Trwa ładowanie...
d128liu

Ed Sheeran

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Hebden Bridge, Wielka Brytania

Filmografia:

Bridget Jones 3 (2016) (we własnej osobie)

Gra o tron () (żołnierz Lannisterów)

Yesterday (2019) (2019) ( Ed Sheeran )

Seriale:

Gra o tron (żołnierz Lannisterów)

Simpsonowie (Brendan (dubbing))

Dyskografia:

+ (2011)
x (2014)
÷ (2017)

d128liu
East News
Źródło: East News, fot: FaceToFace/REPORTER

Ed Sheeran jest brytyjskim piosenkarzem i producentem muzycznym, który ma na swoim koncie nagrody takie jak Grammy czy Brit Award. Stworzone przez niego utwory wykorzystywane są w produkcjach serialowych i telewizyjnych. Przykładem może być "I See Fire" z filmu "Hobbit: Pustkowie Smauga".

Ed Sheeran – początki kariery

Ed Sheeran jest aktywny muzycznie od 2004 roku. W początkowej fazie kariery grywał koncerty na mniejszych imprezach w Londynie i współpracował z muzykami takimi jak Leddra Chapman czy raper Example. Wydał kilka mini-albumów, w tym "Loose Change" (2009), "Songs I Wrote with Amy" (2010) i "No. 5 Collaborations Project" (2011).

Międzynarodowy sukces Eda Sheerana stał się rzeczywistością po wydaniu pod koniec 2011 roku albumu studyjnego "+". Artysta stawał się coraz bardziej rozpoznawalny dzięki współpracy z Taylor Swift (utwór "Everything Has Changed") i zespołem One Direction, dla którego napisał kilka piosenek.

Kolejne albumy Eda Sheerana to wydany w 2014 roku "x" (Multiply) i udostępniony w 2017 roku krążek "÷" (Divide).

Ed Sheeran – muzyka i film

Muzyka Eda Sheerana niejednokrotnie była wykorzystywana w filmach i serialach, co dodatkowo wpłynęło na wzrost rozpoznawalności artysty. Przykładem może być utwór "Give Me Love", który można usłyszeć w pierwszym odcinku 3. sezonu "Pamiętników wampirów".

Wydana przez Sheerana w 2013 roku piosenka "I See Fire" trafiła do soundtracku filmu "Hobbit: Pustkowie Smauga" i zdobyła nominację do nagrody Grammy 2015 w kategorii Najlepsza piosenka napisana do filmu.

Utwory Eda Sheerana wykorzystane na potrzeby filmów i seriali to m.in.:

  • "Castle on the Hill" – w szóstym odcinku 4. sezonu "The Affair";
  • "Thinking Out Loud" – w serialu "Ucieczka z Dannemory" i filmach "Dusza towarzystwa", "Zanim się pojawiłeś", "Kobieta sukcesu";
  • "Kiss Me" – w serialu "Arrow" i "Pamiętnikach wampirów";
  • "All of the Stars" – w filmie "Gwiazd naszych wina".

Ed Sheeran – autor tekstów

Ed Sheeran jest niezwykle produktywnym autorem tekstów piosenek. Pisał utwory dla takich artystów jak Justin Bieber ("Love Yourself"), Eminem (współautor utworu "River"), Hilary Duff ("Tattoo"), Robbie Williams, Rita Ora, Jessie Ware czy wspomniana wcześniej Taylor Swift i One Direction. Sheeran jest współautorem utworu "Watchtower" stanowiącego główny motyw muzyczny w serialu "Młody papież".

Ed Sheeran – filmografia

Ed Sheeran skupia się przede wszystkim na swojej karierze muzycznej, ale gościnnie pojawił się na planie amerykańskiego dramatu historycznego "Posłaniec gniewu", filmu "Bridget Jones 3" i w jednym odcinku "Gry o tron". Podkładał również głos postaci Brendana w odcinku "Haw-Haw Land" 29. sezonu "Simpsonów".

W 2018 roku powstał też film dokumentalny o Sheeranie – "Songwriter" w reżyserii Murraya Cummingsa. Piosenkarz wystąpił też we własnej osobie w brytyjskiej komedii muzycznej "Yesterday" (2019).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d128liu
d128liu
d128liu