Trwa ładowanie...
db1b8pa

''Wołyń'': Pierwszy zwiastun epickiej historii o ludobójstwie na Kresach [ZWIASTUN]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Wołyń'': Pierwszy zwiastun epickiej historii o ludobójstwie na Kresach [ZWIASTUN]
(mat. dystrybutora)
db1b8pa

Do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu “Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który pragnie "sprowokować dialog na temat ludobójstwa na Kresach". Jedno z największych przedsięwzięć w polskiej kinematografii ostatnich lat nadal potrzebuje wsparcia ze strony prywatnych inwestorów. W budżecie projektu brakuje około 2 milionów złotych, które pozwolą nakręcić kluczowe sceny “wielkiej epickiej epopei o losach Polaków kresowych”.

"Wołyń" ma być epicką opowieścią o wydarzeniach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w okresie II wojny światowej. Akcja zaczyna się wiosną 1939, a kończy latem 1945 roku. Szczególny nacisk położony będzie na opis wydarzeń z lata 1943 roku, określanych mianem rzezi wołyńskiej. W obsadzie znaleźli się Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Wasyl Wasylik, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Jacek Braciak, Izabela Kuna, Jarosław Gruda, Andrzej Popiel, Tomasz Sapryk, Sebastian Stegmann i Wojciech Zieliński.

db1b8pa

Wojciech Smarzowski wielokrotnie podkreślał, że film powstaje między innymi dlatego, że “według badań połowa Polaków nie wie, co się wydarzyło na Kresach.” I nie ukrywa, że nakręcenie “Wołynia” traktuje jako swoisty obowiązek:

- Wierzę, że jest grupa ludzi, która czeka na ten film. Są kresowiacy, którzy mają swoje lata, odchodzą od nas. Oni jeszcze pamiętają ten okres. Są rodziny. Im się też to należy. To jest nasz filmowy obowiązek – tak jak opowiadamy o Katyniu, jak opowiadamy o Powstaniu Warszawskim, trzeba również opowiedzieć o ludobójstwie na Kresach – powiedział reżyser.

Smarzowski nie kryje, że obawia się negatywnych opinii ze strony niektórych środowisk, ale jednocześnie chciał ten film zrobić, żeby sprowokować do dyskusji. – Ten film musi kipieć emocjami, ale ma być mostem, a nie murem – mówił reżyser. – Moją ambicją jest zrobienie filmu o miłości w czasach nieludzkich. O miłości, która jest ponad podziałami.

"Wołyń" jest jedną z największych produkcji polskiej kinematografii ostatnich lat. Budżet, którym dysponowali twórcy pozwolił im zrealizować ponad 90 procent materiału scenariuszowego. Na początku marca ujawniono, że do ukończenia pracy pozostało jeszcze nakręcenie kilku istotnych - symbolicznych scen. Aby je sfinansować potrzeba było dwóch i pół miliona złotych. O wsparcie widzów zaapelował wówczas reżyser oraz producenci.

db1b8pa

Do 13 kwietnia twórcom udało się zebrać 291 979 złotych.

W związku z nieustającą zbiórką 30 kwietnia (godz. 15.00) w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się specjalne spotkanie z filmowcami - zapowiadani są sam reżyser oraz aktorzy: Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik i inni. Spotkaniu towarzyszyć będą projekcje wcześniejszych filmów Smarzowskiego - "Wesela" i "Róży", a także krótki recital Lecha Dyblika. Odbędzie się również licytacja przedmiotów związanych z twórczością Smarzowskiego. Głównym tematem będzie "Wołyń" i uczestnicy uzyskają szansę na zobaczenie materiałów związanych z tą produkcją.

“Wołyń” trafi do polskich kin 7 października.

db1b8pa

Podziel się opinią

Share

db1b8pa

db1b8pa