Trwa ładowanie...
d25j4pa

''Body/Ciało'' - wideo-wywiad z reżyserką, Małgorzatą Szumowską

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Body/Ciało'' - wideo-wywiad z reżyserką, Małgorzatą Szumowską
(mat. dystrybutora)
d25j4pa

Już dziś w Berlinie rozpocznie się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O główną nagrodę imprezy, Złotego Niedźwiedzia, ubiega się w tym roku 19 filmów. Polskę reprezentuje „BODY/CIAŁO” – najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej, autorki głośnych i wielokrotnie nagrodzonych na świecie „33 scen z życia”, „Sponsoringu” i „W imię…”. W promującym film wideo-wywiadzie reżyserka opowiada o kulisach jego powstania – facebookowym castingu na anorektyczką aktorkę, łzach Janusza Gajosa, oszpeceniu Mai Ostaszewskiej, a także… duchach i wierze w życie po śmierci.

Wideo-wywiad z Małgorzatą Szumowską:

Jedna z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia – Małgorzata Szumowska, powraca do walki o najważniejsze nagrody przemysłu filmowego. Jej najnowszy obraz, wyczekiwane „BODY/CIAŁO” z Januszem Gajosem i Mają Ostaszewską, to nie tylko kolejna produkcja, której światowa premiera odbędzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, ale również – drugi z rzędu film reżyserki – który zakwalifikował się do Konkursu Głównego imprezy. W całej historii festiwalu tylko dwaj polscy twórcy mogli poszczycić się takim osiągnięciem. Pierwszym z nich był Roman Polański, który w latach 1965 i 1966 zaprezentował berlińskiej publiczności nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem „Wstręt” oraz „Matnię”. Trzy dekady później, w latach 1996 i 1997, w Konkursie Głównym imprezy o nagrody rywalizowały kolejno „Wielki tydzień” i „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy.

d25j4pa

Tegoroczne „BODY/CIAŁO” jest dla Szumowskiej czwartym filmem, który zaistnieje na MFF Berlinale. W 2013 roku, w ramach Konkursu Głównego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, odbyła się światowa premiera filmu „W imię…”. Obraz uhonorowano prestiżową nagrodą Teddy. Wśród jej poprzednich laureatów znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

Przed „W imię…” publiczność MFF w Berlinie, w sekcji Panorama, miała okazję oglądać dwa inne obrazy Szumowskiej. Pierwszym z nich było „Ono” z 2004 roku. Drugim głośny „Sponsoring” z Joanną Kulig i laureatką Oscara i Cezara Juliette Binoche, który 10 lutego 2012 otworzył Panoramę 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film spotkał się z wielkim zainteresowaniem i znakomitym przyjęciem publiczności.

Bohaterem produkcji jest cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Film Małgorzaty Szumowskiej znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia tegorocznego Berlinale. To drugi z rzędu – po „W imię…” – film Szumowskiej startujący w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie i czwarty w programie imprezy. Stawia to ją obok największych nazwisk polskiego kina – Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. W obsadzie, jak zawsze u autorki „Sponsoringu” i „33 scen z życia”, znakomite nazwiska – Janusz Gajos („Układ zamknięty”), Maja Ostaszewska („W imię…”), Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Ewa Dałkowska („Korczak”), Władysław Kowalski („Bogowie”), Tomasz Ziętek, aktorskie odkrycie „Kamieni na szaniec” i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo debiutuje wszechstronnie utalentowana Justyna Suwała. Autorem zdjęć jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance („Nieulotne”) i FPFF w Gdyni za inny z obrazów Szumowskiej – „33 sceny z życia”.

BODY/CIAŁO w kinach od 6 marca

d25j4pa

Podziel się opinią

Share

d25j4pa

d25j4pa