20. edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Będzie się działo

"Synonimy”, "Tam gdzieś musi być niebo”, "Mowa ptaków”. Te i aż 50 innych przedpremierowo pokazywanych filmów zobaczą miłośnicy kina na Roztoczu.

20. edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Będzie się działo
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

16.07.2019 | aktual.: 17.07.2019 13:59

W sumie ponad 300 projekcji, 7 koncertów, spotkania z twórcami, Masterclass z Januszek Kondratiukiem, retrospektywa islandzkiego reżysera Baldvina Zophoniassona i aktorki Katarzyny Figury, prelekcje krytyków filmowych, Warsztaty Kultury Filmowej, Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych i… urodzinowy tort. Po raz 20. w Zwierzyńcu na Roztoczu, od 9 do 18 sierpnia 2019 r., odbędzie się Letnia Akademia Filmowa.

POLSKIE PRZEDPREMIERY

Festiwal rozpocznie projekcja filmu, który z pewnością wkomponuje się w atmosferę radości ze spotkania na jubileuszowej edycji Letniej Akademii Filmowej. Wśród 40 tysięcy widzów, których spodziewamy się w Zwierzyńcu, wielu przyjeżdża regularnie na LAF, będący w dużej mierze przyjacielsko-rodzinnym spotkaniem miłośników kina.

Dlatego w tym roku festiwal zacznie przedpremierowa projekcja komedii kryminalnej w reż. Szymona Jakubowskiego "Na bank się uda”. Będziemy świadkami tego, jak trzech starszych panów, przygotowanych i uzbrojonych po zęby, postanawia napaść na bank. To na ekranie, a na żywo po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról: Marianem Dziędzielem i Lechem Dyblikiem.

Przedpremierowo zwierzyniecka publiczność będzie miała okazję zobaczyć także inne polskie produkcje. "Mowę ptaków” osobiście zaprezentuje reżyser Xawery Żuławski, który brawurowo zrealizował scenariusz autorstwa swojego ojca Andrzeja Żuławskiego. Tytułowa "Mowa ptaków” to język, jakim posługują się bohaterowie wykluczeni, inni i wzgardzeni, w tym dręczony przez dzieci nauczyciel historii, szpotawa kwiaciarka czy dziewczyna sprzątająca w domu bankiera. Obok Xawerego Żuławskiego na spotkaniu w Zwierzyńcu pojawi się odtwórca roli Mariana – Sebastian Fabijański.

Goście LAF zobaczą też "Dziurę w głowie” w reż. Piotra Subbotki. W dramacie opowiadającym o aktorze, który spotyka niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę i bierze go za swego sobowtóra, gra Bartłomiej Topa. Artysta spotka się z publicznością po projekcji "Dziury w głowie”.

"Nic nie ginie” – przekonywać będzie o tym zwierzyniecką publiczność reżyserka filmu opowiadającego o ludziach, którzy nie chcą poddawać się zmianom, Kalina Alabrudzińska i aktor Piotr Pacek.

Najnowsze polskie filmy pokazane będą w cyklu rekomendowanym przez krytyka i dziennikarza Łukasza Maciejewskiego, który po seansach poprowadzi też rozmowy z artystami.

Obraz
© Materiały prasowe

ŚWIATOWE KINO PRZEDPREMIEROWO W ZWIERZYŃCU

Podczas Letniej Akademii Filmowej rokrocznie pokazywani są laureaci najważniejszych i najciekawszych festiwali na świecie: Berlinale, Cannes czy Sundance.

W tym roku zobaczymy "Synonimy” w reż. Nadava Lapida, zdobywcę Złotego Niedźwiedzia i nagrody FIPRESCI w Berlinie. To słodko-gorzka opowieść o budowaniu nowej tożsamości w obcym świecie. Jej bohaterem jest młody chłopak, który z Izraela przyjeżdża do Paryża, przywożąc bagaż traumatycznych doświadczeń po służbie w wojsku. Słabo rozumie francuski, więc aby komunikować się z otoczeniem, szuka synonimów do hebrajskiego.

Przedpremierowo pokazany zostanie też film "Varda według Agnès” w reż. Agnès Vardy, ikony kina, współtwórczyni francuskiej Nowej Fali, która zmarła w marcu tego roku w wieku dziewięćdziesięciu lat. "Varda według Agnès” jest rodzajem podsumowania jej filmowych doświadczeń.

LAF zamknie projekcja "Tam gdzieś musi być niebo”. Palestyński reżyser Elia Suleiman dziwi się w nim codziennym życiem i zwyczajami na Bliskim Wschodzie, w Paryżu i Nowym Jorku. Suleiman otrzymał za niego nagrodę specjalną na Festiwalu w Cannes.

PONAD 300 FILMÓW w 23 CYKLACH

Hasło przewodnie tegorocznej Letniej Akademii Filmowej to "Ulice pamięci”, do czego odniosą się filmy pokazane w cyklu przygotowanym przez rektora LAF Piotra Kotowskiego. Wybrał on zarówno znane hollywoodzkie obrazy, jak i mniej powszechne tytuły ("Główna ulica" w reż. Juana Antonio Bardema, "Sklep przy głównej ulicy" w reż. Jana Kadara czy "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" w reż. Waltera Ruttmanna).

