkursie startują cztery inne produkcje z oferty Kino Świat, które powalczą o nagrodę Wielkiego Jantara – „Dziewczyna z szafy” – debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego Bodo Koxa, „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej, „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego oraz „Yuma” Piotra Mularuka.

Share
''Młodzi i Film'': O Wielkiego Jantara powalczą cztery filmy Kino ŚwiatŹródło: Kino Świat
d6zfetc

" Jesteś Bogiem " to porywająca historia trójki założycieli zespołu Paktofonika, którzy - zawiązując „pakt przy dźwiękach głośnika" - nie podejrzewali, że staną się głosem kolejnych pokoleń młodych Polaków. W obsadzie najzdolniejsi aktorzy nowego pokolenia, nagrodzeni w Gdyni – Marcin Kowalczyk jako Magik (nagroda za profesjonalny debiut aktorski), Dawid Ogrodnik w roli Rahima (nagroda za drugoplanową rolę męską) i Tomasz Schuchardt (nagroda za drugoplanową rolę męską) jako Fokus. Wspierają ich między innymi: Marcin Dorociński, Przemysław Bluszcz i Arkadiusz Jakubik. Rewelacja festiwalu filmowego w Gdyni, porównywana przez krytykę do oscarowej " 8 Mili ", uchodzi za najbardziej wyczekiwaną polską produkcję ostatniej dekady.

Zwiastun filmu:

Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w " 80 milionach " Piotr Głowacki ), jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski ) i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (debiutująca w kinie Magdalena Różańska ). Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.

Film Marii Sadowskiej (" Demakijaż ") to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia. Życie Haliny, kasjerki w sieci handlowej „Motylek", zmienia się drastycznie wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko niesie nowe obowiązki i przywileje, ale kobieta szybko przekona się, że ceną za lepsze zarobki i poprawę standardu życia jest nieuczciwość, oszustwa i wykorzystywanie pracowników. Z ofiary staje się katem dla swoich dawnych koleżanek. Jednak kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, drastycznie łamiąc prawa człowieka, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na dotkliwe konsekwencje. Scenariusz do filmu napisały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Główną rolę zagrała Katarzyna Kwiatkowska, której partnerują
m.in. Dorota Kolak, Eryk Lubos, Maciej Mikołajczyk oraz Agata Kulesza.

Po niespodziewanym powrocie do rodzinnego miasta, Tadek ( Mateusz Kościukiewicz ) wprowadza się do mieszkania siostry. Odkrywa, że podczas jego nieobecności Anka ( Agnieszka Grochowska ) zdążyła ułożyć sobie życie z żonatym mężczyzną ( Maciej Marczewski ). Zazdrość i determinacja Tadka przeradza się w erotyczną fascynację wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy. Wiedziony szaleńczym uczuciem robi wszystko, by pozbyć się kochanka siostry, wdając się przy tym w rozmaite lokalne konflikty. Jego obsesyjna, wręcz chorobliwa miłość i oddanie, a z drugiej strony miałkość relacji z kochankiem, powodują u Anki nawrót uczucia do brata. Dziewczyna nie poddaje się łatwo, próbuje się bronić, ale siła uczucia jest obezwładniająca. Tadek
zaślepiony miłością do siostry, nie zauważa, że sam jest obiektem westchnień miejscowej piękności Irminy (debiutująca w filmie, charyzmatyczna Anna Próchniak ), która gotowa jest dla niego zerwać narzucone przez rodzinę zaręczyny.

d6zfetc

Zwiastun filmu:

Akcja filmu rozpoczyna się trzy lata po upadku PRL. Zyga ( Jakub Gierszał ) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli, a także obrotnej ciotki ( Katarzyna Figura ), zostaje królem „jumy” – drobnych kradzieży w Niemczech. Proceder szybko się rozpowszechnia, miejscowość Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego, a lokalny król jumaków zyskuje powszechny szacunek i powodzenie u płci pięknej (o jego serce wojują w filmie Karolina Chapko i Helena Sujecka ). Wkrótce jednak młodym i gniewnym wspólnikom Zygi ( Krzysztof Skonieczny i Jakub Kamieński )
przestaną wystarczać markowe ubrania i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom pod wodzą nieobliczalnego Opata ( Tomasz Kot ), a regularnie okradani Niemcy wprowadzą szczelniejszą ochronę przed rabusiami, zabawa w policjantów i złodziei zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę.

d6zfetc

Zwiastun filmu:

d6zfetc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6zfetc