Trwa ładowanie...
d42ghre

Amy Smart

Najnowsze informacje
4.6
(65 głosów)
Oceń:
d42ghre

Amerykańska aktorka i modelka młodego pokolenia. Gwiazda filmów akcji z serii „Adrenalina” z Jasonem Stathamem i komedii kryminalnej „Starsky i Hutch”, znana jest również z udziału w serialach: „Felicity” i „Smith”.

Urodziła się 26 marca 1976 roku w Topanga Canyon w stanie Kalifornia, dorastała w Los Angeles. Miała nieco łatwiejszy start zawodowy, chociażby z uwagi na miejsce zamieszkania o rzut beretem od osławionego Hollywood, ale też ze względu na ciekawą urodę i nienaganną figurę. Karierę rozpoczynała od występów w filmach telewizyjnych („W szponach szaleństwa” i „Fatalny romans” Johna Pattersona 1996).

Szybko zadebiutowała na dużym ekranie, i to od razu w otoczeniu znanych gwiazd (Keanu Reeves, Adrien Brody, Claire Forlani) w dramacie „Życie na krawędzi” (1997). W tym samym roku wzięła też udział w horrorze „Mroczne opowieści” i w filmie akcji sci-fi „Żołnierze kosmosu” Paula Verhoevena. Po gwiazdorskim występie w horrorze „Strangeland” (1998), zgarnęła dobre opinie za role: w sportowej komedii „Luz Blues” z Johnem Voightem, Jamesem Van Der Beekiem i Paulem Walkerem, i w komedii romantycznej „Prawa młodości” (1999), a następnie dołączyła do obsady popularnego serialu „Felicity”, gdzie w latach 1999-2001 kreowała postać Ruby.

Kolejne lata to głównie komediowe występy w takich filmach, jak „Ostra jazda” (2000, nominacja do Teen Choice Award), „Wyścig szczurów” z Rowanem Atkinsonem (2001), „Ale jazda!” (2002), czy „After School Special” (2003). W 2003 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady thrillera „Ukryta tożsamość” Michaela Haussmana, z Faye Dunaway, Valem Kilmerem, Samem Shepardem i Neve Campbell, a rok później zagrała główną rolę żeńską w thrillerze sci-fi „Efekt motyla” z Ashtonem Kutcherem (2004).

* W tym samym, 2004 roku została jedną z laureatek filmowej nagrody MTV w kategorii Najlepszy Pocałunek za udział w filmie „Starsky i Hutch”, a aktorami współnagrodzonymi w tej kategorii byli Owen Wilson i Carmen Electra. Rola Holly w tej głośnej ekranizacji popularnego serialu z lat 70-tych w reżyserii Todda Philipsa, była jedną z najbardziej znaczących w karierze aktorki. Za równie ważny należy uznać występ u boku Jasona Stathama w głośnym thrillerze „Adrenalina” (2006, sequel 2009).*

Zanim jednak aktorka wcieliła się w postać Eve w „Adrenalinie”, wystąpiła jako pierwszoplanowa piękność w komediach romantycznych: „Ponad niebem”, „Wysadzony z siodła” i „Zostańmy przyjaciółmi” (wszystkie 2005) oraz wzięła udział w dramacie sportowym „Siła spokoju” (2006).

W latach 2006-2007, Smart związała się z serialem kryminalnym „Smith” z Rayem Liottą, a ostatnie projekty filmowe z jej udziałem to horrory: „Lustra” z Kiefer Sutherlandem i „Seventh Moon” (oba z 2008 roku).

Mimo, że obok komedii, gatunkiem, w którym można oglądać ją najczęściej jest horror, prywatnie nie znosi oglądać filmów tego typu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ghre
d42ghre
d42ghre