Role, które uczyniły z polskich aktorów gwiazdy

Role, które uczyniły z polskich aktorów gwiazdy
Źródło zdjęć: © Film polski

22.09.2010 | aktual.: 22.03.2017 18:02

Kim dziś byłby George Clooney, gdyby nie zagrał w „Ostrym dyżurze”? A co z polskimi aktorami?

Kim dziś byłby George Clooney, gdyby nie zagrał w „Ostrym dyżurze”? A Sharon Stone, gdyby nie jej odważny występ w „Nagim instynkcie”? Możliwe, że w ogóle nie byliby dziś gwiazdami światowego formatu i dziś nikt by o nich nie pamiętał.

A co z polskimi aktorami? Czy nadal byśmy tak hucznie oklaskiwali ich ekranowe wcielenia, gdyby nie wcześniejsze role, dzięki którym się wybili?

Są role, które z każdego filmowca potrafią zrobić niekwestionowaną gwiazdę.

Zobacz zestawienie jednych z najlepszych aktorów w kinie. Przyjrzyj się, które rolę zmieniły ich życie i dzięki temu nieodwracalnie trafili do elity polskiego aktorstwa.

1 / 10

Andrzej Chyra ''Dług'' (1999)

Obraz
© AKPA

Jeden z najbardziej znanych, utalentowanych i charyzmatycznych polskich aktorów teatralnych i filmowych, także reżyser teatralny.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1993 roku, rolą w nagrodzonym w Gdyni filmie Radosława Piwowarskiego „Kolejność uczuć”. Kolejne lata poświęcił jedynie na role teatralne. Początkowy okres twórczości Chyry nie zaowocował zbyt prędko, jeżeli chodzi o rozpoznawalność.

Popularność i uznanie zyskał dzięki roli w wielokrotnie nagradzanym „Długu” (1999) Krzysztofa Krauzego. Za rolę Gerarda – okrutnego egzekutora tytułowego długu, aktor otrzymał Nagrodę Aktorską w Gdyni oraz Orła za Najlepszą Rolę Drugoplanową.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )**

2 / 10

Tomasz Kot ''Skazany na bluesa'' (2005)

Obraz
© AKPA

Polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Choć największą popularność przyniosła mu rola Maksymiliana Skalskiego w serialu komediowym „Niania”, to wcale nie komedia była jego domeną u początków kariery.

Spore sukcesy zawodowe Kota związane są ze szczęśliwym dla niego rokiem 2005. To właśnie wtedy zadebiutował na dużym ekranie wcielając się w postać legendarnego wokalisty „Dżemu” Ryszarda Riedla („Skazany na bluesa” reż. Jan Kidawa-Błoński)

Aktor przygotowywał się do roli 3 miesiące, podczas których m.in. uczył się schematu działania narkotyków, przebywał z ludźmi z Monaru na tzw. „bajzlu”, poznawał ludzi, którzy osobiście znali Riedla, przesłuchiwał płyty Dżemu, chodził na koncerty.

3 / 10

Agnieszka Włodarczyk ''Sara'' (1997)

Obraz
© AKPA

Aktorka i modelka, ostatnio z powodzeniem próbująca swoich sił jako piosenkarka. W wieku 15 lat Włodarczyk znalazła się w gronie finalistek konkursu Miss Polskich Nastolatek 1995.

W filmie zadebiutowała jako 17-latka i to od razu obok Bogusława Lindy i Cezarego Pazury w tytułowej roli „Sary” Macieja Ślesickiego.

Reżyser wybrał ją spośród setek kandydatek zachwyciwszy się drzemiącym w niej - jak to określił - „naturalnym talentem”.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* *** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

4 / 10

Bogusław Linda ''Psy'' (1992)

Obraz
© Film polski

Polski aktor oraz reżyser filmowy, jeden z pierwszych rodzimych gwiazdorów z prawdziwego zdarzenia. W początkach swojej kariery zapisał się w powszechnej świadomości jako aktor kreujący bohaterów naznaczonych problemami egzystencjalnymi. Później dopiero nastąpiła diametralna zmiana emploi aktora.

Nowy wizerunek ukształtował występ w „Psy” (1992) oraz „Psy II: Ostatnia krew” (1994) Władysława Pasikowskiego, w których zagrał role „twardzieli”, zyskując status gwiazdy i stając się idolem młodego pokolenia widzów.

Niektóre słowa Franza Mauera, w rolę którego wcielił się Linda w „Psach” do dziś funkcjonują w obiegu najczęściej cytowanych tekstów filmowych, które na stałe weszły do języka potocznego („Co ty k....wiesz o zabijaniu” itp.).

