Film o związkach Chopina z Warszawą
Pałace Kazimierzowski, Krasińskich i Prezydencki, kościół Wizytek to tylko niektóre miejsca w stolicy, związane z postacią Fryderyka Chopina. W piątek odbyła się premiera filmu "Warszawa Chopina", który przypomina o powiązaniach kompozytora ze stolicą Polski.
"Chopin był warszawiakiem, choć nieczęsto się o tym pamięta. Tu spędził pierwsze 20 lat życia, tu pobierał nauki, grał pierwsze koncerty, to miasto ukształtowało go jako artystę" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas piątkowej premiery filmu "Warszawa Chopina".
22.02.2010 12:38
"Utrwalił się stereotyp Fryderyka Chopina w wiejskich pejzażach, słuchającego ludowych grajków. Przez lata taki wizerunek utrwalała oficjalna edukacja. W dalszym ciągu przedstawia się kompozytora w Żelazowej Woli, Paryżu i aż prosi się, żeby zapytać - a gdzie Warszawa? On tutaj mieszkał 20 lat i wyjechał stąd jako ukształtowany artysta. W PRL-u zmazywano prawdę o młodości Chopina.
Fakt, że był on ceniony i hołubiony w towarzystwie arystokracji Królestwa Kongresowego nie pasował do kreowanego wizerunku niemal Janka Muzykanta, słuchającego na polach muzyki ludowej. Tymczasem Chopin wyrósł z pewnego środowiska, bynajmniej nie ludowego, tylko z warszawskich salonów. Nieprzypadkowo Cyprian Kamil Norwid napisał o Chopinie: +Rodem warszawian, sercem Polak, a talentem świata obywatel+" - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.
Wyniki badania przeprowadzonego w 2009 roku przez TNS OBOP pokazały, że dla 70 proc. ankietowanych telefonicznie warszawiaków Fryderyk Chopin najbardziej związany jest z Żelazową Wolą, dla 19 proc. z Paryżem, a tylko dla 8 proc. z Warszawą. Aż 54 proc. warszawiaków jest zdania, że Fryderyk Chopin spędził dzieciństwo oraz okres dorastania w Żelazowej Woli. Tymczasem rodzina Chopinów przeprowadziła się do Warszawy, gdy Fryderyk miał siedem miesięcy.
Wyreżyserowany przez Kordiana Piwowarskiego film "Warszawa Chopina" pokazuje warszawskie miejsca związane z kompozytorem. Pierwsze warszawskie mieszkanie Chopinów mieściło się w Pałacu Saskim, z którego obecnie został tylko fragment znany jako Grób Nieznanego Żołnierza. Mieściło się tam Liceum Warszawskie, gdzie uczył Mikołaj Chopin, ojciec Fryderyka. Po kilku latach rodzina przeprowadziła się do Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie Chopinowie prowadzili pensjonat dla uczących się w Warszawie chłopców. Tam właśnie Fryderyk pobierał pierwsze lekcje fortepianu u Wojciecha Żywnego a potem Józefa Elsnera, tam zmarła na gruźlicę ukochana młodsza siostra Fryderyka, Emilka.
Zobacz także:
**[
ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[
DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[
SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[
CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) ** Kolejne mieszkanie rodziny mieściło się na drugim piętrze południowej oficyny Pałacu Czapskich. Tu powstały pierwsze poważne kompozycje Fryderyka - koncerty e-moll i f-moll. W kościele Wizytek co niedziela nastoletni Chopin grywał na organach podczas mszy dla uczniów Liceum Warszawskiego. Podobno zdarzało się, że pogrążonego w grze chłopca musiał przywoływać do rzeczywistości
kościelny, żeby ksiądz mógł dokończyć odprawiać mszę. Inne miejsce związane z Chopinem to Pałac Radziwiłłów, obecnie Pałac Prezydencki, gdzie odbył się pierwszy publiczny koncert Chopina. Chłopiec miał wtedy 8 lat i olśnił zebrane towarzystwo.
Konserwatorium, do którego uczęszczał Chopin mieściło się na Mariensztacie. Przyszły kompozytor poznał tam pierwszą miłość - śpiewaczkę Konstancję Gładkowską. Podobno ostatnie spotkanie zakochanych odbyło się w Ogrodzie Saskim. W czasach Chopina centrum towarzyskim Warszawy była ulica Miodowa, gdzie w prywatnych salonach warszawskiej arystokracji i mieszczaństwa odbywały się koncerty i rauty, na których grywał Chopin. Ostatni koncert w Warszawie Fryderyk zagrał w gmachu Teatru Narodowego na Placu Krasińskich.
2 listopada 1930 roku, na miesiąc przed wybuchem Powstania Listopadowego Chopina wysłano za granicę. Rodzina i przyjaciele chcieli za wszelką cenę zapobiec udziałowi chorowitego pianisty w walkach. Fryderyk zabrał w podróż kubeczek napełniony warszawską ziemią, nigdy już nie wrócił do miasta swojej młodości.
Chopin Warszawę uznał za swoje miasto rodzinne, czemu dał wyraz w zapisie swojej ostatniej woli - zażyczył sobie, aby jego serce spoczęło w kościele św. Krzyża. Ostatnią wolę wykonała jego starsza siostra - Ludwika, która przeszmuglowała pudełko z sercem brata do Warszawy przez kilka granic. Obecnie serce kompozytora spoczywa w jednym z filarów warszawskiego kościoła.
Film Kordiana Piwowarskiego, w którym postać małego Chopina gra Jakub Zmysłowicz, uczeń V klasy warszawskiej szkoły muzycznej im. Emila Młynarskiego, został przygotowany w pięciu wersjach językowych i będzie rozpowszechniany w szkołach, ambasadach i wszędzie tam, gdzie będzie mógł przyczynić się do promocji Warszawy jako miasta Chopina.
Zobacz także:
**[
ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[
DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[
SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[
CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **