Trwa ładowanie...
d3oojzg

Powrót na ziemię

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
„Powrót na ziemię” to dramat dwojga ludzi, na których wspólnym losie zaważyła II wojna światowa. W rolach głównych wystąpił niezapomniany duet: Stanisław Mikulski i Ewa Krzyżewska. Za kamerą zaś stanął reżyser, który stworzył kultowy serial „Podróż za jeden uśmiech”, Stanisław Jędryka.
d3oojzg
WP Film
Źródło: WP Film

Powrót na ziemię – opis fabuły

„Powrót na ziemię” jest kameralnym dramatem Stanisława Jędryki, w którym para młodych ludzi próbuje ułożyć sobie życie po wojnie. Stefan (w tej roli Stanisław Mikulski) i Wanda (w tej roli Ewa Krzyżewska) przed 1939 rokiem byli parą idealną. Jednak w czasie wybuchu II wojny światowej, złapali ich Niemcy. Stefanowi i Wandzie udaje się uciec z hitlerowskiego pociągu, jednak w ślad za parą ruszają Niemcy. Wyczerpani ucieczką, postanawiają popełnić razem samobójstwo. Pierwsza do rzeki skacze Wanda, jednak Stefan w ostatniej chwili tchórzy. Po wojnie chłopak ma nadal wyrzuty sumienia, że nie dołączył do ukochanej. Nie potrafi założyć rodziny, ponieważ w każdej napotkanej twarzy kobiety odbija się jego własne poczucie winy. Wszystko się zmienia, gdy przypadkowo dostrzega Wandę na ulicy.

Stanisław Mikulski stworzył postać nieszczęśliwego człowieka dręczonego wyrzutami sumienia. Co ciekawe, rok później (w 1968) stworzył kultową postać nieustraszonego Hansa Klossa w serialu Stawka większa niż życie. Partnerka Stanisława Mikulskiego, Ewa Krzyżewska, jest uznawana za jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek powojennych.

Powrót na ziemię – ciekawostki:

  • Film był kręcony na Dworcu Głównym we Wrocławiu oraz na ulicy Tramwajowej, Roosevelta i podcieniach ulicy Legionów w Toruniu;
  • Muzykę do filmu napisał jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich, Wojciech Kilar;
  • „Powrót na ziemię” został wyprodukowany przez Zespół Filmowy Rytm, a prawa do obrazu posiada Studio Filmowe Kadr.
Powrót na ziemię
Tytuł oryginalny

Powrót na ziemię

Gatunek

Dramat, Psychologiczny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

1966

Data światowej premiery

03.02.1967

Czas trwania

80 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oojzg
d3oojzg
d3oojzg