Letnia Akademia Filmowa to aż 23 filmowe cykle (i jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa). Jeden z nich będzie ukłonem w stronę Reżysera. Dlatego odwrócimy kamerę i przyjrzymy się kulisom powstawania filmów, odsłaniając zarazem osobowość stojących za nimi genialnych autorów X Muzy. „Kamera na reżysera” to prezentacja sylwetek takich twórców jak Woody Allen, Robert Altman, Miloš Forman, Peter Greenaway, Aleksandr Sokurow, Roman Polański, Ingmar Bergman czy Michael Haneke.

Ciekawie zapowiada się cykl "Bracia”, w którym zaprezentowane zostaną m.in. "A rzeka płynie" w reż. Roberta Redforda czy "Good Morning, Babylon" w reż. Paola i Vittoria Tavianich.

Nie zabraknie ulubionego cyklu LAF-owiczów, czyli "Archeologii kina”, a w nim prawdziwych perełek, jak "The Bigamist", "My Name Is Julia Ross", "The Beast with Five Fingers" czy "Harakiri". Kontynuowany będzie cykl "Strachy na LAF-y”, ale w nieco zmienionej formule: zamiast klasyków, miłośnicy kina grozy zobaczą najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat, w tym aż 30 filmów, które w Polsce nie doczekały się projekcji w komercyjnym obiegu.

Ponadto jak zwykle w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji, jak choćby cyklu "W polskim obiektywie” czy "Rekolekcje filmowe”.

Swoje filmy zaproponuje wybitny polski reżyser Jerzy Hoffman. Autorskiego wyboru dokona krytyk filmowy Łukasz Maciejewski oraz dyrektor artystyczny LAF, dziennikarz radiowej Trójki, Ryszard Jaźwiński. Tradycyjnie dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z filmowych propozycji – to w ramach cyklu "Król LAF”.

"Klubowy karnet” to inicjatywa skierowana do animatorów i bywalców Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Złożą się na nią filmy poszukujące, spoza mainstreamu, ale cenione przez ambitnych kinomanów, krytyków filmowych i festiwale filmowe.
Będzie pokazane kino francuskie, węgierskie i czechosłowackie, ale i kino izraelskie oraz…. z Urugwaju (aż 6 polskich przedpremier!).

RETROSPEKTYWA ISLANDZKIEGO REŻYSERA

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie islandzki reżyser BALDVIN ZOPHONIASSON. W ramach retrospektywy tego twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy pokaz w Polsce jego najnowszego filmu „Pozwól mi upaść” oraz trzy inne przedpremierowo prezentowane tytuły i "Życie na kredycie”, za który Zophoniasson dostał aż 12 najważniejszych islandzkich nagród. Po każdej projekcji – spotkanie z reżyserem.

MASTERCLASS z JANUSZEM KONDRATIUKIEM

Janusz Kondratiuk, wybitny reżyser i scenarzysta, autor kultowych "Dziewczyn do wzięcia”, poprowadzi w Zwierzyńcu warsztaty Masterclass. Z pasjonatami kina i być może przyszłymi filmowcami podzieli się swoim zawodowym doświadczeniem. Ponadto widzowie LAF będą mogli obejrzeć jego filmy w ramach autorskiej retrospektywy.

POROZMAWIAJMY O KINIE: GOŚCIE LAF

Tradycyjnie podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu nie zabraknie gości, którzy odpowiadać będą na pytania publiczności, a wśród nich reżyserów, scenarzystów, aktorów, producentów czy krytyków filmowych.

Katarzyna Figura, aktorka filmowa i teatralna, laureatka Złotych Lwów i Orła dla najlepszej aktorki, znana i ceniona za role w "Pociągu do Hollywood”, "Kilerze” czy "Ubu królu”, będzie jednym z gości specjalnych LAF. Na festiwalu przedstawiona zostanie retrospektywa aktorska Katarzyny Figury.

Marian Dziędziel i Lech Dyblik spotkają się z publicznością po otwierającym festiwal filmie „Na bank się uda”. Xawery Żuławski i Sebastian Fabijański – po "Mowie ptaków”. Grażyna Błęcka-Kolska, nagrodzona ostatnio na Festiwalu w Gdyni, po "Ułaskawieniu”. Kinga Dębska – po "Zabawie zabawie”. Paweł Borowski – po "Ja teraz kłamię”. Magdalena Łazarkiewicz – po "Powrocie”. Daniel Bloom – po "Słodkim końcu dnia”. Do Zwierzyńca przyjadą też Adam Woronowicz, Jerzy Hoffman, Bartłomiej Topa, Łukasz Dzięcioł, Grzegorz Linkowski, Barbara Kurzaj, Alicja Stasiewicz, James Malcolm i inni.

KONKURS NA NAJLEPSZE POLSKIE ANIMACJE

Dla wielu widzów to będzie prawdziwa niespodzianka: w tym roku - wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich - zaprezentujemy najlepsze polskie animacje z ostatnich dwóch lat. Podczas LAF odbędzie się bowiem pierwsza edycja wyjątkowego konkursu filmowego.

ALL YOU NEED IS LAF

Ważnym punktem tegorocznego LAF-u będzie wspomnienie Kory, wybitnej artystki i mieszkanki Roztocza. Podczas Akademii odbędą się też Warsztaty Kultury Filmowej i Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów, a muzyka zabrzmi tradycyjnie na dziedzińcu historycznego Browaru PERŁA. Szczegóły programu LAF będziemy sukcesywnie prezentować na naszej stronie internetowej. Karnety na LAF można kupować już teraz poprzez www.laf.org.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)