Trwa ładowanie...
d3giujn

Jerry Lewis

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
d3giujn

Jerry Lewis – życiorys

Jerry Lewis to amerykański aktor, scenarzysta, reżyser, piosenkarz i producent filmowy. Urodził się 16 marca 1926 roku w Newarku. Znany jest ze swojego żartobliwego humoru w filmie, telewizji, scenie i radiu. Rodzice Jerry'ego Lewisa byli rosyjskimi Żydami. Jego ojciec, Daniel Levitch (1902-1980), był mistrzem ceremonii i artystą estradowym, który pracował pod pseudonimem Danny Lewis. Natomiast matka Jerry'ego Lewisa, Rachel ("Rae") Levitch (nefe Brodsky), była pianistką w stacji radiowej. Jerry Lewis zaczął występować w wieku pięciu lat, często u boku rodziców w Górach Catskill w stanie Nowy Jork. Rzucił szkołę, będąc w dziesiątej klasie Irvington High School.

Przez całe życie i płodną karierę, Jerry Lewis był światowej sławy osobą humanitarną, która zbierała fundusze na badania nad dystrofią (zaburzeniami w odżywianiu tkanki, narządu lub całego organizmu). Pełnił funkcję krajowego przewodniczącego i rzecznika organizacji Muscular Dystrophy Association (MDA). Przez prawie pół wieku zarobił dla niej ponad 2,6 miliarda dolarów darowizn. W 1969 roku Jerry Lewis wyraził zgodę, aby użyczyć nazwę "Jerry Lewis Cinemas", oferowaną przez National Cinema Corporation jako franczyzę dla osób zainteresowanych wystawą teatralną. Grupa Jerry Lewis Cinemas określiła, że jej teatry mają być najnowocześniejsze, łatwe w obsłudze. W 2010 roku Jerry Lewis spotkał się z 7-letnim Lochie Grahamem, który podzielił się pomysłem na "Dom Jerry'ego", miejscem dla bezbronnych i zdenerwowany emocjonalnie lub psychologicznie dzieci. Lewis i Graham postanowili współpracować dla australijskiej i amerykańskiej organizacji charytatywnej oraz gromadzą fundusze na budowę obiektu w Melbourne w Australii. Jerry Lewis nie udziela się politycznie, choć prywatnie był przyjacielem prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Jerry Lewis był dwukrotnie żonaty. Z Patti Palmer ma sześciu synów (jeden adoptowany), natomiast z SanDee Pitnick adoptowaną córkę.

Jerry Lewis cierpiał na wiele chorób i uzależnień związanych zarówno ze starzeniem się, jak i urazem kręgosłupa. Dwukrotnie przeżył atak serca. Później odkryto, że miał zapalenie płuc i uszkodzone serce.

Jerry Lewis – kariera zawodowa

Początkowo Jerry Lewis był związany z Deanem Martinem w 1946 roku, tworząc znany zespół komediowy Martin i Lewis. Oprócz duetu popularnego klubu nocnego, zagrał w udanej serii filmów komediowych dla Paramount Pictures. Współpraca z Martinem zakończyła się 24 lipca 1956 roku. Jerry Lewis rozpoczął solową karierę, początkowo jako piosenkarz. Firma Capitol Records nalegała, aby Jerry Lewis nagrał album. Album "Jerry Lewis Just Sings" znalazł się na trzecim miejscu na listach Billboard, pozostawał na szczycie przez cztery miesiące, udało sprzedać się półtora miliona egzemplarzy.

Jerry Lewis występował jako solista w telewizji i filmie, mając na swoim koncie udział w What's My Line? W latach 1956 - 1966, a następnie zagrał w epizodzie The Jazz Singer of Startime. Dyrektor produkcji Looney Tunes zaproponował mu współpracę, co zaowocowało występami w kilku filmach. Jednocześnie grał i reżyserował. W swoim dorobku ma mnóstwo ról filmowych i telewizyjnych.

Jerry Lewis występował także w kilku reklamach, m.in. w reklamie telewizorów Magnavox, papierosów Chesterfield, filtrów olejowych PurOlator, zegarków Belforte firmy Benrus, krawatów Wembley, napoju Royal Crown Cola, orzeszków firmy Planters, sieci barów KFC, skarpetek Interwoven i wódki Absolut Vegas.

Jerry Lewis – ciekawostki

Jerry Lewis początkowo występował pod swoim prawdziwym nazwiskiem Joey Lewis, ale szybko zmienił go na Jerry'ego Lewisa, aby uniknąć pomyłek z komikiem Joe E. Lewisem i mistrzem boksu wagi ciężkiej Joe Louisem.

W czasie II wojny światowej został odrzucony ze służby wojskowej z powodu szmeru serca.

Jerry Lewis był jednym z kandydatów do roli Nathana Detroit w filmie „Faceci i laleczki”. Ostatecznie zatrudniono Franka Sinatrę.

Woody Allen zaproponował Jerry'emu Lewisowi wyreżyserowanie filmu „Bierz forsę i w nogi”, ale Lewis zajmował się w tym czasie innym przedsięwzięciem. W efekcie Bierz forsę i w nogi to debiut Woody'ego Allena.

Zaproponowano mu rolę Jerry’ego / Daphne w filmie „Pół żartem, pół serio”. Jednak Lewis odrzucił ofertę, którą ostatecznie przyjął Jack Lemmon.

Nazwisko Jerry'ego Lewisa znalazło się 13 razy w pierwszej dziesiątce "Giełdy Gwiazd" – na liście najbardziej kasowych aktorów, którą co roku sporządza Stowarzyszenie Amerykańskich Właścicieli Kin.

W 1982 roku Jerry Lewis przeszedł silny atak serca, w wyniku którego znajdował się w stanie śmierci klinicznej. Rok później przeszedł operację na otwartym sercu.

Jego uczniami w klasie filmowej byli Steven Spielberg i George Lucas.

Jerry Lewis napisał scenariusz, wyprodukował i zrealizował film The Day the Clown Cried (1972), który ze względu na trudności prawne nie został zrealizowany w wyznaczonym terminie. Film jest opowieścią klauna w Oświęcimiu podczas II wojny światowej.

Jerry Lewis – nagrody i wyróżnienia

Jerry Lewis w 1977 roku został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla (za gromadzenie funduszy na rzecz walki z dystrofią). W 2006 roku francuski minister kultury uhonorował Lewisa Legią Honorową za dorobek artystyczny, oraz działalność charytatywną. Jerry Lewis otrzymał także prestiżową nagrodę Jean Hersholt Humanitarian.

W 1966 roku Jerry Lewis został nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu za film Boeing Boeing (1965). W 1984 otrzymał nominację BAFTA w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za film Król komedii (1983). Ponadto, dorobek artystyczny Jerry'ego Lewisa otrzymał wiele wyróżnień, wśród których można wskazać American Comedy Awards (Amerykańskie Nagrody Komediowe), Los Angeles Film Critics Association (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles), Venice Film Festival, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Akademia Sztuk Pięknych i Nauki). Jerry Lewis otrzymał także dwie gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd: za film i za telewizję.

Warto również dodać, że Jerry Lewis otrzymał także nominację do Złotej Maliny w kategorii Najgorszy aktor za film Komedia z innego wymiaru (1982).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3giujn
d3giujn
d3giujn