Trwa ładowanie...
dpgtf2n

Vera Farmiga

Najnowsze informacje
4.4
(48 głosów)
Oceń:
dpgtf2n

Vera Farmiga to amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Jej debiut filmowy miał miejsce w 1997 roku, gdy zagrała Emily Elliot w produkcji "Różane wzgórze". W tym samym roku po raz pierwszy pojawiła się na szkolanym ekranie w serialu "Prawo miecza". Przez lata wystąpiła między innymi w takich produkcjach jak "Miłość w Nowym Jorku", "Kandydat", "Infiltracja", "Rozstania i powroty" czy "Chłopiec w pasiastej piżamie". W 2010 roku była nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w obrazie "W chmurach".

Vera Farmiga – życiorys

Vera Ann Farmiga urodziła się 6 sierpnia 1973 roku w Passaic w amerykańskim stanie New Jersey. Aktorka przyszła na świat jako drugie z siedmiorga dzieci ukraińskich imigrantów. Jej matka Liuba jest nauczycielką, natomiast ojciec Mychajło pracował jako analityk komputerowy. Aktorka dorastała w ukraińsko-amerykańskiej społeczności, jednak naukę języka angielskiego rozpoczęła dopiero w wieku 6 lat. W młodości uczęszczała do Ukraińskiej Szkoły Katolickiej w Newark, gdzie tańczyła w zespole ludowym.

Vera Farmiga od zawsze marzyła o możliwości występowania na scenie, jednak początkowo planowała dla siebie zupełnie inną przyszłość. W 1991 roku została absolwentką Hunterdon Central Regional High School, a następnie planowała rozpoczęcie studiów z zakresu optometrii. Ostatecznie uwierzyła jednak w swoje możliwości i zapisała się jednak na studia aktorskie na Syracuse University's School of Visual and Performing Arts. Jako nastoletnia dziewczyna nawróciła się z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego do kościoła zielonoświątkowego.

Vera Farmiga – filmy i seriale

Na początku swojej drogi do sławy Vera Farmiga występowała na Broadwayu jako dublerka w sztuce "Taking Sides". Kilka miesięcy później otrzymała rolę Mirandy w spektaklu "The Tempest", który wystawiono w American Conservatory Theater. W 1997 roku miejsce miał natomiast jej debiut na szklanym ekranie, gdzie wystąpiła w roli Caitlin w serialu "Prawo miecza". Rok później pojawiła się w popularnej serii "Prawo i porządek", gdzie wcieliła się w postać Lindsay Carson. W kolejnych latach Vera Farmiga skupiła się głównie na karierze filmowej, jednak wystąpiła jeszcze w serialach "Ściśle tajne", "Dotyk zła" oraz "Bates Motel".

Debiutem filmowym Very Farmigi była rola Emily Elliot w produkcji "Różane wzgórze". Rok później wystąpiła w filmie "Powrót do raju", a niedługo potem w "The Butterfly Dance". W 2000 roku miała miejsce pierwsza przełomowa rola w karierze Very Farmigi, która wystąpiła wtedy w popularnej komedii romantycznej "Miłość w Nowym Jorku". Wystąpiła wtedy obok takich sław jak Richard Gere czy Winona Ryder. Cztery lata później po występie w niezależnym filmie "Aż do kości" Vera Farmiga otrzymała nagrodę specjalną Jury Sundance Film Festival i nominację do statuetki Independent Spirit Awards. Dzięki przychylności krytyków kolejne role Very Farmigi stawały się coraz bardziej wymagające.

W 2000 roku Vera Farmiga wystąpiła również w filmie "Kandydat u boku", gdzie pojawiła się na planie obok Meryl Streep i Denzela Washingtona. Przełomem w jej karierze okazał się występ w filmie Martina Scorsese "Infiltracja". Obraz wkrótce otrzymał Oscara dla "najlepszego filmu", a jej rola spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków. Jednocześnie aktorka zagrała w produkcji "Rozstania i powroty" wraz z Juliette Binoche i Judem Law. W 2008 roku Farmiga wystąpiła w filmie "Chłopic w pasiastej piżamie", za udział w którym otrzymała nagrodę British Independent Film Award dla "najlepszej aktorki". Rok później ukazał się hitowy film "W chmurach", za który otrzymała nominację do Oscara i Złotego Globu. W kolejnych latach otrzymała role między innymi w obrazach "Pasażer", "Skin", "Annabelle Comes Home" i "Godzilla II: Król potworów".

Vera Farmiga – życie prywatne

Vera Farmiga urodziła się w Passaic w stanie New Jersey. W przeszłości partnerem aktorki był Sebastian Roché, którego poznała na planie jednej z produkcji ze swoim udziałem. W 2004 roku para sfinalizowała procedury rozwodowe. W kolejnych latach aktorka spotykała się z Rennem Hawkeyem, muzykiem zespołu rockowego Deadsy. Vera Farmiga i Renn Hawkey pobrali się we wrześniu 2008 roku. Pół roku później na świat przyszedł ich syn, a w listopadzie 2010 córka. Para mieszka na stałe w Nowym Jorku. Vera Farmiga ma 170 centymetrów wzrostu i w 2018 roku skończyła 45 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpgtf2n
dpgtf2n
dpgtf2n