WP
WP

Thandie Newton - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Znana i rozpoznawalna, czarnoskóra aktorka brytyjska pochodzenia zimbabweńskiego, gwiazda takich produkcji, jak: „Mission: Impossible 2”, „Miasto gniewu”, czy „2012”.

Urodziła się 6 listopada 1972 roku w Londynie, w rodzinie o mieszanych korzeniach afrykańsko-europejskich. Jej mama pochodzi z Rodezji (obecnie: Zimbabwe), ojciec jest Brytyjczykiem. Znaczenie jej pełnego, afrykańskiego imienia – Thandiwe, brzmi: ‘ukochana’. Jako dziecko, przez kilka lat mieszkała z rodzicami w Zambii. Na skutek politycznych zamieszek zdecydowali się jednak powrócić na Wyspy i zamieszkali w Kornwalii.

Jej przygoda z filmem rozpoczęła się u progu lat 90-tych. O wzięciu udziału w castingu do międzynarodowej produkcji zadecydował w dużej mierze przypadek. Mimo braku doświadczenia aktorskiego, udało jej się zdobyć rolę w australijskim filmie „Randka na przerwie” Johna Duigana, a tym samym – zafundować sobie wycieczkę na Antypody. Thandie spotkała się na planie z nieznaną jeszcze wówczas gwiazdą tamtejszego kina, Nicole Kidman.

W kolejnych latach poświęciła się przede wszystkim studiom antropologicznym na prestiżowym Cambridge University, którego absolwentką została w 1995 roku. Bez trudu udało jej się jednak pogodzić obowiązki uczelniane z podejmowaną raz do roku pracą na planie filmowym. W 1993 roku wystąpiła w brytyjskim filmie kryminalnym „Amerykański łowca” z Harveyem Keitelem, rok później zaliczyła hollywoodzki debiut w głośnym horrorze „Wywiad z wampirem” Neila Jordana, z Tomem Cruisem i Bradem Pittem (1994), a następnie zagrała jedną z głównych ról w biograficznym dramacie historycznym „Jefferson w Paryżu” Jamesa Ivory, z Nickiem Nolte i Gwyneth Paltrow (1995).

Zaliczyła jedno z kolejnych spotkań z Duiganem na planie dramatu „Gwiazdor” z Jonem Bon Jovi (1996) i po raz pierwszy pojawiła się w filmie wg scenariusza przyszłego męża, Ola Parkera - telewizyjnym dramacie „In Your Dreams” (1997).

WP

Rok 1998 to główna rola u samego Bernarda Bertolucciego w dramacie/romansie „Rzymska opowieść” (nominacja do Black Reel Award), to także pierwsze spotkanie z Jonathanem Demme podczas realizacji dramatu „Pokochać” z Oprah Winfrey i Dannym Gloverem (nominacja do Image Award i Golden Satellite Award). Cztery lata później ponownie wystąpiła u Demme’a, zgarniając kolejne nominacje do filmowych nagród za rolę w thrillerze „Prawdziwe oblicze Charliego”.

Jej notowania w rankingach popularności z pewnością wzrosły dzięki udziałowi w tak głośnych produkcjach, jak: „Mission: Impossible 2” z Tomem Cruisem (2000), czy „Kroniki Riddicka” z Vinem Dieslem (2004), jednak przełomem w jej karierze, łączącym zarówno sukces komercyjny, jak i artystyczny, był występ w kryminalnym „Mieście gniewu” Paula Haggisa (2004). Drugoplanowa rola Christine w tej obsypanej nagrodami produkcji, przyniosła jej najbardziej znaczące nagrody filmowe w Wielkiej Brytanii: BAFTA, London Critics Circle Film Award i Empire Award, jak również zespołowe statuetki: Screen Actors Guild Award i Black Reel Award oraz kilka znaczących nominacji.

Kolejne lata to występy u boku znanych, czarnoskórych gwiazdorów filmowych: Willa Smitha (dramat „W pogoni za szczęściem” 2006) i Eddiego Murphy’ego (komedia „Norbit” 2007), ale też pierwsze spotkanie z Simonem Peggiem na planie brytyjskiej komedii „Gazu mięczaku gazu” w reżyserii znanego z „Przyjaciół” Davida Schwimmera (2007). Rok później raz jeszcze wystąpiła u boku słynnego komika w produkcji „Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi” z Megan Fox, Jeffem Bridgesem i Kirsten Dunst (2008). Poza tym zagrała u Guya Ritchie w kryminalnej komedii akcji „RocknRolla” z Gerardem Butlerem i Tomem Wilkinsonem oraz u Olivera Stone’a w biograficznym dramacie „W” z Joshem Brolinem.

Ostatnim filmem z jej udziałem jest apokaliptyczna superprodukcja Rolanda Emmericha „2012” z Amandą Peet i Johnem Cusackiem (2009).

Data urodzenia

06.11.1972

Miejsce urodzenia

Londyn, Wielka Brytania

WP
WP
WP