Trwa ładowanie...
d42ghre

Keri Russell

Najnowsze informacje
4.5
(37 głosów)
Oceń:
d42ghre
Wikimedia Commons 2.0
Źródło: Wikimedia Commons 2.0

Keri Lynn Russell (ur. 23.03.1976 w Fountain Valley) jest amerykańską aktorką i tancerką, swoje dzieciństwo spędziła w Dallas w Teksasie oraz w Mesie w Arizonie. Największy rozgłos zdobyła dzięki głównej roli (nagrodzonej Złotym Globem) w serialu telewizyjnym Felicity. Keri ma młodszą siostrę Julię oraz starszego brata Todda. Rodzicami aktorki są David Russell i Stephenie Stephens.

Keri Russell - wczesne lata

Keri Russell uczęszczała do Poston Jr. High School (Mesa, Arizona), gdzie uczestniczyła w lekcjach baletu i jazzu. Następnie rozpoczęła naukę w Highlands Ranch High School w Denver, Kolorado. W tym też czasie wzbudziła zainteresowanie łowcy talentów Disneya, co w następstwie doprowadziło do debiutu w The All New Mickey Mouse Club (Klub Myszki Miki). Udział w tymże serialu pomógł rozpocząć wielką karierę takim piosenkarkom, jak: Britney Spears czy Christine Aguilera.

Keri Russell - kariera

Debiut Keri Russell przypadł na film Kochanie, zwiększyłem dzieciaka (1992) - zagrała tam opiekunkę do dzieci. Następnie Keri doczekała się regularnej roli w sitcomie Daddy's Girl (1994), lecz serial krótko gościł na ekranach telewizorów. Niedługo Russell dostała swoją pierwszą główną rolę i zagrała w filmie Romans z opiekunką (1996), jeszcze w tym samym roku zaczęła występować w serialu telewizyjnym Aarona Spellinga – Plaże Malibu.

Kariera filmowa Keri Russell nabiera rozpędu w 1997 roku, kiedy występuje w dwóch głównych rolach: w kinowym filmie Dla ciebie wszystko (Eight days a week) oraz w filmie telewizyjnym - Nie stracić Najważniejszego (When innocencie is lost).

Jednak rola Keri Russell, dzięki której na dobre wpisała się w aktorski panteon, to tyułowa bohaterka serialu Felicity (1998-2002) J.J. Abramsa i Matta Reevesa. Aktorka podbiła serca widzów i otrzymała nagrodę Złoty Glob (w 1999 r.) w kategorii: najlepsza aktorka w telewizyjnym serialu dramatycznym.

Jeszcze w tym samym roku Keri wystąpiła w irlandzkiej komedii romantycznej Mambomania (Mad about Mambo).

Z biegiem lat Keri Russell zaczęła występować w coraz bardziej kasowych produkcjach. W 2002 roku zagrała wraz z takimi gwiazdami, jak Mel Gibson i Madeleine Stowe w filmie Byliśmy żołnierzami. Keri również wystąpiła u boku Kevina Costnera i Joan Allen w filmie Ostre słówka (The upside of anger, 2005 r.), w którym zagrała pierwszoplanową rolę.

Keri Russell w 2003 roku wyjechała do Kanady, gdzie zagrała w filmie telewizyjnym Magia zwyczajnych dni (2005 r.). Aktorka miała okazję współpracować ze Stevenem Spielbergiem i DreamWorks podczas kręcenia miniserialu Na Zachód (emitowanym od 2005 roku), w którym zagrała jedną z głównych ról.

Keri Russell zadebiutowała w 2004 roku w teatrze Lucile Fortel w Nowym Jorku w przedstawieniu Neila LaBute pod tytułem Fat Pig. Keri wystąpiła wtedy na deskach teatru u boku: Andrew McCarthy'ego, Jeremy'go Pivena czy Ashlie Atkinson.

Następne lata zaowocowały kolejnymi filmami w dorobku Keri Russell. W 2006 roku wystąpiła w dramacie Kanibal z Rotenburga, w kontynuacji kultowego filmu akcji Mission: Impossible III oraz w komediowym romansie Kelnerka. W 2007 roku Keri Russell zagrała pierwszoplanową rolę (matkę głównego bohatera) w filmie August Rush - film był nominowany do Oskara za najlepszą muzykę.

W 2014 roku, Russel wystąpiła w filmie Ewolucja planety małp (Dawn of the planet of the apes), u boku Andy Serkisa i Gary'ego Oldmana.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ghre
d42ghre
d42ghre