Jude Law
Aktor brytyjski i amerykański, jeden z najbardziej znanych gwiazdorów młodego pokolenia, obiekt westchnień żeńskiej części publiczności. Cechuje go niezwykły talent aktorski, za który ceniony jest przez krytyków, a chłodne, przeszywające spojrzenie zielonych oczu sprawia, że idealnie sprawdza się w rolach czarnych charakterów. Największe uznanie przyniosły mu dwie role w głośnych filmach Anthony’ego Minghelli.
08.11.2010 10:42
Urodził się 29 grudnia 1972 roku w Londynie, jako David Jude Law.
Już jako dwunastolatek rozpoczął występy w National Youth Music Theatre, a jako 18-latek trafił na plan brytyjskiej opery mydlanej „Families” (1990), dla roli w której rzucił szkołę średnią.
Debiutem filmowym Jude’a Law była rola w filmie Paula W. S. Andersona „Shopping” (1994), na planie którego spotkał się m.in. z Marianne Faithfull oraz ze swoją przyszłą żoną, Sadie Frost.
Na prawdziwy przełom w karierze musiał jednak poczekać kolejne 5 lat, w międzyczasie występując w takich produkcjach, jak „Bent”, czy biograficzny „Wilde”(oba z 1997 roku).
Szczęśliwy okazał się dla aktora 1999 rok, kiedy to - po pierwsze - wystąpił u Davida Cronenberga w thrillerze „eXistenZ”, zaś przede wszystkim brawurowo zagrał u boku Matta Damona i Gwyneth Paltrow w głośnym filmie kryminalnym „Utalentowany pan Ripley” Anthony’ego Minghelli, za co otrzymał nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara i Złotego Globu.
Jak na prawdziwy przełom przystało, rola przyniosła aktorowi międzynarodową sławę i możliwość przebierania w propozycjach dalszych występów, które – sądząc po wyborze – wydają się starannie dobieranymi.
** W 2001 roku zgarnął kolejną nominację do Złotego Globu za udział w produkcji Spielberga „A. I. Sztuczna inteligencja”, po raz pierwszy nominowany był też przez publiczność do Europejskiej Nagrody Filmowej za występ w wojennym obrazie „Wróg u bram” Jeana Jacquesa Annauda.**
** Rok 2002 to rola u boku Paula Newmana i Toma Hanksa w znanym filmie gangsterskim „Droga do zatracenia” Sama Mendesa, a 2003 - nagrodzona drugą nominacją do Oscara i BAFTA oraz trzecią nominacją do Złotego Globu kreacja w głośnym melodramacie wojennym w „Wzgórze nadziei” z Renée Zellweger i Nicole Kidman, będącym kolejną produkcją w reżyserii Minghelli z udziałem Law’a.**
W 2004 roku pojawił się w filmie Mike’a Nicholsa „Bliżej” oraz wystąpił u Martina Scorsese w osławionym „Aviatorze”, w 2005 – po raz kolejny zagrał u boku Gwyneth Paltrow w filmie sci-fi „Sky Kapitan i świat jutra”, a w 2006 roku pojawił się u boku pięknych pań: Cameron Diaz i Kate Winslet w komedii romantycznej „Holiday”.
Rok 2006 to także kolejny występ u Minghelli w nieco mniej znanym obrazie „Rozstania i powroty” oraz dołączenie do gwiazdorskiej obsady filmu „Wszyscy ludzie króla” z Seanem Pennem, Anthony’m Hopkinsem, Jamesem Gandolfinim i Kate Winslet.
Dwukrotnie wcielił się w role, które przed laty odgrywał z powodzeniem Michael Caine – w 2004 roku zagrał tytułowego „Alfie’ego”, a w 2007 – jedną z dwóch ról w filmowym remake’u sztuki „Sleuth” w reżyserii Kennetha Branagha, na planie którego stoczył aktorski i filmowy pojedynek z Cainem.
Ostatnio pojawił się u Wonga Kar-Waia w „Jagodowych nocach” (2007) z Natalie Portman i Norą Jones.
W 1999 roku Jude Law jedyny raz stanął po drugiej stronie kamery, reżyserując jeden z segmentów „Opowieści z metra”.
** W 2007 roku otrzymał Honorowego Césara.**