Złote Lwy 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznano za film *Mała Moskwa w reżyserii Waldemara Krzystka. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Małgorzata Szumowska. Złotego Lwa otrzymali Jan Nowicki i Swietłana Chodczenkowa.*
Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Małgorzata Szumowska. Nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki przyznano Swietłanie Chodczenkowej, a dla pierwszoplanowego aktora - Janowi Nowickiemu.
Nagrodzona Złotymi Lwami "Mała Moskwa" to opowieść o zakazanej miłości między Rosjanką i Polakiem. Akcja filmu rozgrywa się w Legnicy w latach 1967-1968. Legnicę nazywano "Małą Moskwą", ponieważ od 1945 r. stacjonował tam garnizon radzieckiego wojska; w latach 60. mieszkało w Legnicy 60 tys. Rosjan.
Film Krzystka ma dwoje głównych bohaterów - młodego oficera Ludowego Wojska Polskiego, Michała (w jego roli Lesław Żurek) i piękną zamężną Rosjankę Wierę - która przyjeżdża do Legnicy wraz z mężem (w roli Wiery - Swietłana Chodczenkowa); Wiera jest zafascynowana polską kulturą, śpiewa piosenki Ewy Demarczyk. Michał i Wiera poznają się w 1967 r. na balu z okazji 50. rocznicy rewolucji październikowej. Rozstają się w roku 1968, w pierwszych dniach inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Za swoją zakazaną miłość płacą wysoką cenę.
Małgorzatę Szumowską nagrodzono w Gdyni za reżyserię filmu "33 sceny z życia". Główną bohaterką tej historii jest trzydziestoparoletnia Julia. W ciągu bardzo krótkiego okresu czasu kobieta traci niemal wszystkich swoich najbliższych. Najpierw umiera jej matka - Barbara, zaraz potem ojciec - Jerzy. Na domiar złego rozpada się małżeństwo Julii z Piotrem. Julia reaguje na to wszystko szokiem i smutkiem - a jednak nie może równocześnie oprzeć się wrażeniu, że w całej tej sytuacji, związanej ze śmiercią, obecna jest spora dawka czarnego humoru. Reżyserka przyznaje, że film jest inspirowany wydarzeniami z jej własnego życia. Małgorzata Szumowska to córka reżysera dokumentalisty Macieja Szumowskiego i pisarki Doroty Terakowskiej. W krótkim czasie straciła oboje rodziców, którzy umarli zimą 2004 r. - najpierw matka, później ojciec.
Jan Nowicki otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za główną rolę w filmie "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta. Zagrał tam artystę Jerzego, "niespokojnego ducha", który przybywa do Domu Aktora w Skolimowie i zmienia życie jego sędziwych mieszkańców.
Swietłana Chodczenkowa - aktorka rosyjska - uznana za najlepszą aktorkę pierwszoplanową otrzymała nagrodę za rolę Wiery w "Małej Moskwie" Waldemara Krzystka.
Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał Michał Rosa (za scenariusz filmu "Rysa" we własnej reżyserii), nagrodę za zdjęcia - Michał Englert (za zdjęcia do "33 scen z życia" Małgorzaty Szumowskiej), za muzykę - Paweł Mykietyn (za muzykę do "33 scen z życia" Małgorzaty Szumowskiej), za scenografię - Marek Zawierucha (za scenografię do filmu "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego), za kostiumy - wspólnie Katarzyna Lewińska i Małgorzata Rutkiewicz (za kostiumy do filmu "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik), za montaż - Leszek Starzyński (za montaż filmu "Drzazgi" Macieja Pieprzycy), a za dźwięk - wspólnie Federic de Ravignan, Philippe Lauliac i Gerard Rousseau (za dźwięk w filmie "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego).
Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, która zagrała w filmie "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej. Nagrodę za drugoplanową rolę męską zdobył Eryk Lubos - doceniono jego kreację w "Boisku bezdomnych" Kasi Adamik.
Za najlepszy debiut reżyserski nagrodzono Macieja Pieprzycę - uhonorowano go za film pt. "Drzazgi". Nagrodę za najlepszy debiut aktorski otrzymała Karolina Piechota, która zagrał w filmie "Drzazgi".
Przyznano ponadto nagrodę Srebrnych Lwów dla filmu "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta.
Jury konkursu głównego przyznało ponadto wyróżnienia: dla pary aktorskiej Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Krzysztof Stroiński, którzy zagrali małżeństwo w filmie "Rysa" Michała Rosy, oraz dla Jerzego Skolimowskiego za reżyserię filmu "Cztery noce z Anną".
Na gali zamykającej festiwal obecny był minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Zdrojewski wziął udział w towarzyszącym festiwalowi Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Podczas tego Forum ogłoszono, że prezydent Lech Kaczyński nadał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej irańskiemu reżyserowi, Khosrowowi Sinaiowi. Sinai wyreżyserował film dokumentalny "The Lost Requiem" o losach polskich kobiet i dzieci w Persji w latach II wojny światowej. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskie przekazał irańskiemu twórcy doradca prezydenta RP, Tomasz Zdrojewski.