5 / 10

Marek Kondrat ''Pułkownik Kwiatkowski'' (1995)

Obraz
© Film polski

Jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Popularność w latach 90-tych przyniosły mu występy w modnych wówczas serialach i filmach sensacyjnych. Pojawił się w roli Ola w „Psach” (1992), jako Olgierd Halski w serialu „Ekstradycja” (1994-97) oraz w „Operacji Samum” (1999) Władysława Pasikowskiego, wystąpił też u boku piosenkarki Kasi Kowalskiej w filmie „Nocne graffiti” (1996).

Zasłynął na szeroką skalę jako aktor komediowy, szczególnie dzięki dwóm rolom - tytułowego „Pułkownika Kwiatkowskiego”(1995, Nagroda Aktorska na Festiwalu w Gdyni) Kazimierza Kutza oraz "C.K. Dezerterzy" (1985) Lecha Majewskiego.

6 / 10

Borys Szyc ''Symetria'' (2003)

Obraz
© Film polski

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, jeden z najbardziej znanych współcześnie aktorów polskich młodego pokolenia.

Swoją przygodę z aktorstwem zaczął już w wieku 9 lat, kiedy to pojawił się w filmie "Kingsajz" (Juliusza Machulskiego) przebrany za krasnoludka.

Początkowo na dużym ekranie pojawiał się jedynie w epizodycznych rolach. W 2003 roku nastąpił przełom w jego karierze, kiedy to zagrał Alberta w "Symetrii" Konrada Niewolskiego.
Od tej pory zaczął grać poważne role w takich produkcjach polskiego kina, jak m.in. "Vinci", "Job, czyli ostatnia szara komórka", "Testosteron".

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )**

7 / 10

Piotr Adamczyk ''Chopin – Pragnienie miłości'' (2002)

Obraz
© Film polski

Mogący poszczycić się nieprzerwanym od 1995 roku pasmem sukcesów zawodowych aktor z krwi i kości, filmowy Karol Wojtyła oraz odtwórca Chopina. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów młodego pokolenia.

Choć popularny jest już od połowy lat 90. największe uznanie zdobył dzięki roli Fryderyka Chopina w „Chopin pragnienie miłości”. Dzięki temu później mógł zagrać kolejną przełomową rolę w karierze, czyli Jana Pawła II w „Karol – człowiek, który został papieżem” i „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* *** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

8 / 10

Danuta Stenka ''Nigdy w życiu'' (2004)

Obraz
© AKPA

Aktorka filmowa i teatralna, jedna z najbardziej znanych i podziwianych współczesnych aktorek polskich.
Kiedy zadebiutowała w pierwszej ważnej roli w filmie („Prowokator” 1995 w reżyserii Krzysztofa Langa), była już uznaną aktorką teatralną.

Lata 2003/2004 można uznać za przełomowe jeśli chodzi o wzrost popularności aktorki, wiążą się bowiem z udziałem w znanym serialu „Zaginiona” (2003) oraz – przede wszystkim – z kreacją „polskiej Bridget Jones”, czyli Judyty w bijącej rekordy popularności komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego „Nigdy w życiu!” (2004).

Warto zaznaczyć, że mimo ogromnego sukcesu komercyjnego filmu i sympatii publiczności dla granej przez siebie bohaterki, aktorka nie zdecydowała się wystąpić w kontynuacji przygód Judyty.

9 / 10

Krystyna Janda ''Przesłuchanie'' (1990)

Obraz
© Film polski

Wybitna polska aktorka filmowa i teatralna, reżyserka. Debiutem filmowym Jandy była zachwycająco dojrzała, niezapomniana kreacja Agnieszki w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy (1976).

Jej dorobek obejmuje kilkadziesiąt ról filmowych i tyleż samo teatralnych. Wiele z nich na trwałe zapisało się w historii teatru oraz kina polskiego i zagranicznego. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród filmowych i teatralnych, w tym Złotej Palmy w Cannes dla Najlepszej Aktorki, za rolę w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego (1990).

Sukcesy, popularność, uwielbienie zarówno krytyków, jak i publiczności, zawdzięcza przede wszystkim silnej, charyzmatycznej osobowości pozostawiającej piętno na każdej granej przez siebie postaci.

10 / 10

Jerzy Stuhr ''Amator'' (1979)

Obraz
© Film polski

Jerzy Oskar Stuhr - wybitny aktor i reżyser filmowy i teatralny, pedagog. Jeden z najbardziej wszechstronnych i najpopularniejszych aktorów polskich.

W 1972 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza. W 1976 roku po raz pierwszy spotkał się z Krzysztofem Kieślowskim, na planie takich filmów jak „Blizna” i „Spokój”.

Pod koniec lat 70-tych stworzył wybitne kreacje jako tytułowy „Wodzirej” (1977) Feliksa Falka oraz „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego (1979, Nagroda Aktorska na festiwalu w Gdyni), stając się czołowym aktorem tzw. Kina Moralnego Niepokoju.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* *** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)