Trwa ładowanie...
martin scorsese
04-02-2016 04:04

Najlepsze polskie filmy według Martina Scorsese - przegląd w Polsce

Najlepsze polskie filmy według Martina Scorsese - przegląd w Polsce
d3nhbtr
d3nhbtr

Głośny autorski przegląd klasyki polskiego kina dokonany przez Martina Scorsese i zebrany pod szyldem "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" dotrze do Polski.

Prezentowany od roku 2014 cykl "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" zdobył już uznanie widzów na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także w Australii, Kanadzie i Chinach. Teraz przyszedł czas na odsłonę tego wyjątkowego projektu w kraju.

Wśród polskich tytułów, które docenił Martin Scorsese znalazły się filmy takich twórców jak Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi czy Agnieszka Holland. Cały cyk liczy dwadzieścia cztery filmy.

W Polsce wybrane przez Martina Scorsese dzieła, odrestaurowane cyfrowo, prezentować będzie Narodowy Instytut Audiowizualny. - Dzięki projektowi światowa publiczność mogła po raz pierwszy obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii. Wydarzenie promowało wśród międzynarodowej publiczności na niespotykaną wcześniej skalę zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej. Nie mogło więc zabraknąć możliwości prezentacji tego wielkiego filmowego dorobku, w znakomitej jakości obrazu i dźwięku, rodzimej publiczności - komentuje Michał Merczyński, Dyrektor NInA.

d3nhbtr

Przegląd w siedzibie NInA w Warszawie rozpocznie się 10 lutego. Cykl otworzy "Sanatorium pod klepsydrą" (1973) Wojciecha Jerzego Hasa. Później zaprezentowane zostaną: "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego (24 lutego), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (9 marca), "Salto" Tadeusza Konwickiego (23 marca), "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland (6 kwietnia) oraz "Constans" Krzysztofa Zanussiego (20 kwietnia). W programie znalazły się ponadto: "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza", "Wesele", "Pociąg", "Austeria", "Matka Joanna od Aniołów", "Krzyżacy", "Przypadek", "Krótki film o zabijaniu", "Iluminacja", "Eroica", "Rękopis znaleziony Saragossie:", "Ostatni dzień lata", "Trzeba zabić tę miłość", "Nóż w wodzie" oraz "Walkower".

Pokazy w ramach "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" odbywać się będą w co drugą środę o godz. 18.00 i każdorazowo poprzedzi je krótki wstęp Ryszarda Jaźwińskiego, a po projekcji rozmowa z twórcami i gośćmi specjalnymi. Wstęp jest bezpłatny.

Partnerem wydarzenia jest DI Factory, wydawca kolekcji płyt Blu-ray "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema".

Szczegółowy program cyklu można znaleźć na tej stronie.

d3nhbtr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nhbtr