Trwa ładowanie...
d3z2pkj

Ginnifer Goodwin

Najnowsze informacje
3.6
(18 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Memphis, Tennessee, USA

Filmografia:
d3z2pkj

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, jedno z najświeższych odkryć aktorskich ostatnich lat. Gwiazda serialu „Trzy na jednego” i komedii romantycznej „Kobiety pragną bardziej”.

Urodziła się 22 maja 1978 roku w Memphis, w stanie Tennessee. Jej ojciec był właścicielem studia nagrań, dorastała więc w bliskiej styczności z show-biznesem. Od początku jednak jej zainteresowania skupiały się na aktorstwie, nie na muzyce. Uwielbiała Szekspira (szczególnie „Romea i Julię”) i każdą wolną chwilę w szkole średniej poświęcała próbom do kolejnych przedstawień.

W 2001 roku ukończyła studia aktorskie na Boston University i jeszcze w tym samym roku została wyróżniona nagrodą The Bette Davis Foundation Excellence dla najbardziej obiecującej debiutantki.Edukację uzupełniła w Wielkiej Brytanii, gdzie szkoliła swój talent dramatyczny w Stratford-Upon-Avon’s Shakespeare Institute. Pozwoliło jej to zdobyć cenny Acting Shakespeare Certificate, wystawiany przez londyńską Royal Academy of Dramatic Art. Podczas pobytu w Londynie pojawiła się na scenie w kilku znaczących rolach: jako Joanna D’Arc, Ofelia w „Hamlecie”, czy Jessica w „Kupcu weneckim”.

Jej debiutem ekranowym był udział w serialu komediowym „Ed”, z którym była luźno związana w latach 2001-2004. Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 2003 roku, u boku takich gwiazd, jak Julia Roberts, Kirsten Dunst, czy Maggie Gyllenhaal w dramacie/romansie „Uśmiech Mony Lisy” Mike’a Newella, z kolei rok później zaliczyła pierwsze doświadczenie z komedią romantyczną, biorąc udział w filmie „Wygraj randkę” z Kate Bosworth.

Jej pierwszą, przełomową rolą była kreacja Vivian Cash – żony słynnego muzyka w biograficznym dramacie muzycznym „Spacer po linie” Jamesa Mangolda, z Joaquinem Phoenixem i oskarową Reese Witherspoon w rolach głównych (2005). Nie licząc dramatu „Dzień zero” (2007), w którym zagrała u boku u boku Chrisa Kleina, Jona Bernthala i Elijah Wooda, w kolejnych latach pojawiała się przede wszystkim w komediach: „Love Comes to the Executioner” (2006), „Świat kobiet” Jona Kasdana z Meg Ryan, Adamem Brody i Kristen Stewart (2007), „Birds of America” Craiga Lucasa, z Matthew Perrym (2008).

W 2006 roku związała się na dłużej z serialem „Trzy na jednego”, gdzie po dziś dzień kreuje jedną z trzech żon głównego bohatera - bigamisty (w tej roli Bill Paxton).

Ostatnio pojawiła się jako Mrs. Strunk w dramacie „A Single Man” Toma Forda, z Colinem Firthem i Julianne Moore, a przede wszystkim dołączyła do gwiazdorskiej obsady komedii romantycznej „Kobiety pragną bardziej” z Jennifer Aniston, Jennifer Connelly, Scarlett Johansson, Benem Affleckiem i Drew Barrymore (2009). Udział w tej przebojowej produkcji przyniósł jej nominację do People’s Choice Award w kategorii Przełomowa Aktorka Filmowa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z2pkj
d3z2pkj
d3z2pkj