Trwa ładowanie...
dwsb7wx
cristian mungiu
30-05-2007 11:14

"4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" w październiku w Polsce

Share
dwsb7wx

Nagrodzony Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes rumuński dramat "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" ("4 Luni, 3 aptamini si 2 Zile") w reżyserii Cristiana Mungiu trafi 12 października na ekrany polskich kin.

Wcześniej, w lipcu, będzie pokazany na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Festiwal ten potrwa od 19 do 29 lipca, obraz Mungiu zostanie zaprezentowany podczas jego uroczystego otwarcia.

Dystrybucją filmu w Polsce zajmie się firma Gutek Film.

Akcja dramatu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" rozgrywa się w latach 80. w rządzonej przez komunistów Rumunii. W ponurym miasteczku młoda kobieta, Gabita, zachodzi w niechcianą ciążę. Boi się zostać samotną matką i obawia reakcji otoczenia. Postanawia więc poddać się aborcji.

dwsb7wx

Jednak aborcja jest w tym czasie w Rumunii prawnie zakazana. Kobietom, które poddadzą się takiemu zabiegowi, oraz lekarzom, którzy go wykonają, grozi odpowiedzialność karna.

Z pomocą przychodzi Gabicie przyjaciółka, Otylia. Dziewczyna deklaruje, że pomoże ciężarnej znaleźć człowieka, który przeprowadzi aborcję.

Cristian Mungiu ma 38 lat. Film "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" zrealizował w tym roku. W Cannes, oprócz Złotej Palmy, otrzymał za ten obraz prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych z Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej (Federation Internationale de la Presse Cinematographique).

dwsb7wx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwsb7wx
dwsb7wx