ycipk-1aspeg
ycipk-1aspeg

Cindy Crawford - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Cindy Crawford zasłynęła jako supermodelka, chociaż można ją było zobaczyć także w kilku filmach i serialach
Podziel się
ycipk-1aspeg

Cindy Crawford to amerykańska supermodelka i aktorka. Rozpoznawalność przyniosły jej wieloletnie aktywności w modelingu, dzięki którym zdobyła międzynarodową popularność. Gościła na okładkach takich magazynów jak "Cosmopolitan", "Vogue" czy "Glamour". W ramach aktywności aktorskich pojawiała się w teledyskach i wystąpiła w takich filmach jak "Czysta gra", "Klub 54", "Małpi ród", "Awwal Number" czy "Unzipped".

Cindy Crawford - życiorys

Cindy Crawford, a właściwie Cynthia Ann Crawford, urodziła się w miescie DeKalb w amerykańskim stanie Illinois. Modelka jest córką Jennifer Sue Crawford-Moluf, z domu Walker, oraz Johna Daniela Crawforda. Wychowywała się w rodzinnym mieście wraz z siostrami Chris i Danielle, oraz bratem Jeffreyem, który zmarł w wieku 3 lat z powodu białaczki dziecięcej. Rodzina Cindy Crawford mieszkała w Stanach Zjednoczonych od wielu pokoleń, a ona sama posiada także niemieckie, francuskie i angielskie korzenie.

W młodości modelka uczęszczała do DeKalb High School i ukończyła ją w 1984 roku z jednym z najlepszych wyników. Dzięki temu Cindy Crawford otrzymała stypendium na studia w Northwestern University, gdzie przez jeden semestr uczyła się na kierunku chemicznym. Mimo dobrych perspektyw zdecydowała się opuścić uczelnię, aby móc rozwijać swoją karierę w modelingu. Jeszcze w czasach liceum modelka pojawiła się na okładce college'owego czasopisma, co było jej pierwszym wystąpieniem w tej roli w jakimkolwiek magazynie. Reakcja czytelników była bardzo pozytywna, co skłoniło Crawford do rozpoczęcia kariery.

Cindy Crawford - kariera

ycipk-1aspeg

W 1986 roku Cindy Crawford przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie podpisała swój pierwszy kontrakt z tamtejszym oddziałem agencji modelek Elite. Jeszcze w tym samym roku modelka pojawiła się na dwóch okładkach amerykańskiego wydania magazynu "Vogue". W styczniu 1987 roku Cindy Crawford po raz pierwszy zagościła na brytyjskiej edycji tego czasopisma. Wtedy też miał miejsce pierwszy skandal z udziałem modelki, bowiem fotograf wyretuszował jej wtedy charakterystyczny pieprzyk nad ustami, który od tego momentu stał się jej znakiem rozpoznawczym. Jeszcze w latach 80. Cindy Crawford gościła na łącznie 21 wydaniach "biblii mody".

W latach 90. Cindy Crawford była angażowała do kampanii reklamowych organizowanych przez największe domy mody. Modelka pojawiła się w pokazach i materiałach promocyjnych takich marek jak Dolce & Gabbana, Ralph Lauren, Calvin Klein, Versace, Michael Kors, Chanel, Thierry Mugler, Valentino, Christian Dior, L’Oréal, New York & Company, Pepsi, Schwarzkopf oraz Revlon. Jednocześnie Cindy Crawford prowadziła przez kilka lat program o modzie "House of Style", który emitowała stacja MTV. Współpracowała też z wieloma gwiazdami przy okazji wspólnych projektów. Jej uroda wkrótce stała się wzorem dla wielu młodych dziewczyn, a wpływ, jaki miała na modę i trendy był nieoceniony.

Cindy Crawford - filmy

Z racji ogromnych sukcesów w modelingu i dużej rozpoznawalności, Cindy Crawford wkrótce spróbowała również swoich sił jako aktorka. W 1987 roku modelka pojawiła się w komedii "Tajemnica mojego sukcesu" w reżyserii Herberta Rossa, w której wystąpiła obok Michaela J. Foxa i Richarda Jordana. Role Cindy Crawford obejmowały też występ w filmie sensacyjnym "Czysta gra", jednak nie okazał się on tak dużym sukcesem, jak się spodziewano. Oprócz tego jej rola spotkała się ze sporą krytyką i przyniosła jej trzy nominacje do Złotej Maliny: jako najgorsza aktorka, najgorsza gwiazda filmowa i najgorsza ekranowa para. Ostatnią z nominacji dzieliła z Williamem Baldwinem.

W 1997 roku Cindy Crawford użyczyła głosu Dorothy w serialu "Frasier", a w międzyczasie pojawiała się też w programach "Saturday Night Live" i "Wieczór z muppetami". Modelka wystąpiła również w sitcomie "Trzecia planeta od słońca, gdzie wcieliła się w rolę Maschy, a także próbowała swoich sił w dramacie Marka Christophera "Klub 54" i w filmie "Małpi ród".

ycipk-1aspeg

W 2002 roku Cindy Crawford otrzymała rolę Gretchen Saunders w serialu "Jim wie lepiej", a kilka lat później pojawiła się też w epizodycznych rolach w sitcomach "Czarodzieje z Waverly Place" i "Cougar Town: Miasto kocic". Przez lata modelka wystąpowała też w teledyskach takich gwiazd jak George Michael, Jon Bon Jovi, Prince, Duran Duran i Taylor Swift.

Cindy Crawford - życie prywatne

Cindy Crawford urodziła się w DeKalb w amerykańskim stanie Illinois. Na co dzień mieszka w Los Angeles. Wymiary Cindy Crawford to 86-66-89 przy wzroście 176 centymetrów. W przeszłości modelka spotykała się z Robertem De Niro, a w lipcu 1987 roku związała się z kolejnym aktorem, Richardem Gere. Cindy Crawford i Richard Gere pobrali się 12 grudnia 1991 roku, jednak niecałe cztery lata później doszło do rozwodu.

W przeszłości Cindy Crawford spotykała się również z takimi znanymi mężczyznami jak John Enos III, Jon Stewart, John F. Kennedy czy Val Kilmer. W kwietniu 1997 roku modelka zaczęła się spotykać z Randem Gerberem, przedsiębiorcą i byłym modelem, którego poślubiła 29 maja 1998 roku. Dzieci Cindy Crawford z tego związku to Presley Walker i Kaia. Kaia Gerber, czyli córka Cindy Crawford, również zdecydowała się na karierę w show biznesie. W 2019 roku modelka skończyła 53 lata.

Data urodzenia

20.02.1966

Miejsce urodzenia

DeKalb, Illinois, USA

Filmografia

Czysta gra (1995) (Kate McQueen)

Klub 54 (1998) (VIP)

Seriale

Jim wie lepiej (Gretchen Saunders)

Frasier (Dorothy (głos))

Trzecia planeta od Słońca (Mascha)

ycipk-1aspeg
ycipk-1aspeg