Trwa ładowanie...
d10d7uv

Cindy Crawford

Najnowsze informacje
3.7
(44 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

DeKalb, Illinois, USA

Filmografia:

Czysta gra (1995) (Kate McQueen)

Klub 54 (1998) (VIP)

Seriale:

Jim wie lepiej (Gretchen Saunders)

Frasier (Dorothy (głos))

Trzecia planeta od Słońca (Mascha)

d10d7uv

Cindy Crawford to amerykańska supermodelka i aktorka. Rozpoznawalność przyniosły jej wieloletnie aktywności w modelingu, dzięki którym zdobyła międzynarodową popularność. Gościła na okładkach takich magazynów jak "Cosmopolitan", "Vogue" czy "Glamour". W ramach aktywności aktorskich pojawiała się w teledyskach i wystąpiła w takich filmach jak "Czysta gra", "Klub 54", "Małpi ród", "Awwal Number" czy "Unzipped".

Cindy Crawford - życiorys

Cindy Crawford, a właściwie Cynthia Ann Crawford, urodziła się w miescie DeKalb w amerykańskim stanie Illinois. Modelka jest córką Jennifer Sue Crawford-Moluf, z domu Walker, oraz Johna Daniela Crawforda. Wychowywała się w rodzinnym mieście wraz z siostrami Chris i Danielle, oraz bratem Jeffreyem, który zmarł w wieku 3 lat z powodu białaczki dziecięcej. Rodzina Cindy Crawford mieszkała w Stanach Zjednoczonych od wielu pokoleń, a ona sama posiada także niemieckie, francuskie i angielskie korzenie.

W młodości modelka uczęszczała do DeKalb High School i ukończyła ją w 1984 roku z jednym z najlepszych wyników. Dzięki temu Cindy Crawford otrzymała stypendium na studia w Northwestern University, gdzie przez jeden semestr uczyła się na kierunku chemicznym. Mimo dobrych perspektyw zdecydowała się opuścić uczelnię, aby móc rozwijać swoją karierę w modelingu. Jeszcze w czasach liceum modelka pojawiła się na okładce college'owego czasopisma, co było jej pierwszym wystąpieniem w tej roli w jakimkolwiek magazynie. Reakcja czytelników była bardzo pozytywna, co skłoniło Crawford do rozpoczęcia kariery.

Cindy Crawford - kariera

W 1986 roku Cindy Crawford przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie podpisała swój pierwszy kontrakt z tamtejszym oddziałem agencji modelek Elite. Jeszcze w tym samym roku modelka pojawiła się na dwóch okładkach amerykańskiego wydania magazynu "Vogue". W styczniu 1987 roku Cindy Crawford po raz pierwszy zagościła na brytyjskiej edycji tego czasopisma. Wtedy też miał miejsce pierwszy skandal z udziałem modelki, bowiem fotograf wyretuszował jej wtedy charakterystyczny pieprzyk nad ustami, który od tego momentu stał się jej znakiem rozpoznawczym. Jeszcze w latach 80. Cindy Crawford gościła na łącznie 21 wydaniach "biblii mody".

W latach 90. Cindy Crawford była angażowała do kampanii reklamowych organizowanych przez największe domy mody. Modelka pojawiła się w pokazach i materiałach promocyjnych takich marek jak Dolce & Gabbana, Ralph Lauren, Calvin Klein, Versace, Michael Kors, Chanel, Thierry Mugler, Valentino, Christian Dior, L’Oréal, New York & Company, Pepsi, Schwarzkopf oraz Revlon. Jednocześnie Cindy Crawford prowadziła przez kilka lat program o modzie "House of Style", który emitowała stacja MTV. Współpracowała też z wieloma gwiazdami przy okazji wspólnych projektów. Jej uroda wkrótce stała się wzorem dla wielu młodych dziewczyn, a wpływ, jaki miała na modę i trendy był nieoceniony.

Cindy Crawford - filmy

Z racji ogromnych sukcesów w modelingu i dużej rozpoznawalności, Cindy Crawford wkrótce spróbowała również swoich sił jako aktorka. W 1987 roku modelka pojawiła się w komedii "Tajemnica mojego sukcesu" w reżyserii Herberta Rossa, w której wystąpiła obok Michaela J. Foxa i Richarda Jordana. Role Cindy Crawford obejmowały też występ w filmie sensacyjnym "Czysta gra", jednak nie okazał się on tak dużym sukcesem, jak się spodziewano. Oprócz tego jej rola spotkała się ze sporą krytyką i przyniosła jej trzy nominacje do Złotej Maliny: jako najgorsza aktorka, najgorsza gwiazda filmowa i najgorsza ekranowa para. Ostatnią z nominacji dzieliła z Williamem Baldwinem.

W 1997 roku Cindy Crawford użyczyła głosu Dorothy w serialu "Frasier", a w międzyczasie pojawiała się też w programach "Saturday Night Live" i "Wieczór z muppetami". Modelka wystąpiła również w sitcomie "Trzecia planeta od słońca, gdzie wcieliła się w rolę Maschy, a także próbowała swoich sił w dramacie Marka Christophera "Klub 54" i w filmie "Małpi ród".

W 2002 roku Cindy Crawford otrzymała rolę Gretchen Saunders w serialu "Jim wie lepiej", a kilka lat później pojawiła się też w epizodycznych rolach w sitcomach "Czarodzieje z Waverly Place" i "Cougar Town: Miasto kocic". Przez lata modelka wystąpowała też w teledyskach takich gwiazd jak George Michael, Jon Bon Jovi, Prince, Duran Duran i Taylor Swift.

Cindy Crawford - życie prywatne

Cindy Crawford urodziła się w DeKalb w amerykańskim stanie Illinois. Na co dzień mieszka w Los Angeles. Wymiary Cindy Crawford to 86-66-89 przy wzroście 176 centymetrów. W przeszłości modelka spotykała się z Robertem De Niro, a w lipcu 1987 roku związała się z kolejnym aktorem, Richardem Gere. Cindy Crawford i Richard Gere pobrali się 12 grudnia 1991 roku, jednak niecałe cztery lata później doszło do rozwodu.

W przeszłości Cindy Crawford spotykała się również z takimi znanymi mężczyznami jak John Enos III, Jon Stewart, John F. Kennedy czy Val Kilmer. W kwietniu 1997 roku modelka zaczęła się spotykać z Randem Gerberem, przedsiębiorcą i byłym modelem, którego poślubiła 29 maja 1998 roku. Dzieci Cindy Crawford z tego związku to Presley Walker i Kaia. Kaia Gerber, czyli córka Cindy Crawford, również zdecydowała się na karierę w show biznesie. W 2019 roku modelka skończyła 53 lata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10d7uv
d10d7uv
d10d7uv