Trwa ładowanie...
d45ezrb

Thandie Newton

Najnowsze informacje
4.4
(91 głosów)
Oceń:
d45ezrb
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Thandie Newton to brytyjska aktorka. Rozpoznawalność przyniosły jej role w takich produkcjach jak "Mission: Impossible II", "Miasto gniewu", "Prawdziwe oblicze Charliego", "Norbit", "2012", "Zniknięcie na 7. ulicy" czy "Han Solo: Gwiezdne wojny – historie. Występowała także w serialach "Ostry dyżur", "Incydent" i "Westworld". Laureatka nagrody BAFTA za najlepszą rolę drugoplanową oraz Nagrody Emmy dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Thandie Newton - życiorys

Thandiwe Adjewa Newton urodziła się 6 listopada 1972 roku w Londynie. Aktorka przyszła na świat w rodzinie o mieszanych korzeniach afrykańsko-europejskich. Jej mama pochodzi z Rodezji (obecnie leżącej na terenie Zimbabwe), natomiast ojciec jest Brytyjczykiem. Znaczenie jej pełnego, afrykańskiego imienia brzmi "ukochana". Jako dziecko przez kilka lat mieszkała z rodzicami w Zambii. Na skutek politycznych zamieszek zdecydowali się jednak powrócić na Wyspy i zamieszkali w Kornwalii. W latach 1992-1995 Thandie Newton uczęszczała do Downing College w Cambridge, gdzie studiowała antropologię kulturową.

Thandie Newton - filmy i seriale

Role Thandie Newton w filmach rozpoczęły się w latach 90. O wzięciu udziału w castingu do międzynarodowej produkcji zadecydował w dużej mierze przypadek. Mimo braku doświadczenia aktorskiego, udało jej się zdobyć rolę w australijskim filmie "Randka na przerwie" w reżyserii Johna Duigana. Thandie spotkała się wtedy na planie z nieznaną jeszcze wówczas gwiazdą tamtejszego kina, Nicole Kidman. W kolejnych latach poświęciła się przede wszystkim studiom antropologicznym, jednak bez trudu udało jej się jednak pogodzić obowiązki uczelniane z podejmowaną raz do roku pracą na planie filmowym.

W 1993 roku Thandie Newton wystąpiła w brytyjskim filmie kryminalnym "Amerykański łowca" z udziałem Harveya Keitela, a rok później zaliczyła hollywoodzki debiut w głośnym horrorze "Wywiad z wampirem". W produkcji w reżyserii Neila Jordana wystąpiła między innymi z Tomem Cruisem i Bradem Pittem. Następnie aktorka zagrała jedną z głównych ról w biograficznym dramacie historycznym "Jefferson w Paryżu" Jamesa Ivory, w którym pojawiła się u boku Nicka Nolte i Gwyneth Paltrow. Rok później pracowała na planie dramatu "Gwiazdor" z Jonem Bon Jovim, a także po raz pierwszy pojawiła się w filmie według scenariusza swojego przyszłego męża, Ola Parkera, w telewizyjnym dramacie "In Your Dreams".

W 1998 roku zagrała główną rolę w produkcji Bernarda Bertolucciego "Rzymska opowieść". Kilka miesięcy później czekało ją natomiast pierwsze spotkanie z Jonathanem Demme podczas realizacji dramatu "Pokochać" z udziałem Oprah Winfrey i Danny'ego Glovera. Cztery lata później ponownie wystąpiła u Demme’a, otrzymując kolejne nominacje do filmowych nagród za rolę w thrillerze "Prawdziwe oblicze Charliego". Pierwszymi ważnymi rolami były dla niej te w filmach "Mission: Impossible II" z Tomem Cruisem czy "Kroniki Riddicka" z Vinem Dieslem. Prawdziwym przełomem w jej karierze, łączącym zarówno sukces komercyjny, jak i artystyczny, był natomiast występ w kryminalnym "Mieście gniewu" Paula Haggisa w 2004 roku.

Kolejne lata w karierze Thandie Newton to między innymi role u boku Willa Smitha w dramacie "W pogoni za szczęściem" i Eddiego Murphy’ego w komedii "Norbit". Wystąpiła również w komedii "Gazu mięczaku gazu" w reżyserii Davida Schwimmera, a rok później raz jeszcze wystąpiła u boku słynnego komika w produkcji "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi" z udziałem Megan Fox, Jeffa Bridgesa i Kirsten Dunst. Zagrała też u Guya Ritchie w kryminalnej komedii akcji "RocknRolla", u Olivera Stone’a w biograficznym dramacie "W" z Joshem Brolinem oraz w apokaliptycznej superprodukcji Rolanda Emmericha "2012" z Amandą Peet i Johnem Cusackiem. W 2018 roku Thandie Newton wystąpiła w filmie "Han Solo: Gwiezdne wojny – historie", gdzie wcieliła się w rolę Val.

Thandie Newton - nagrody i nominacje

Filmografia Thandie Newton przez lata przyniosła jej wiele wyróżnień i nagród. Za udział w dramacie Bernarda Bertolucciego "Rzymska opowieść" otrzymała nominację do Black Reel Award, a za rolę w dramacie "Pokochać" była nominowana do Image Award i Golden Satellite Award. Po wcieleniu się w postać Christine w "Mieście gniewu" Paula Haggisa otrzymała najbardziej znaczące nagrody filmowe w Wielkiej Brytanii: BAFTA, London Critics Circle Film Award i Empire Award, jak również zespołowe statuetki: Screen Actors Guild Award i Black Reel Award oraz kilka znaczących nominacji.

Thandie Newton - życie prywatne

Thandie Newton urodziła się w Londynie. W 1998 roku aktorka wyszła za mąż za Ola Parkera, angielskiego scenarzystę, reżysera i producenta filmowego. Thandie Newton i Ol Parker doczekali się swojego pierwszego dziecka w 2000 roku, gdy na świat przyszła ich córka Ripley. Cztery lata później aktorka urodziła córkę Nico, a w 2014 roku syna Bookera Jombe. Wszystkie jej dzieci urodziły się poprzez poród domowy. Prywatnie aktorka jest weganką i identyfikuje się jako ateistka. Thandie Newton ma 160 centymetrów wzrostu i w 2018 roku skończyła 46 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45ezrb
d45ezrb
d45ezrb