Trwa ładowanie...
ycipk-18evv0
ycipk-18evv0

Powrót na ziemię - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
„Powrót na ziemię” to dramat dwojga ludzi, na których wspólnym losie zaważyła II wojna światowa. W rolach głównych wystąpił niezapomniany duet: Stanisław Mikulski i Ewa Krzyżewska. Za kamerą zaś stanął reżyser, który stworzył kultowy serial „Podróż za jeden uśmiech”, Stanisław Jędryka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-18evv0
Powrót na ziemię WP Film
Podziel się

Powrót na ziemię – opis fabuły

„Powrót na ziemię” jest kameralnym dramatem Stanisława Jędryki, w którym para młodych ludzi próbuje ułożyć sobie życie po wojnie. Stefan (w tej roli Stanisław Mikulski) i Wanda (w tej roli Ewa Krzyżewska) przed 1939 rokiem byli parą idealną. Jednak w czasie wybuchu II wojny światowej, złapali ich Niemcy. Stefanowi i Wandzie udaje się uciec z hitlerowskiego pociągu, jednak w ślad za parą ruszają Niemcy. Wyczerpani ucieczką, postanawiają popełnić razem samobójstwo. Pierwsza do rzeki skacze Wanda, jednak Stefan w ostatniej chwili tchórzy. Po wojnie chłopak ma nadal wyrzuty sumienia, że nie dołączył do ukochanej. Nie potrafi założyć rodziny, ponieważ w każdej napotkanej twarzy kobiety odbija się jego własne poczucie winy. Wszystko się zmienia, gdy przypadkowo dostrzega Wandę na ulicy.

Stanisław Mikulski stworzył postać nieszczęśliwego człowieka dręczonego wyrzutami sumienia. Co ciekawe, rok później (w 1968) stworzył kultową postać nieustraszonego Hansa Klossa w serialu Stawka większa niż życie. Partnerka Stanisława Mikulskiego, Ewa Krzyżewska, jest uznawana za jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek powojennych.

ycipk-18evv0

Powrót na ziemię – ciekawostki:

  • Film był kręcony na Dworcu Głównym we Wrocławiu oraz na ulicy Tramwajowej, Roosevelta i podcieniach ulicy Legionów w Toruniu;
  • Muzykę do filmu napisał jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich, Wojciech Kilar;
  • „Powrót na ziemię” został wyprodukowany przez Zespół Filmowy Rytm, a prawa do obrazu posiada Studio Filmowe Kadr.
ycipk-18evv0

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

ycipk-18evv0
ycipk-18evv0