Zmarł reżyser Piotr Andrejew

Nie żyje Piotr Andrejew – reżyser, scenarzysta, wykładowca i autor książek. Jeden z twórców "kina moralnego niepokoju". Miał 69 lat. O śmierci poinformował serwis filmpolski.pl
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł reżyser Piotr Andrejew
(Filmpolski.pl)

Piotr Andrejew urodził się w Szczecinie 27 października 1947. Początkowo chciał iść w ślady dziadka i ojca planując karierę prawnika. W 1969 roku ukończył Wydział Historii Sztuki i Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W 1973 roku zdobył dyplom na Wydziale Reżyserii Filmowej PWSFTiTV w Łodzi.

Reżyser zaczynał od filmów dokumentalnych, które kręcił głównie w latach 70. Pierwszym filmem fabularnym jego autorstwa był "Klincz". To nim dał się zauważyć. Obraz ze świetną rolą Tomasza Lengrena, który wcielił się w bokstera muszącego przegrać walkę był wielokrotnie nagradzany i wywołał poruszenie na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku (dziś ta najważniejsza dla polskiego kina impreza odbywa się w Gdyni). "Klincz" do którego scenariusz Andrejew napisał wraz z Filipem Bajonem został zaliczony do nurtu "kina moralnego niepokoju".

Najważniejszym, nakręconym rok po "Klinczu" filmem reżysera były "Czułe miejsca", za które nagrody zbierał na festiwalach filmów fantastycznych w Portugalii i Hiszpanii.

W 1982 roku Andrejew wyemigrował do Holandii. Tam kontynuował swoją reżyserką karierę. W XXI wieku coraz częściej powracał do ojczyzny. Wykładam m.in. w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Pod jego okiem szkolili się przyszli reżyserzy. Poza pracą filmowca, spełniał się także jako pisarz oraz popularyzator wiedzy o filmie. Wydał powieść "Magiczna godzina" (2012) oraz książki filmowe: "Kompendium terminologii filmowej" (2005) i "Polsko-angielski słownik filmowy" (2007).
Andrejew był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1975-1977), oddając przewodnictwo tragicznie potem zmarłemu Wojciechowi Wiszniewskiemu.

Znani, którzy odeszli w 2016 roku:

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.