Trwa ładowanie...
do0j7sa

Superman

Najnowsze informacje
4.3
(171 głosów)
Oceń:
7
2
do0j7sa
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

"Superman" to film akcji z elementami science fiction z 1978 roku. Produkcja powstała na podstawie serii komiksów wydawnictwa DC Comics o tej samej nazwie. Reżyserem "Supermana" był Richarda Donner, a w roli głównej wystąpił Christopher Reeve.

Superman – fabuła

Fabuła "Supermana" skupia się na losach Clarka Kenta, przybysza z planety Krypton, który jako dziecko został zesłany na Ziemię. Na co dzień Kent jest skromnym dziennikarzem, zasilającym szeregi popularnej gazety "Daily Planet". Jednak główny bohater "Supermana" skrywa wielką tajemnicę. Okazuje się, że gęsta struktura molekularna Ziemi nadała Clarkowi nadludzką siłę.

Teraz jako swoje alter-ego Superman musi chronić planetę oraz wszystkich jej mieszkańców przed Lexem Luthorem,czyli złoczyńcą, który pragnie przejąć władzę nad światem.

Superman – produkcja i obsada

Ilya Salkind po raz pierwszy wpadła na pomysł filmu "Superman" pod koniec 1973 r. W listopadzie 1974 roku, po długich i trudnych negocjacjach z DC Comics, prawa do filmu "Superman" zostały nabytę przez Ilyę, jego ojca Alexandra Salkinda. Jednym z podstawowym warunków DC było zatwierdzenie przez nich aktora, który wcieli się w główną rolę w filmie "Superman".

Producenci "Supermana" brali pod uwagę Muhammada Alego, Al Pacino, Jamesa Caana, Steve'a McQueena, Clinta Eastwooda i Dustina Hoffmana. W końcu zdecydowano się na, debiutanta Christophera Reeve'a. Miał stanąć u boku bardzo znanego i popularnego w latach 70. Marlona Brando (w roli ojca Supermana – Jor-Ela). W postać Lois Lane, ukochanej Supermana, wcieliła się Margot Kidder.

Zdjęcia do "Supermana" zostały nakręcone zarówno na nowym, jak i starym kontynencie. Produkcja rozpoczęła się 28 marca 1977 r. w Pinewood Studios, kręcono tam sceny rozgrywające się na Kryptonie. Nowy Jork wystąpił w roli Metropolis, a New York Daily News Building pełniło funkcję biura Daily Planet.

"Superman" jest dobrze znany ze spektakularnych efektów wizualnych, które znacznie wyprzedzały swoją epokę. Najtrudniejszym zadaniem, postawionym przed ekipą filmową, były sceny latania. Pierwsze testy latających sekwencji polegały na wyrzuceniu z armaty manekina do testów zderzeniowych. Inną techniką było zdalne sterowanie kukiełki Supermana. Jednak oba pomysły zostały odrzucone przez reżysera. W końcu zdecydowano się na realistyczną animację o wysokiej jakości.

Ze względu na skomplikowaną scenografię oraz efekty specjalne w czasie swojej premiery "Superman" był najdroższą produkcją w historii kina. Budżet wyniósł ponad 55 milionów dolarów.

Superman – ciekawostki

  • Film "Superman" był komercyjnym hitem. Ponadto był nominowany do trzech Oscarów: za najlepszy montaż, najlepszą muzykę i najlepszy dźwięk. "Superman" został uhonorowany nagrodą Special Achievement Academy Award za efekty wizualne.
  • Marlon Brando wystepuje w "Supermanie" przez niecałe 10 minut, a jego wynagrodzenie wyniosło 4 miliony dolarów.
  • Producent filmu chciał, aby rolę Marty Kent zagrała Joan Crawford. Niestety aktorka zmarła tuż przed rozpoczęciem produkcji filmu.
  • Aby uzyskać odpowiednią Supermanowi muskulaturę, Christopher Reeve trenował pod okiem Davida Prowse, aktora, który zagrał Dartha Vadera w oryginalnej trylogii "Gwiezdne wojny".
  • Clark Kent i Superman mają przedziałek po przeciwnych stronach głowy.
  • "Superman" to międzynarodowa koprodukcja między Wielką Brytanią, Szwajcarią, Panamą i Stanami Zjednoczonymi.
Superman
Tytuł oryginalny

Superman

Gatunek

przygodowy, akcji, sci-fi

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1978

Data światowej premiery

11.12.1978

Czas trwania

143 min.

Obsada

Podziel się opinią

7
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do0j7sa
do0j7sa
do0j7sa