Trwa ładowanie...
d1ufj55

Bartosz Konopka

Najnowsze informacje
4.1
(9 głosów)
Oceń:
d1ufj55

Polski reżyser, filmoznawca. Dał się nim poznać jako błyskotliwy twórca, łączący wrażliwość dokumentalisty z fabularną wyobraźnią. W 2010 roku nominowany do Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny „Królik po berlińsku”.

Bartosz Konopka urodził się 8 września 1972 roku w Myślenicach. Magister filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.Studiował też dziennikarstwo podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. W 2002 ukończył reżyserię na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczył w kursie dokumentalnym i fabularnym w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. Nominowany do Paszportów Polityki. Laureat stypendium Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne oraz stypendium Nipkowa w Berlinie. Ekspert PISF.

W roku 2003 wygrał konkurs organizowany przez telewizję Planete, na scenariusz filmu dokumentalnego. Za film "Ballada o kozie" (2004) otrzymał wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma pięć nagród publiczności (DokumentART w Neubrandenburgu, MFFK Kraków, Era Nowe Horyzonty w Cieszynie, Prowincjonalia we Wrześni, TOFFI w Toruniu). Jego film był pokazywany w kilku telewizjach europejskich oraz kilkunastu oddziałach Planete na świecie.

Za film "Trójka do wzięcia", który zrealizował w 2006 roku został uhonorowany 10 nagrodami: Grand Prix na Europejskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest; Nagroda Specjalna SFP w konkursie "Młode Kino Polskie" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; Mały Jantar za najlepszą fabułę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"; Nagroda Główna na Festiwalu "Slamdance on The Road" w Krakowie; Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego w kategorii filmu krótkiego na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich.

Jego film "Królik po berlińsku" (2009) był nominowany do Oscara w dziedzinie "dokument krótkometrażowy".Wygrał wiele z liczących się festiwali, m.in.: Hot Docs Toronto, Documenta Madrid, Hamptons USA, Krakowski Festiwal Filmowy, Planete Doc Review.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ufj55
d1ufj55
d1ufj55