Trwa ładowanie...

29. WFF: Film otwarcia 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Share
29. WFF: Film otwarcia 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Źródło: OSA
d26cs85

29. Warszawski Festiwal Filmowy rozpocznie się w piątek, 11 października 2013 roku. Filmem, który otworzy tegoroczną edycję, będzie „Zatrzymane życie / Still Life” w reżyserii Uberto Pasoliniego.

Bohater filmu, John May, jest londyńskim urzędnikiem, osobą odpowiedzialną za pochowanie zmarłego, którego krewnych nie można odnaleźć. Stara się, by pogrzeby odbywały się z godnością i szacunkiem. Pisze mowy pogrzebowe, starannie wybiera oprawę muzyczną. Jego nadmierne zaangażowanie nie jest dobrze widziane przez pracodawcę. Zostaje mu do zorganizowania ostatni pogrzeb. Kiedy umiera jego sąsiad, John May decyduje się na podróż po kraju, by odnaleźć krewnych i przyjaciół zmarłego. Nie chce być znów jedynym obecnym na pogrzebie. Dla wycofanego i zamkniętego w sobie człowieka, będzie to również duchowa, transformująca podróż. W roli głównej Eddie Marsan.

„Słodko-gorzka” opowieść o samotności i potrzebie przynależności została znakomicie przyjęta na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji. Film otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera sekcji Orizzonti oraz Nagrodę Francesco Pasinetti, Nagrodę Cinema d’Arte e d’Essai i Nagrodę “Civitas Vitae prossima”.

Reżyser Uberto Pasolini to również znany producent filmów niezależnych. Wyprodukował m.in. film "Goło i wesoło / Full Monty", który odniósł oszałamiający sukces i przyniósł mu nominację do Oscara, Europejską Nagrodę Filmową i nagrodę BAFTA.

d26cs85

Podziel się opinią

Share
d26cs85
d26cs85