ycipk-sxjcbw
ycipk-sxjcbw

Sebastian Stan - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Sebastian Stan to amerykański aktor znany przede wszystkim z roli Bucky Barnesa i Zimowego Żołnierza z marvelowskiej serii o Kapitanie Ameryce Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się
ycipk-sxjcbw

Sebastian Stan (ur. 13.08.1982 r.) jest aktorem pochodzącym z Rumunii, najbardziej znanym z ról Bucky Barnesa wcielającego się w Zimowego Żołnierza w Kinowym Świecie Marvela. Stan zasłynął z następujących ról: Carter Baizen w serialu Plotkara, Jack Benjamin w Kings, Jefferson w Dawno, dawno temu (Once upon a time) oraz T.J. Hammond w miniserialu Political Animals – za ostatnią rolę zyskał nominację do nagrody Critics' Choice Television, w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy w filmie/miniserialu. Współpracował z wielkimi reżyserami kina amerykańskiego, w tym z Jonathanem Demme w filmie Nigdy nie jest za późno (2015), Ridley'em Scottem w Marsjaninie (2015) oraz Byranem Buckley'em w The Bronze (2015).

Sebastian Stan - wczesne życie

Stan urodził się w Konstancie w Rumunii. Jego rodzice rozwiedli się, gdy chłopak miał 2 lata. Ośmioletni Stan wraz z mamą, Georgetą Orlovshi, przeprowadzili się do Wiednia, gdzie Georgeta znalazła pracę jako pianistka. Po czterech latach przeprowadzili się do Rockland Country w Nowym Jorku, gdzie matka chłopca wyszła za mąż za Anthony'ego Fruhaufa, dyrektora szkoły dziennej w Rockland Country, do której Stan uczęszczał.

Stan już wtedy interesował się grą aktorską i uczestniczył w licznych projektach. Ponadto brał udział w letnim obozie Stagedoor Manor, gdzie mógł szlifować talent aktorski podczas występów w obozowych produkcjach.

Sebastian Stan zaczął traktować aktorstwo poważnie, co przyniosło mu dyplom na Uniwersytecie Rutgers Mason Gross School of the Arts. Przez rok studiował aktorstwo w jednym z najsłynniejszych teatrów świata – w Shakespeare's Globe Theatre w Londynie. Stan uzyskał status obywatela USA w 2002 roku.

ycipk-sxjcbw

Sebastian Stan - kariera

Po kilku rolach filmowych i serialowych Sebastiana Stana, włącznie z Paktem milczenia (2006) i Plotkarą (2007-2012), aktor dostał główną rolę w serialu Kings (w 2009 r.), jako Jack Benjamin. W 2010 roku pojawił się w głośnym filmie Darrena Aronofsky'ego Czarny łabędź. Wystąpił też w horrorze o zjawiskach paranormalnych Zjawy (w 2012 r.). Następnie Stan zagrał Blaine w komedii sience-fiction Jutro będzie futro w marcu 2010 roku.

W 2011 Stan wcielił się w swoją popisową postać Bucky Barnesa w filmie Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, bazującym na komiksowych postaciach Marvela. To był jego pierwszy film z dziewięciu zakontraktowanych z Marvel Studios.

W 2012 roku Stan wystąpił w thrillerze Zaginiona (2012) oraz w 17 odcinku serialu Dawno, dawno temu zatytułowanym "Hat Trick", jako Szalony Kapelusznik. Jego występ spotkał się z dużą aprobatą publiczności, a amerykański portal (The A.V. Club) umieścił odcinek „Hat Trick” na liście trzydziestu najlepszych odcinków serialowych w 2012 roku.

Sebastian Stan również pojawił się w miniserialu Political Animals (emitowanym od 2012 r.), wcielając się w rolę zatroskanego geja, syna byłej pierwszej damy. Za tę rolę aktor został wyróżniony nagrodą Critics' Choice Television za najlepszą rolę drugoplanową w filmie lub miniserialu. Zaraz potem wystąpił w kolejny filmie o Kapitanie Ameryce, w swojej stałej roli Bucky Barnesa, tym razem był to film Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz.

ycipk-sxjcbw

W 2015 roku, Stan zagrał Joshue Brummel w Nigdy nie jest za późno oraz w obsypanym nagrodami filmie Marsjanin, obok takich gwiazd, jak Matt Damon czy Jessica Chastain. W tym samym roku po raz trzeci wystąpił jako Zimowy Żołnierz w filmie Kapitan Ameryka: wojna bohaterów (film zrealizowano w 2016 r.).

Sebastian Stan będzie występował jako Bucky Barnes w filmie Avengers: Infinity War zapowiedzianym na 2018 rok oraz w jeszcze nie mającym tytułu sequelu filmu Avengers: Infinity War (premiera przewidziana jest w 2019 r.)

Sebastian Stan - obiecujące role

Stan Sebastian nie stroni od ambitnego kina. W 2017 roku ma wejść do kin film Zawsze mieszkałyśmy w zamku (org.We have always lived in the castle), który będzie adaptacją powieści Shirley Jackson o tym samym tytule, zaś Stan wcieli się w jednego z głównych bohaterów – Charlesa Blackwooda. Stan również wystąpi w roli Jeffa Gillooly'a, obok Margot Robbie, w biograficznym filmie Craiga Gillespie I,Tonya (film planowany na 2018 r.), opowiadającym prawdziwą historię rywalizacji między dwiema figurowymi łyżwiarkami – Tonyą Harding i Nancy Kerrigan.

Stan zagra główną rolę wraz z J.K. Simmonsem w dramacie I'm not here (premiera planowana na 2017 r.) oraz weźmie udział w komedii Stevena Soderbergha, Logan Lucky (premiera odbędzie się w 2017 r.), wcielając się w kierowcę NASCAR.

Data urodzenia

13.08.1982

Miejsce urodzenia

Konstanca, Rumunia

Profesja

aktor

Filmografia

Zaginiona (2012) (Billy)

Zjawy (2012) (Ben)

Captain America: Pierwsze starcie (2011) (Bucky Barnes)

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016) (Bucky Barnes / Zimowy Żołnierz)

Marsjanin (2015) (Chris Beck)

Nigdy nie jest za późno (2015) (Joshua)

Architekt (2006) (Martin Waters)

Labirynt () (Will Franklyn)

Edukacja Charliego Banksa (2007) (Leo)

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014) (Bucky Barnes / Zimowy Żołnierz )

Once Upon a Time () (Szalony Kapelusznik / Jefferson)

Over the Wall (2013) (Jimmy)

Political Animals () (Elaine Barrish)

Czarny łabędź (2010) (Andrew)

Plotkara () (Carter Baizen)

Jutro będzie futro (2010) (Blaine)

Pakt milczenia (2006) (Chase Collins)

Avengers: Wojna bez granic (2017) (Bucky Barnes / Zimowy Żołnierz)

The last full measure (2018) (2018) (Scott Huffman)

Jestem najlepsza. Ja, Tonya (2017) ( Jeff Gillooly )

Destroyer (2018) (Chris)

ycipk-sxjcbw
ycipk-sxjcbw