ycipk-mxzigo
ycipk-mxzigo

Taylor Lautner - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Grand Rapids, Michigan, USA

Filmografia:

Saga Zmierzch: Przed świtem - część 2 (2012) (Jacob Black)

Saga Zmierzch: Przed świtem - część 1 (2011) (Jacob Black)

Porwanie / Abduction (2011) (2011) (Nathan)

Tracers (2014)

Jeszcze większe dzieci (2013) (Andy z bractwa)

On, ona i dzieciaki () (Tyrone)

Summerland () (Chłopiec na plaży)

Saga Zmierzch: Zaćmienie (2010) (Jacob Black)

Walentynki (2010) (Tyler Harrinton)

Zmierzch: Księżyc w nowiu (2009) (Jacob Black)

Rekin i Lava: przygoda w 3D (2005) (Rekin/Sharkboy)

Mój śmiertelny wróg () (Jack Spivey)

Zmierzch (2008) (Jacob Black)

Fałszywa dwunastka 2 (2005) (Eliot)

Zdjęcie
Podziel się

Amerykański aktor młodego pokolenia, jedna z gwiazd głośnych produkcji z cyklu „Zmierzch” i komedii romantycznej "Valentine's Day".

Urodził się 11 lutego 1992 roku w Grand Rapids w stanie Michigan. Podobnie, jak wcześniej Chuck Norris i Bruce Lee, on także wszedł do świata filmu jako mały mistrz sztuk walki, którymi pasjonował się od szóstego roku życia. Już jako siedmioletni chłopiec zdobył pierwsze trofeum w zawodach karate, skąd był tylko krok do zaszczytnego miejsca w narodowej reprezentacji juniorów. Zgarnął trzy złote medale i tytuł Mistrza Juniorów na międzynarodowych zawodach zorganizowanych przez Światową Organizację Karate. W pewnym momencie, za namową opiekuna – aktora i mistrza sztuk walki Mike’a Chata, postanowił spróbować szczęścia w filmowym show-biznesie.

Karierę aktorską rozpoczął od występów w reklamach telewizyjnych. Zadebiutował w filmie akcji sci-fi „Shadow Fury” (2001). Często brał udział w castingach, a przemieszczanie się między miejscem zamieszkania, a Los Angeles stało się powoli tak uciążliwe, że w 2002 roku cała rodzina przeprowadziła się do Kalifornii.

Po kilku gościnnych występach w serialach TV (m.in. „Summerland”, „The Bernie Mac Show”, „On, ona i dzieciaki”) zaliczył swój pierwszy, przełomowy występ, wcielając się w postać jednego z tytułowych bohaterów słynnej, familijnej produkcji akcji/fantasy „Rekin i Lava: Przygoda w 3D” Roberta Rodrigueza (2005). Reżyser, zachwycony umiejętnościami Lautnera, powierzył mu również opracowanie choreografii wszystkich scen walki zawartych w filmie.

ycipk-mxzigo

W tym samym roku zagrał też u boku Steve’a Martina w sequelu przygodowej komedii akcji „Fałszywa dwunastka II”. Nadal pojawiał się gościnnie na planie mniej lub bardziej znanych seriali (m.in. sitcom „Miłość z o.o.” 2006), sporadycznie udzielał też głosu bohaterom kreskówek („Danny Phantom”, „What’s New, Scooby-Doo?”).

Kolejnym krokiem milowym w karierze młodego aktora był angaż do roli Jacoba Blacka w pierwszej części przebojowej produkcji z pogranicza horroru, romansu i fantasy – „Zmierzch” Catherine Hardewicke, z Robertem Pattinsonem i Kristen Stewart w rolach głównych (2008). Film cieszył się ogromnym powodzeniem, szczególnie wśród nastoletniej publiczności, wynosząc na gwiazdorskie podium grających w nim aktorów. Nic dziwnego, że szybko doczekał się kontynuacji w postaci filmów: „Saga ‘Zmierzch’: Księżyc w nowiu” w reżyserii Chrisa Weitza (2009) i „Saga ‘Zmierzch’: Zaćmienie” Davida Slade’a (2010). Począwszy od drugiej części słynnego cyklu, Lautner zaczął być wymieniany jako jedna z trzech naczelnych gwiazd tej produkcji (obok Stewart i Pattinsona).

W międzyczasie wziął udział w krótko emitowanym serialu - thrillerze „Mój śmiertelny wróg” z Christianem Slaterem (2008), zaś całkiem ostatnio dołączył do gwiazdorskiej obsady komedii romantycznej „Valentine’s Day” Garry’ego Marshalla, z Jessiką Biel, Julią Roberts, Anne Hathaway, Bradleyem Cooperem, Jessiką Albą i Ashtonem Kutcherem (2010).

ycipk-mxzigo
ycipk-mxzigo