Trwa ładowanie...
angelina jolie
20-06-2011 13:29

Angelina Jolie na Lampedusie

Angelina Jolie na LampedusieŹródło: ONS.pl
d21ulcs
d21ulcs

Amerykańska aktorka, ambasador dobrej woli z ramienia ONZ *Angelina Jolie przybyła w niedzielę na włoską wyspę Lampedusa, na którą w ostatnich miesiącach przypłynęło z Afryki, głównie z Tunezji i Libii, ponad 40 tysięcy uchodźców.*

Gwiazda światowego kina odwiedziła znajdujący się na wyspie ośrodek dla imigrantów, gdzie rozmawiała w kilkoma z nich i wymogła na kierownictwie tej placówki, by pobrano od niej odciski palców, tak jak od wszystkich przebywających tam uchodźców.

Razem z Angeliną Jolie na Lampedusę przyleciał wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres. Oboje wzięli udział w ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym imigrantów, którzy zginęli podczas próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne. Uroczystość odbyła się w związku z przypadającym w poniedziałek Światowym Dniem Uchodźcy, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

d21ulcs

Aktorka z uznaniem wypowiedziała się o Włoszech, które przyjmują imigrantów, oraz o gościnności i otwartości mieszkańców Lampedusy.

"To zaszczyt dla mnie, że jestem na tej przepięknej wyspie. Jestem tu po raz pierwszy i mam nadzieję, że powrócę" - powiedziała Jolie, zaangażowana w działalność humanitarną na świecie.

"Nie wyobrażacie sobie, jak wiele uczyniliście w tym roku dla wszystkich tych, którzy rozpaczliwie szukają pomocy. Patrząc na to cudne morze aż trudno pomyśleć o tym, że ludzie narażali życie swoje i swoich dzieci. Widzę tu całe rodziny i myślę, jakie straszne musiało być życie tych ludzi, skoro zdecydowali się wyruszyć w morze tymi wrakami, ryzykując śmierć z głodu, pragnienia lub z powodu utonięcia" - mówiła Jolie.

Poproszona o ocenę polityki imigracyjnej Unii Europejskiej odparła: "Jestem Amerykanką, pochodzę z kraju, który wyciągnął korzyści z imigracji, a zatem nie mogę mówić Europie, co ma robić".

d21ulcs

"Ale mogę powiedzieć, że jestem wdzięczna Włochom i mieszkańcom Lampedusy za to, że zachowali otwarte granice" - dodała.

"Na świecie potrzeba więcej tolerancji" - zakończyła aktorka przed powrotem na Maltę, gdzie towarzyszy na planie filmowym swemu życiowemu partnerowi Bradowi Pittowi.

Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres zapowiedział, że Światowy Dzień Uchodźcy spędzi w Rzymie, gdzie odbędzie się z tej okazji uroczystość z udziałem prezydenta Włoch Giorgio Napolitano.

Gutteres podziękował włoskiej Gwardii Finansowej i straży przybrzeżnej za niesienie na morzu pomocy uchodźcom zmierzającym ku włoskim wybrzeżom. Przypomniał, że wszystkie kraje mają obowiązek "ludzkiego traktowania" i pomocy imigrantom.

d21ulcs

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

Zobacz także:

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

d21ulcs

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

d21ulcs

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d21ulcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ulcs