WP

Jude Law - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Aktor brytyjski i amerykański, jeden z najbardziej znanych gwiazdorów młodego pokolenia, obiekt westchnień żeńskiej części publiczności. Cechuje go niezwykły talent aktorski, za który ceniony jest przez krytyków, a chłodne, przeszywające spojrzenie zielonych oczu sprawia, że idealnie sprawdza się w rolach czarnych charakterów. Największe uznanie przyniosły mu dwie role w głośnych filmach Anthony’ego Minghelli.

Urodził się 29 grudnia 1972 roku w Londynie, jako David Jude Law.

Już jako dwunastolatek rozpoczął występy w National Youth Music Theatre, a jako 18-latek trafił na plan brytyjskiej opery mydlanej „Families” (1990), dla roli w której rzucił szkołę średnią.

Debiutem filmowym Jude’a Law była rola w filmie Paula W. S. Andersona „Shopping” (1994), na planie którego spotkał się m.in. z Marianne Faithfull oraz ze swoją przyszłą żoną, Sadie Frost.

Na prawdziwy przełom w karierze musiał jednak poczekać kolejne 5 lat, w międzyczasie występując w takich produkcjach, jak „Bent”, czy biograficzny „Wilde”(oba z 1997 roku).

WP

Szczęśliwy okazał się dla aktora 1999 rok, kiedy to - po pierwsze - wystąpił u Davida Cronenberga w thrillerze „eXistenZ”, zaś przede wszystkim brawurowo zagrał u boku Matta Damona i Gwyneth Paltrow w głośnym filmie kryminalnym „Utalentowany pan Ripley” Anthony’ego Minghelli, za co otrzymał nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara i Złotego Globu.

Jak na prawdziwy przełom przystało, rola przyniosła aktorowi międzynarodową sławę i możliwość przebierania w propozycjach dalszych występów, które – sądząc po wyborze – wydają się starannie dobieranymi.

W 2001 roku zgarnął kolejną nominację do Złotego Globu za udział w produkcji Spielberga „A. I. Sztuczna inteligencja”, po raz pierwszy nominowany był też przez publiczność do Europejskiej Nagrody Filmowej za występ w wojennym obrazie „Wróg u bram” Jeana Jacquesa Annauda.

Rok 2002 to rola u boku Paula Newmana i Toma Hanksa w znanym filmie gangsterskim „Droga do zatracenia” Sama Mendesa, a 2003 - nagrodzona drugą nominacją do Oscara i BAFTA oraz trzecią nominacją do Złotego Globu kreacja w głośnym melodramacie wojennym w „Wzgórze nadziei” z Renée Zellweger i Nicole Kidman, będącym kolejną produkcją w reżyserii Minghelli z udziałem Law’a.

W 2004 roku pojawił się w filmie Mike’a Nicholsa „Bliżej” oraz wystąpił u Martina Scorsese w osławionym „Aviatorze”, w 2005 – po raz kolejny zagrał u boku Gwyneth Paltrow w filmie sci-fi „Sky Kapitan i świat jutra”, a w 2006 roku pojawił się u boku pięknych pań: Cameron Diaz i Kate Winslet w komedii romantycznej „Holiday”.

WP

Rok 2006 to także kolejny występ u Minghelli w nieco mniej znanym obrazie „Rozstania i powroty” oraz dołączenie do gwiazdorskiej obsady filmu „Wszyscy ludzie króla” z Seanem Pennem, Anthony’m Hopkinsem, Jamesem Gandolfinim i Kate Winslet.

Dwukrotnie wcielił się w role, które przed laty odgrywał z powodzeniem Michael Caine – w 2004 roku zagrał tytułowego „Alfie’ego”, a w 2007 – jedną z dwóch ról w filmowym remake’u sztuki „Sleuth” w reżyserii Kennetha Branagha, na planie którego stoczył aktorski i filmowy pojedynek z Cainem.

Ostatnio pojawił się u Wonga Kar-Waia w „Jagodowych nocach” (2007) z Natalie Portman i Norą Jones.

W 1999 roku Jude Law jedyny raz stanął po drugiej stronie kamery, reżyserując jeden z segmentów „Opowieści z metra”.

W 2007 roku otrzymał Honorowego Césara.

Data urodzenia

29.12.1972

Miejsce urodzenia

Londyn

Reżyser
Filmografia

Utalentowany pan Ripley (Dickie Greenleaf)

Wilde (Lord Alfred Bosie Douglas)

Repo Men - Windykatorzy (Remy)

eXistenZ (Ted Pikul)

Wróg u bram (Vasilli Zaitsev)

A.I. Sztuczna Inteligencja (Gigolo Joe)

Strażnicy marzeń (Pitch)

360. Połączeni

Families (Nathan Thompson)

Bent (Szturmowiec)

Final Cut (Jude)

Sky Kapitan i świat jutra (Sky Captain)

Gattaca - Szok przyszłości (Jerome Eugene Morrow)

Sherlock Holmes: Gra cieni (Dr John Watson)

Contagion - epidemia strachu (Alan Krumwiede)

Anna Karenina (2012) (Alexei Karenin)

Droga do zatracenia (Maguire)

Akta Sherlocka Holmesa (Joe Barnes)

Marshal, The (Bruno)

The Bitter Pill

Wisdom of Crocodiles, The/Immorality (Steven Grlscz)

Love, Honour and Obey (Jude)

Marlowe (William Shakespeare)

Melodie miłości (Danny)

Alfie (Alfie)

Agentka (Bradley Fine)

Geniusz (Thomas Wolfe)

King Conqueror (Jakub I Król Aragonii)

Grand Budapest Hotel (młody pisarz)

Dom Hemingway (Dom Hemingway)

Panaceum (Dr Jonathan Banks)

Hugo i jego wynalazek (Ojciec Hugo)

Pojedynek (Milo Tindle)

Wszyscy ludzie króla (Jack Burden)

Rozstania i powroty

Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń (Lemony Snicket)

Sherlock Holmes (Dr. John Watson)

Repossession Mambo (Remy)

Parnassus (Tony (druga przemiana))

Jagodowa miłość (Jeremy)

Holiday (Graham)

Jak być sobą (Brad Stand)

I Love You, I Love You Not (Ethan)

Północ w ogrodzie dobra i zła (Billy Carl Hanson)

Bliżej (Dan)

Shopping (Billy)

Wzgórze nadziei (Inman)

WP
WP