Trwa ładowanie...
d4elq1z

Omar Sy

Najnowsze informacje
3.7
(6 głosów)
Oceń:
d4elq1z
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Georges Biard

Omar Sy to francuski komik i aktor filmowy. Jego debiut miał miejsce w 2001 roku w produkcji Charlesa Nemesa "La Tour Montparnasse Infernale". Rozpoznawalność przyniosły mu natomiast skecze komediowe wykonywane wraz z Fredem Testotem, a także liczne aktywności aktorskie. Wystąpił między innymi w takich filmach jak "Nietykalni", "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" czy "Jurassic World". Udzielił też głosu w produkcjach "Angry Birds" i "Transformers: Ostatni rycerz". Omar Sy jest laureatem Cezara dla najlepszego aktora.

Omar Sy – życiorys

Omar Sy przyszedł na świat 20 stycznia 1978 roku w Trappes we francuskim departamencie Yvelines. Aktor jest czwartym z ośmiorga dzieci emigrantów z Afryki Zachodniej, którzy osiedli na stałe we Francji. Jego matka pochodziła z Mauretanii i pracowała jako sprzątaczka, natomiast ojciec urodził się w Senegalu i był pracownikiem fabryki. W młodości jego rodzina ledwo wiązała koniec z końcem, dlatego on i jego rodzeństwo nie mieli łatwego dzieciństwa. Komik nie zdobył też wyższego wykształcenia i zaraz po zakończeniu szkoły średniej rozpoczął karierę zawodową, aby móc się samodzielnie utrzymać.

Omar Sy – filmy

Debiut Omara Sy miał miejsce w 2001 roku, gdy komik wystąpił we francuskim filmie "La Tour Montparnasse Infernale". Niedługo potem pojawił się również w produkcjach "Le Boulet", "Samourais" oraz "The Race", a także zagrał epizodyczną rolę w filmie przygodowym "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra". W kolejnych latach Omar Sy wystąpił w kilkunastu francuskich produkcjach, a także działał jako aktor dubbingowy. W 2009 roku po raz pierwszy miał okazję sprawdzić się jako scenarzysta, co miało miejsce przy okazji obrazu "La vraie vie d'Omar & Fred". Występował też w serii komediowej "SAV des émissions".

Pierwszą przełomową rolą w karierze Omara Sy była rola Josepha w produkcji "Those Happy Days", za którą otrzymał między innymi nagrodę dla "najbardziej obiecującego aktora" podczas NRJ Ciné Awards. Był też nominowany w kategoriach "najlepszy aktor drugoplanowy" oraz "najlepszy pocałunek", wraz z Marilou Berry. Największą popularność Omarowi Sy przyniosła natomiast postać Bakary'ego "Drissa" Bassariego w filmie "Nietykalni". Za tę rolę aktor otrzymał Cezara dla najlepszego aktora. Został też wyróżniony w tej samej kategorii podczas kilkunastu innych rozdań nagród.

W kolejnych latach Omar Sy wystąpił również w takich produkcjach jak "Nieobliczalni", "X-Men: Przeszłość, któa nadejdzie" i "Jurassic World". W 2016 roku głośno było o jego roli w filmie "Chocolat". Za udział w produkcji otrzymał kilka nominacji, w tym ponownie do nagrody Cezara dla "najlepszego aktora". Sy nie rezygnował też z aktywności w dubbingu, a jego głos można było usłyszeć w takich obrazach jak "Angry Birds", "Misiek w Nowym Jorku", "Transformers: Ostatni rycerz" czy "Arctic Justice: Thunder Squad".

Omar Sy – życie prywatne

Omar Sy urodził się w Trappes jako czwarte dziecko afrykańskich emigrantów. Młodość spędził w rodzinnym mieście wraz z matką, ojcem i rodzeństwem. W lipcu 2007 roku w Tremblay-sur-Mauldre Omar Sy poślubił Hélène Sy, matkę piątki jego dzieci. Przed zostaniem małżeństwem Omar Sy i Hélène Sy spotykali się od dziesięciu lat. Na co dzień mieszkają w Montfort-l'Amaury na przedmieściach Paryża. Omar Sy identyfikuje się jako muzułmanin. Aktor ma 190 centymetrów wzrostu i w 2019 roku skończył 41 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4elq1z
d4elq1z
d4elq1z